Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

“500 engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz”
  • Ana Sayfa » Türkiye
  • 24 Kasım 2017 - 18:18:00
“500 engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz”

Başbakan Yıldırım, 2018’de 500 civarında engelli öğretmen ataması gerçekleştirileceğini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde “Öğretmenler Günü” dolayısıyla düzenlenen kahvaltıda 81 ilden gelen öğretmenlerle bir araya geldi.

Van depreminde hayatını kaybeden 75 öğretmen ile saldırı sonucu hayatını kaybeden eğitimcileri rahmetle yâd eden Yıldırım, programa katılan 15 Temmuz şehitlerinin yakınlarının isimlerini de tek tek okudu.

Yıldırım, öğretmenlerin büyük bir emaneti üzerlerinde taşıdığını ifade ederek, “Anaokulundan üniversiteye varıncaya kadar 18 milyon öğrencimiz var. Üniversiteyi de sayarsak 25 milyonun üzerinde öğrencimiz var. Dünyanın diğer ülkeleriyle mukayese ettiğimizde nüfusumuz çok genç, dinamik, öğrenmeye, değişime çok açık bir nüfusa sahibiz.” dedi.

Bugün 1 milyonun üzerinde öğretmen bulunduğuna işaret eden Yıldırım, “Buraya nereden geldik? 500 binden. Bir milyonun üzerine çıktık. Geçen 15 yılda, bizim iktidar dönemimizde 584 bin 288 yeni öğretmen ataması yaptık, eğitim camiamıza kazandırdık. Ayrıca yine bu dönemde 4 bin 522 engelli kardeşimizin de öğretmen mesleğine atamasını yaptık. Bu rakam 2002 öncesi bin 668’di. Önümüzdeki sene içinde de yine 500 civarında engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz, senenin ilk aylarında.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, orta öğretimde öğretmen başına öğrenci sayısının 13’e düştüğünü, norm kadro doluluk oranının da Doğu Anadolu’da yüzde 92, Güney Doğu’da ise yüzde 90 seviyesine çıktığı bilgisini paylaştı.

Öğretmen sayısının yüzde 66’sının 40 yaş ve daha aşağısından oluştuğunu bildiren Yıldırım, 2019’da tekli öğretime geçileceğini belirterek, bu sisteme geçmek için 58 bin yeni dersliğe ihtiyaç olduğunu ifade etti. (İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz