Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Alevi Dedesi: “Alevilik, İslam’ın tasavvufi bir yorumudur”
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 10 Aralık 2017 - 15:39:07
Alevi Dedesi: “Alevilik, İslam’ın tasavvufi bir yorumudur”

Muş Alparslan Üniversitesinde öğrencilerle bir araya gelen Alevi Dedesi Hazır Ali Beyazyıldırım, Aleviliğin İslam’ın tasavvufi bir yorumu olduğunu söyledi.

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) İslami İlimler Fakültesinde, Alevi Dedesi Hazır Ali Beyazyıldırım tarafından “Alevilikte Dedeler ve Ocaklar” başlıklı bir seminer verildi.

Sabahattin Zaim Konferans Salonunda düzenlenen seminere çok sayıda akademik personel ve öğrenci katıldı. MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Hazır Ali Beyazyıldırım’ı seminerin ardından makamında kabul etti. Beyazyıldırım’ın üniversitemizde verdiği seminerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Polat, konuğuna teşekkür etti.

Etkinlik öncesi bir takdim konuşması yapan İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kamil Coşkun, seminerin, üniversitenin İslami İlimler Fakültesi müfredatında seçmeli ders olarak yer alan Alevi Bektaşi Kültürü dersi kapsamında verildiğini söyledi. Söz konusu dersi yaklaşık 100 öğrencinin aldığını belirten Doç. Dr. Coşkun, şöyle konuştu: “Derslerimizin tabii bir hâl alması gerekiyor. Bizde bu hâle nasıl hizmet ederiz, bunun üzerinde kafa yorduk. Alevi Bektaşi kültürünü kaynaklarına göre öğrenmeyi ve öğretmeyi arzu ettik. Bunun iki şekli var. Birincisi yazılı kaynaklara başvurmak. İkincisi ise dedelere başvurmak. Öğrencilerimizi yazılı kaynaklarla buluşturduk. Bugün de yürüyen kanaatlerle buluşturacağız. Çok önceden tanıştığım ve sevdiğim Hazır Ali Beyazyıldırım Dedeyi davet ettik. Bizi kırmadılar, icabet ettiler. Hazır Ali Dede, önemli bir pirdir ve mürşittir. Alevilikte iki esas var; insan-ı kâmil olmak ve hakka vasıl olmak. Bu yola hizmet edenler arasında en önemli kişiler, dedelerdir. Şimdi bu salonda dersimizi alan öğrenciler çoğunlukta ama almayan öğrenciler de var, onlar da hoş geldiler. Şimdi Dedemiz ocaklardan, dedelerden bahsedecek inşallah. Sonra bir soru cevap faslı olacak. Saygıdeğer dedem buyurun mikrofon sizde.”

“Alevilik, İslam’ın tasavvufi bir yorumudur”

Aleviliğin İslam’ın tasavvufi bir yorumu olduğunu söyleyen Hazır Ali Beyazyıldırım ise, “Çünkü Alevilik inancında insanlar arasında bir farklılık yoktur. Kadın-erkek ayrımı yoktur. Eğer konu gerçekten inançsal bir etkinlikse, o etkinliğin içinde hangi makamdan ve mevkiden gelen olsa bile biz onları insan olarak görürüz, can olarak görürüz. Onun için de sevgili hocalarım incinmesinler, kırılmasınlar. Ben de size can diye hitap edeyim. Sevgili arkadaşlar Alevilik İslam’ın tasavvufi bir yorumudur. Elbette Allah’ın varlığına tekbire, Kuran’ın hak kitap olduğuna, yüce peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in sevgisini de ekleyerek İslam’ın tasavvufi bir yorumudur Alevilik. Aleviler bu tasavvufi yorumda özellikle inançlarını ifade ederken ve ibadetlerini yaparken, Sünni dostlarımız gibi camide değil Cemevlerinde ya da kendi evlerinde dedelerin saz eşliğinde söyledikleri deyiş, dua ve gülbenklerle ibadetlerini yerine getirirler. Şimdi bu dedelerin de tâliplerden daha doğrusu bağlı tâlip gruplarından ayrı etkinlikleri yani farklılıkları vardır.  Tabii ki bu Alevi kanaat önderi olabilmek için rastgele herkesin önder olması mümkün değil. Bunun için bu işte dedelik Hz. Peygamberin neslinden geldiğine inanılan seyitler vasıtasıyla yürür. Bu seyitler nereden türemişler dediğiniz de Hz. Muhammed’in özellikle kendisine Kevser suresi geldiğinde kendisine deniyor ki ‘Sana Kevser’i verdik. İbadetini et, kurbanını kes, zekâtını ver. Sen ebter değilsin. Sana ebter diyenler ancak ebter olabilir.’ O zaman da Hz. Peygamber, herkesin nesli kendinden devam eder, benim neslim de kızım Fatıma ile Ali’den devam edecek demiştir. İşte bu Hz. Peygamberden gelen nesle biz seyit diyoruz” dedi.

Soru-cevap faslı ile devam eden ve Hazır Ali Beyazyıldırım’ın bağlama eşliğinde Şah Hatayi’den “Gönül ne durursun sen varsana / Mürşid-i kâmile varmayınca olmaz” deyişini okuması ile sona eren seminerin ardından Doç. Dr. Mehmet Kamil Coşkun, Beyazyıldırım’a katılım belgesi takdim etti. (Ayetullah Tarhan-MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz