Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Asya çalışmalarını halka anlattı
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 23 Ocak 2018 - 14:54:01
Asya çalışmalarını halka anlattı

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, halk buluşmaları toplantıları kapsamında Minare Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek yaptıkları çalışmaları anlattı.

Her hafta farklı bir mahallede ‘Halk Buluşmaları’ toplantısını gerçekleştiren Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, bu haftaki toplantısını Minare Mahallesi’nde gerçekleştirdi. Başkan Yardımcıları ve birim amirlerinin eşlik ettiği Asya, mahalle sakinlerine yapılan hizmetleri anlatarak talep ve önerilerini dinledi.

Her mahalleye eşit mesafede olduklarını, öncelikli sorunları giderdikten sonra önemli projeleri uygulamaya başladıklarını belirten Asya, hiçbir mahallede sorun bırakmamak üzere hedefler belirlediklerini söyledi.

Minare Mahallesi’nin Muş’un en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu anımsatan Asya, burada kentin tarihini temsil eden yapıların olduğu ve bunların Muş’un kimliği konumunda olduklarını söyledi. Muş Belediyesi olarak şehrin tarihi ve kültürel değerlerini korumak adına önemli adımlar attıklarını ifade eden Asya, bu çalışmaları daha kapsamlı hale getirmek üzere planlamalar yaptıklarını belirtti.

Ulu Camii, Hacı Şeref Camii, Alaattin Bey Camii, Yıldızlı Han, Müştak Baba Türbesi ve Karasu Hamamı gibi tarihi yapıları gün yüzüne çıkarmak için bir proje hazırladıklarını söyleyen Asya, söz konusu projenin hayata geçirilmesi ile mahallenin cazibe merkezine dönüşeceğini kaydetti.

Muş’un içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hattının tamamını yenilemeye başladıklarını ifade eden Asya, “İlimizin en büyük sorunu olan alt yapı projesini söz verdiğimiz gibi başlattık. Bu çalışma sezonunda başlatılan kazı ve döşemelerle iyi bir ilerleme kat ettik. Bu süreçte çalışmalardan kaynaklı ortaya çıkan kötü görüntüler ve tahribatlar her ne kadar bizi yıpratsa da Muş’un geleceğini kurtaracağımız için bunlara göğüs gerdik. Sizlerin desteği ile bu projemizi başarılı bir şekilde sonuçlandırarak, ilimizin en büyük sorununu ortadan kaldırmış olacağız. Alt yapı çalışmaları sırasında meydana gelen tahribatları geçici çözümlerle onardık. Aynı şekilde kazı ve döşemeleri tamamlanan ana güzergahların asfaltlarını yaptık. Bu yıl geçici olarak yaptığımız cadde ve sokakları bir bütün olarak yenileyerek sizlerin hizmetine sunacağız.” diye konuştu.

Muş’un içme suyu sorunu köklü bir çözüme kavuşturacaklarının belirten Asya, “Şehir merkezinde yaşanan su sıkıntısını ortadan kaldırıyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Alparslan 2 barajından il geneline içme suyu temini sağlanacak. Mercimekkale mevkiinde kurulacak arıtma tesisi ile şehre cazibeli su gelecek. Gerekli protokolleri imzaladık. 2018 yılı sonuna kadar bu projemizi de tamamlayacağız.” dedi.

Yeşil alan oluşturma noktasında çalışmalar yapıldığına da değinen Asya, “Görevi devraldığımızda ilimizin yeşil alan kapasitesi 43 bin metrekare alandı. Ancak yapılaşmanın yoğun olarak yaşandığı ilimizde bunun yetersiz olduğunu ve bu alandaki eksikliğin giderilmesi için harekete geçtik. Sonuç olarak Ahmed-i Xani, Karni Deresi, Şeyh Şükrü Efendi, Köse Hoca, Zeki Ökmen, Vali Feridun Gültekin, Müftü Mehmet Çağlayan gibi birçok park ve mesire alanını kısa sürede halkımızın hizmetine sunduk. Atatürk Orman Çiftliğinin bulunduğu alanda yapacağımız 2023 Hatıra Ormanı Projesi ve fidanlık mevkiinde yapacağımız Göletli Park projelerini de ihale ederek çalışmalarına başladık. Vatandaşlarımızın beton yığınlarında hapsolmaması için şehir merkezinde bir Kent Meydanı oluşturmak için çalışmalar yaptık. Muş Devlet Hastanesi’nin yeni binasına taşınması ile eski binanın alanında bu projemizi yapmak için girişimlerde bulunduk. Şükürler olsun ki tahsis işlemlerinin ardından başlattığımız yıkım çalışmaları da tamamlandı. Bu kışın hazırlayacağımız projemizi Allah’ın izniyle bu yıl uygulamaya başlayacağız. Bu çalışmaların sonucunda yeşil alan kapasitemizi 300 bin metrekarenin üzerine çıkarmış olacağız” şeklinde konuştu. (MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz