Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

“10 adımda kemik erimesini önleyin”
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 21 Haziran 2018 - 19:30:45
“10 adımda kemik erimesini önleyin”

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığı hakkında bilgiler veren Profesör Öztürk, kemik erimesini durdurmanın yolları hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığının, kemik kütlesindeki azalma ve kemik mikro mimarisindeki bozulma sonucu ortaya çıkan kemik kırılganlığındaki artış olduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Profesör Doktor Çağatay Öztürk, kemik erimesini durdurmanın yolları hakkında önemli bilgiler verdi.

Kemiklerde, kırıkların ortaya çıkıncaya kadar osteoporoz hastalığının sessiz olarak seyrettiğini belirten Öztürk, bu hastalığın en çok omurgayı etkilediğini söyledi.

Öztürk, “Osteoporotik kemiklerdeki kırıklar sıklıkla omurga, kalça ve el bileğini içerir. Kalça ve el bileğindeki osteoporotik kırıkların aksine omurgadaki kırıklar sıklıkla düşme veya travma ile ilişkili değildir. Vücutta sessizce ilerleyen ve kırık oluşmadığı sürece belirti vermeyen osteoporoz hastalarının sadece yüzde 30’u klinik şikâyetler ile belirlenirken, geri kalan kısmın çoğu rastlantısal olarak saptanır. Hastalığın yaygın bulguları ise bel ve sırt ağrıları, boyda kısalma, omurgada kırık, sırtta kamburlaşma olarak ortaya çıkar.” dedi.

“Süt ve süt ürünleri tüketin”

Daha az kemik dokusuna sahip oldukları için kadınlarda erkeklere göre osteoporoza yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ifade eden Öztürk, “Uluslararası Osteoporoz Vakfı verilerine göre dünyada 200 milyon kadının ortak derdi olan osteoporoz, 60-70 yaşlarındaki kadınların üçte biri, 80 yaşlarındaki kadınların ise üçte ikisinde görülüyor. Doğru beslenme ile osteoporozun önüne geçmek mümkün. Kalsiyum, magnezyum ve mineral açısından zengin olan besinlerin kemik yapısını güçlendirmeye fayda sağladığını gibi bu besinler kemik sağlığı için en önemli mineral kalsiyumdur. Bu nedenle kemik erimesinden koruyan en önemli besinler de süt ve süt ürünleridir. Peynir ve diğer süt ürünleri kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bunun yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuruyemiş, D vitamini içeren gıdalar ve tahıl bakımından zengin besinler de kemik erimesini korumak için tüketilmesi gereken besinlerdir.” dedi.

“Önlemleri alın kemik erimesini önleyin”

Öztürk, osteoporoz için alınması gereken önlemler için ise şu tavsiyelerde bulundu:

a. Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içeren kayısı tüketin,

b. Vücuttaki D vitaminini aktif hale getirmek için en az 15 dakika güneş ışığından faydalanın.

c. Her gün D vitamini kaynağı yumurta sarısı tüketin.

d. Çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durun.

e. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olan ve bol miktarda kalsiyum içeren brokoli, marul gibi yeşil sebzeler tüketin.

f. Kalsiyum ve D vitamini deposu süt için.

g. Haftada iki gün kalsiyum bakımından zengin olan istiridye, karides gibi deniz ürünlerini tüketin.

h. Kemik erimesine neden olan proteolitik enzimleri azaltıcı etkisi bulunan üzüm çekirdeği özütü tüketin.

i. Sigara ve alkolden uzak durun.

j. İdrarla kalsiyum atılımını artırarak kemiklerdeki kalsiyum miktarını azaltan tuzu azaltın. (İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz