Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

​”Maalesef adil olmayan bir seçim yarışındayız”
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 2 Haziran 2018 - 16:37:20
​”Maalesef adil olmayan bir seçim yarışındayız”

​HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Doyar, adil olmayan bir seçim yarışında olduklarını belirterek, seçime girme yeterliliğine sahip olan partilerin tümünün hazine yardımından faydalanması gerektiğini söyledi.

​HÜDA PAR Tatvan İlçe Teşkilatı tarafından iftar programı düzenlendi. Bir otelde düzenlenen iftar programına, HÜDA PAR Eğitim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı M. Ali Doyar, İstişare Kurulu Üyeleri Zeynelabidin Gülsever, İsmail Kocakaplan, HÜDA PAR Bitlis milletvekili adayları, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlanan programda selamla konuşması yapan Bitlis Milletvekili Adayı Eşref Oran, katılım sağlayan herkese teşekkür ederek, 24 Haziran’da yapılacak seçimler için destek istedi.

Ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Ali Doyar, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında adil olmayan bir seçim yarışında olduklarını belirten Doyar, seçime girme yeterliliğine sahip olan partilerin tümünün hazine yardımından faydalanması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayında bir baskın seçimle karşı karşıya kaldıklarını, HÜDA PAR olarak ilk defa 81 ilde seçime katılacaklarını dile getiren Doyar, “Bu Ramazan ayında bir baskın seçim sürecine girmiş bulunuyoruz. HÜDA PAR olarak ilk defa memleket genelinde bir seçim atmosferine giriyoruz. Allah nasip ederse hayırlısıyla bu seçimi iyi bir oy ile geçirmeyi ümit ediyoruz. Daha önce bir, iki seçim geçirdik; ama memleket genelinde ilk defa bir seçim yaşayacağız. İçinde bulunduğumuz bu memleketimizde, insanlarımızın her kesiminden şikâyetler vardır. Esnafları, memurları, aileleri dolaşıyoruz şikâyetler var. Bu şikâyetlerin her birini bir renk olarak algılayacak olursak yelpaze maalesef çok geniş.” dedi.

“Sivil bir yasaya ciddi bir şekilde ihtiyacımız var”

Doyar, devletin adaletin tecellisi başta olmak üzere insanların, toplumların ihtiyaçlarını karşılamakla mükellef olduğunu ifade etti.

Doyar, konuşmasına şöyle devam etti: “Şimdi bizim nazarımızda devlet hizmet kurumudur. İnsanlara hizmet etmek için vardır. Devletin memurları da yine anlayışımıza göre hizmet etmelidir. İnsanların, toplumların ihtiyaçlarını karşılamakla mükelleftirler. Yine devlet bizim anlayışımıza göre hâkimi mutlak değildir. İstediği kanunları, istediği yasaları, çıkarma hakkına sahip değildir. Bizim insanlarımızın ihtiyaçlarını, inancını, örf ve âdetini dikkate almakla mükelleftir. Onların inancına uygun, sivil toplumun beklentilerini karşılayacak derecede sivil bir yasaya ciddi bir şekilde ihtiyacımız vardır.”

“Ekonomide telaffuz edilen rakamlar halka yansımıyor”

Ülke ekonomisine de değinen Doyar, telaffuz edilen rakamların halka yansımadığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Ekonomiye bakıyoruz; maalesef ekonomideki durum iç açıcı değil. Asgari ücret az olmasına rağmen, vergi alınmaktadır. Ekonomik görüşmeler, ekonomik gelişmeler de rakamlara bakıyoruz, çok güzel rakamlar telaffuz ediliyor. Ama bunlar sahaya, esnafımıza, ticaretimize, ailelerimize yansımıyor. Ekonomik gelişmeler, mutlaka insanlarımıza, topluma, sokağa yansıtılması lazım. İşte bunların reel olarak sürdürülmesi gerekir.”

“Adil olmayan bir seçim yarışındayız”

Adil olmayan bir seçim sürecinden geçildiğini anımsatan Doyar, kıt imkanlarla seçim yarışında mücadele ettiklerini belirtti.

Doyar, “Şimdi bir seçim arifesindeyiz ve 11 parti seçime giriyor. Ancak bunlardan birkaç tanesi hazine yardımı alabiliyor. Biz kıt imkânlarımızla seçim çalışmalarını yürütürken, diğer partiler hazine yardımı alıyor. Ama aynı şartlarda sözde seçime giriyoruz. Onun için bu adaletsizliğin mutlaka ortadan kaldırılması gerektiğini, seçime girme yeterliliğine sahip olan partilerin tümünün hazine yardımından alması gerektiğini ifade ediyoruz. Biz maalesef adil olmayan bir seçim yarışındayız. Bizim imkânlarımız kıt; ama devletin imkânlarından bolca istifade eden insanlarla seçime giriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HÜDA PAR’ı diğer partilerden ayıran üç önemli temel fark…!”

HÜDA PAR’ı diğer partilerden ayıran üç önemli noktaya temas eden Doyar, İslam’ı esas alan bir parti olduklarını dile getirerek, “HÜDA PAR olarak bizi diğer partilerden ayıran üç tane temel özelliğimiz var. Bunlardan bir tanesi şudur ki, biz İslam’ı esas alıyoruz. İslam’ı ölçü alıyoruz. Biz bununla aslında çok büyük bir yük alıyoruz. Ama aynı zamanda bununla diğer partilerle aramıza çok büyük ve ciddi bir fark koyuyoruz. İslam’ı ölçü almak demek, Allah ve Resulü Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in haram kıldığı hiçbir şeyi biz kendi üzerimize alamıyoruz. Programımıza yerleştiremiyor, bunlarla meşgul olamıyoruz. Hırsız olamıyoruz, rüşvetçi olamıyoruz, adam kayıramıyoruz; haksızlık yapamıyoruz, insanların oylarını emanet değil de kendi keyfimize göre kullanamıyoruz. Kısacası İslam’ın haram kıldığı hiçbir şeyle meşgul olamıyoruz.” dedi.

“Siyasi partiler birbirine düşman değil, rakip partilerdir”

HÜDA PAR’ın diğer partilerden farkının dürüst ve ilkeli siyasete imza atığını söyleyen Doyar, “Biz dürüst ve ilkeli siyaseti esas alıyoruz. Bununla şunu kastediyoruz. Bu memleketin sorunları bütün siyasi partilerin ortak sorunlarıdır. O zaman siyasi partiler birbirine düşman değil, rakip partilerdir. Bugün rakip partiler bir araya gelebilmeli. Memleketin sorunları onların ortak sorunları olduğuna göre, birbirleriyle bunu konuşmaları, karşılıklı görüş alışverişinde bulunma olgunluğuna ulaşabilmelidirler. Birbirleriyle çatışma yerine, doğruları toplu olarak kabul etmeli ve burada yardımlaşabilmelidirler. Yanlışlarda direnmemeli. Yanlış yaptı diye tümden onu reddetmeme veya doğru yaptı diye yanlışlarını görmeme lüksüne sahip olmalıdırlar. O zaman hangi parti rakibimiz olursa olsun fark etmiyor.Eğer doğru yaparsa biz onlarını doğrularını alkışlar; ama yanlış yaptığı zamanda karşısında dururuz.” diye konuştu.

“Biz adaletin sözde değil, özde olmasını, herkes için olmasını istiyoruz”

“Fakat çatışmacı değil, uzlaşmacı ve yapıcı bir dil ve üslup ile bunu yapmaya çalışıyoruz.” diyen Doyar, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Hikmeti elden bırakmayız. Dolayısıyla biz böyle bir muhalefet anlayışı sürdürme çabasındayız. Üçüncü bir farkımız da gerçek adaleti esas almamızdır. Biz adaletin sözde değil, özde olmasını, herkes için olmasını istiyoruz. Sadece tarafgirlik, adamı olan, dayısı olan değil; herkese mutlaka eşitlik yapılması gerekiyor. Her işte mutlaka adaletin tecelli etmesi gerekir diye düşünüyoruz ve bunun da mutlaka devlet eliyle, devlet idarecilerinin eliyle yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer devlet erkanı, devlet yetkilileri adil olmaz, adaletin tecellisi için çalışmaz, kendilerini birinci derecede sorumlu görmezlerse o zaman adalet tecelli etmez.”

Son olarak Doyar, toplumun da mecliste hükümetin de HÜDA PAR’a ihtiyacı olduğunu, bunların tümünün hizmete dönüşmesi için halkın oylarına ihtiyaç olduğunu belirterek, 24 Haziran seçimleri için destek istedi. (İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz