Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Erdoğan: 50 TIR’lık yardım konvoyu sınırı geçti
  • Ana Sayfa » Dünya
  • 13 Kasım 2017 - 17:56:04
Erdoğan: 50 TIR’lık yardım konvoyu sınırı geçti

Rusya ziyareti öncesi açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürdistanı’ndaki depremzedeler için 50 TIR’lık yardım konvoyunun sınırı geçtiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanında düzenlenen basın toplantısında konuştu. Irak Kürdistanı’nda yaşanan depremle ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, 50 TIR’lık yardım konvoyunun Habur Sınır Kapısından geçtiğini belirtti.

Depremin hemen ardından yardım kurumlarının bölgeye sevk edildiğini söyleyen Erdoğan, “Tüm Irak ve İran halkına geçmiş olsun diyorum. Felaketin hemen ardından ilgili kuruluşlarımızı bölgeye sevk ettik. AFAD, Kızılay ve diğer kuruluşlarımız yardım çalışmalarında bulunuyorlar. 50 TIR’lık konvoy da Habur’dan Irak’a giriş yapmış bulunuyor. Türkiye bu tür zor durumlarda her zaman bölgedeki kardeşlerinin yanında yerini almıştır. Tüm kurumlarımıza, gereken yardımların süratle ulaştırılması hususunda da gerekli talimatlar verilmiştir. Temennimiz ve duamız can kayıpların sayısının daha da artmaması dileğindedir.” dedi.

“Suriye’deki son gelinen durumları değerlendireceğiz”

Yapacağı ziyaretle ilgili bilgi veren Erdoğan, “Suriye’deki son gelinen durumları değerlendireceğiz. Ne gibi adımlar atmamız gerekiyor, üzerinde duracağız. Rusya ile ticaret hacmimizi hedef olarak 100 milyar dolar olarak belirlemiştik. Bu hassasiyeti korumaya devam ediyoruz. Hedefin önündeki engellerin büyük oranda kaldırıldığını söyleyebilirim. Vize muafiyetinin önündeki engellerin kaldırılması üzerine beklentimizi tekrar ileteceğim. 4 milyonu aşkın Rus turisti ağırlama imkanımız oldu. Enerji alanında da yakın işbirliği halindeyiz. Türk Akımı hızla ilerliyor, Akkuyu’nun da 2023’te faaliyete geçmesi için çalışmalarımız sürüyor. Bölgesel konularda da fikir alışverişinde bulunacağız. Özellikle Suriye’ye ilişkin son görüşmeler önem arzediyor. İdlib merkezli görüşmelerimiz önem arzediyor. Sayın Putin ve Trump’ın ortak açıklamasını da birlikte değerlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“2017 Kuveyt ile ilişkilerimizde müstesna bir yıl oldu”

Soçi’den sonra Kuveyt’e geçeceklerini söyleyen Erdoğan “Kuveyt ile çok yakın dostluk ve kardeşlik bağlarımız var. Son dönemde daha da perçinledik, bu bağları. Özellikle müteahhitlik sektöründe, şu anda firmalarımızın orada işlere girmeleri bizler için önemli bir imkan. 2017 Kuveyt ile ilişkilerimizde müstesna bir yıl oldu. Askeri ve savunma sanayii, eğitim, kültür, konsolosluk ve diğer alanlardaki iş birliği konularını da değerlendireceğiz. Yemen’deki son gelişmeler, Filistin meselesi ve terörizmle mücadele konusunda görüş alışverişinde bulunacağız. Körfez’de kriz devam ediyor. Kuveyt arabuluculuk görevini sürdürüyor. Biz de meseleyi hal yoluna koymak için aktif bir çaba yürüttük.” şeklinde konuştu.

“Bölgede kardeşi kardeşe kırdırma siyaseti izleniyor”

Erdoğan son olarak şunları söyledi: “Müzakeresi tamamlanan anlaşmaları imzalayacağız. Ekonomik, ticari ve yatırım iş birliği önemli gündem maddelerini teşkil ediyor. TSK’nın Katar’da konuşlanması süreci devam ediyor. Bu süreç bizim Katar ve Körfez bölgesine verdiğimiz önemin de bir nişanesidir. Bir süredir bölgede kardeşi kardeşe kırdırma siyaseti izleniyor. Bunun da kimler tarafından tedavüle konulduğunu bizler de dünya da çok iyi biliyor. Bölgemizdeki liderlerin aklıselim ile hareket ederek bu oyunu bozması şarttır.” (İLKHA) 

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz