Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

“Gastrit tedavisini ertelemeyin”
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 17 Ağustos 2018 - 13:00:03
“Gastrit tedavisini ertelemeyin”

Gastrit tedavisinin ertelenmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, tedavinin ertelenmesinin ülsere yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Midenin iç yüzeyindeki dokunun çeşitli sebeplerle iltihaplanması anlamına gelen gastrit hastalığının tedavisiyle ilgili olarak İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Ayağ, açıklamalarda bulundu.

Özellikle yetişkinlerde daha sık rastlanan gastritin diğer hastalıklara nazaran daha yüzeysel etkileri ve sonuçları olduğunu kaydeden Ayağ, tedavinin geciktirilmemesi gerektiğini, yoksa bu durumun ülsere yol açabileceğini söyledi.

Kronik gastritin kendini çok fazla belli etmediğini ve belirtilerinin kısa süreli olduğunu anlatan Ayağ, “Gastritin en sık rastlanan belirtileri; yanma, ekşime, kusma, şişkinlik, iştahsızlıktır. Akut gastritte, midede yanmalar ve aşırı bir basınç ortaya çıkar. Hastalığı tetikleyen en belirgin durum, düzensiz beslenme, çay, kahve, kızartma gibi gıdaların aşırı tüketilmesi, alkol ve sigara şeklinde gösterilebilir. Midenin bu maddelerle çok sık ve yoğun temas etmesiyle mide yüzeyinde meydana gelen hasar sonucu erozyon, ülser gelişebilir. Tedavi edilmeyen ülser, mide kanamalarına yol açabilir.” dedi.

“Hastalığın başlangıç aşamasında uygun ilaç tedavisine başlanmalı”

Hastalık başlangıç aşamasındayken uygun ilaç tedavisine başlanması gerektiğini bildiren Ayağ, “İlaç tedavisinin yanı sıra eş zamanlı diyet uygulanmalıdır. Hastaya uygun yiyecek ve içecekler belirlenir ve hasta bu şekilde beslenir. İlaç tedavisi mideyi onarmak ve tahripleri aza indirgemek için uygulanır. Hastanın şikâyetleri geçtikten sonra yediklerine ve içtiklerine yine de dikkat etmelidir. Çünkü mide yeniden tahriş olabilir ve hastalık nüksedebilir. Diyet uygulamasında az yağlı besinler ve sebzeler ek olarak asitsiz ve diyet içecekler tavsiye edilmektedir.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz