Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele eylem planı toplantısı
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 20 Mart 2018 - 17:58:45
Erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele eylem planı toplantısı

Muş Valisi Aziz Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından koordine edilen ‘Erken Yaşta Ve Zorla Evliliklerle Mücadele Eylem Planı Toplantısı’na katıldı.

Muş’ta erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele eylem planı toplantısı yapıldı. Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen programa; Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, Vali Yardımcısı Alper Çifçi, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin, ilçe kaymakamları, protokol üyeleri, kurum müdürleri, kanaat önderleri, STK temsilcileri ile paydaş kurum temsilcileri katıldı.

Düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Vali Aziz Yıldırım şunları söyledi: “Erken yaşta evlilikler ve özellikle zoraki evlilikler ne yazık ki hala gündemimizi meşgul ediyor. Bunun kısa zamanda sıfırlanması hemen mümkün olmasa da en azından azaltabiliriz diye düşünüyorum. Böyle bir problem toplumun geleceğini de etkiler. Çünkü küçük yaşta özellikle zoraki istemediği halde ve istemediği bir kişiyle evlendirilip uzun süre devam ettirilen evlilik sayısı çok azdır. Onun için bu tür evliliklerin mutlaka kontrol altına alınması ve toplumumuzda makul sayılabilecek yaşlarda evliliklerin gerçekleştirilebilmesi için bir takım çalışmalar yapılması gerekir. Farkındalık oluşturacak programların oluşturulması gerekir”

Vali Yıldırım, konuşmasının devamında, “Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin ve ayrımcılığın bir türü olan erken yaşta ve zorla evlilikler, dünya’nın birçok bölgesinde varlığını sürdürmekte olan toplumsal bir olgudur. Erken yaşta ve zorla evlilikler namus algısı, ekonomik yoksulluk, eğitim düzeyinin düşüklüğü, yanlış ve eksik bilgilerden kaynaklanan kalıp yargılar,  aile içi şiddet, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, toplum baskısı, mülkiyet unsuru gibi sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Önleme niteliği taşıyan düzenleme yapılan alanların başında eğitim gelmektedir. 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitimden, 12 yıllık zorunlu eğitime geçilmiş ve böylelikle çocuklarımızın okullaşma oranlarının arttırılması amaç edinilerek erken yaşta evliliğin de önüne geçilmek istenmiştir.” dedi.

Toplantıda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdulbari Aksoy tarafından katılımcılara kurumca yapılan çalışmalar ve taslak çalışması hakkında bilgi verdi.

Program katılımcıların görüş ve önerilerinin alınmasının ardından sona erdi. (MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz