Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Çocukların dilinden oruç
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 18 Mayıs 2018 - 17:32:35
Çocukların dilinden oruç

Ramazan ayını büyük bir coşku içerisinde geçirdiklerini söyleyen çocuklar, oruç tutmanın sevincini yaşıyor.

Kendilerine henüz farz olmadığı halde Ramazan ayında oruç tutmanın sevinci içerisinde olan çocuklar, oruç tutarak fakirlere karşı empati (duygudaşlık) kurabildiklerini ifade ettiler. Kimi çocuklar da zorlandıkları için “çocuk orucu” tuttuklarını belirttiler.

Oruçlu olmayı fırsat bilerek Ramazan ayını ibadet ve Kur’an-ı Kerim dersi alarak ihya etmeye çalışan çocuklar, oruç ile ilgili duygu ve düşüncelerini İLKHA muhabirine paylaştı.

“Ramazan çok güzel”

Ramazan’ın en güzel yanının ailece yapılan sahur ve iftarın olduğunu söyleyen Hüseyin Kan, “Önceki sene oruç tutmaya başladım. Bu sene de inşallah bütün orucu tutacağım. Ramazan çok güzel, iftarlarda ve sahurlarda hepimiz topluca yemek yiyoruz. Ramazan’da kimse dışarda açıktan yemek yemiyor, gündüz dışarıda sigarada içmiyorlar. Ramazanda camiye gelip Kur’an-ı Kerim okuyoruz. Herkese hayırlı Ramazanlar.” dedi.

“İnşallah hafta sonları oruç tutacağım”

10 yaşında ve 3’üncü sınıf öğrencisi olduğunu belirten Hamza Diken, “Sabahları okula gittiğim için oruç tutamıyorum. İnşallah hafta sonları oruç tutacağım. Annem beni sahura kaldıracak. Gecen sene bir defa oruç tutum.” diye konuştu.

“Okula gittiğim için yarım gün oruç tutuyorum”

Yarın gün bile olsa oruç tutmanın sevincini yaşayan Muhammed Nur Gültekin, “9 yaşındayım ve 3’üncü sınıfa gidiyorum. Keşke sabahları oruç tutabilseydim; ama sabahları okula gittiğim için tutamıyorum. Öğleden sonra oruç tutabildiğim zaman tutabiliyorum. Genellikle okula gittiğim için yarım gün oruç tutuyorum.” ifadelerini kullandı.

“Oruç tutarak fakirlerin aç olmasını biraz da olsa anladım”

Oruç tutarak fakirleri azda olsa anladığını dile getiren çocuklardan Hasan Ali Yalçınkaya ise şunları söyledi: “Ben 10 yaşındayım ve 4’üncü sınıfa gidiyorum. Bugün oruç tuttum ve fakirlerin aç olmasını biraz da olsa acısını anladım. Ramazan inşallah herkes için çok güzel geçer. Geçen sene 4 defa oruç tuttum, bu sene inşallah hepsini tutacağım.”

“Cennet karşılığında oruç verilmiş”

Cennet karşılığında oruç tutuğunu belirten çocuklardan Mustafa Kılıç, “7’nci sınıfa gidiyorum. Ramazan ayında oruç tutmak iyi bir şeydir. Sadece açlık için değil, Allah (celle celaluhu) bize cennetin karşılığında orucu vermiş. İnşallah herkes orucu tutar.” dedi.

“Oruç tutmak çok güzel bir ibadettir”

13 yaşında ve 8’inci sınıf öğrencisi Yunus Gültekin de duygularını şöyle aktardı: “Oruç tutmak çok güzel bir ibadettir. Bu sayede fakirlerin ne durumda olduğunu anlıyoruz. Önceki sene bir ay boyunca oruç tuttum ve çok güzeldi.”

“Oruç tutmak çok zor ama nefsim kazansın istemiyorum”

İlk defa oruç tuttuğunu dile getiren Emrah Tüzer, “7’nci sınıfa gidiyorum. Bu sene camiye başlayarak Kur’an dersi öğrenmeye geldim. Bu sene oruca başladım. Oruç tutmak çok zor ama nefsim kazansın istemiyorum. Bu Ramazan ayı boyunca nefsim hiçbir zamanda kazanmayacak ve kazanmasına da izin vermeyeceğim. Ben ilk defa oruç tutuyorum, böylece fakirlerin halini her geçen gün anlıyorum.” açıklamasında bulundu.

12 yaşında ve 4’üncü sınıfa giden İshak Aydın da bu sene oruca başladığını, orucun güzel geçtiğini ve hepsini tutacağını söyledi.(İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz