Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

“Gidene Üzülme Var Olanı Güçlendir”
  • Ana Sayfa » Eğitim
  • 12 Mart 2017 - 21:51:32
“Gidene Üzülme Var Olanı Güçlendir”

Şampiyon ilk olarak rektörlük makamını ziyaret etti. Samimi bir havada geçen ziyaret esnasında Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat başarılı sporcuya üniversite adına hediyeler takdim etti.

ÜniversiteBeden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) tarafından düzenlenen ve Tolga Murat Balıkçı’nın konuk olarak katıldığı “Gidene Üzülme Var Olanı Güçlendir” başlıklı etkinlik, Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı. Azim, kararlılık ve başarılarla dolu kariyeri ile ilgili deneyimlerini anlatan başarılı sporcu, dinleyicilerden büyük alkış aldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Muş doğumlu profesyonel bir sporcuyu üniversitede ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Konuğumuza İzmir’den buraya gelerek gösterdiği alicenaplık ve kadirşinaslık için şükranlarımı sunuyorum. Bundan sonra kendisini Muş’ta daha sık görmek isteriz.” şeklinde konuştu.

Muş Alparslan Üniversitesinde bir konuk değil ev sahibi olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan şampiyon sporcu Tolga Murat Balıkçı ise konuşmasında en son 25 sene önce geldiği memleketi Muş’a olan özlemini dile getirdi.

Onu kariyerindeki başarılara taşıyan hayat felsefesini anlatan Tolga Murat Balıkçı, “Bizim işimiz kas, kemik, vücut geliştirmekten ibaret değil. Önemli olan bu kemikleri, kasları ve bize emanet edilen diğer dünyevi şeyleri hayata geliş amacımıza uygun olarak çalıştırmak… Amacımız şov yapmak değil!” dedi.

Sporun ruh ve beden kontrolü esasına dayandığına işaret eden Balıkçı, hayvanların bedenlerine tâbi olduğunu ama insanların ruhuyla bedenini kontrol edebildiği ölçüde insan vasfı kazandığını söyledi.

Bedeninin ruhuna ve aklına değil, aklının ve ruhunun bedenine yön verdiğini anlatan Balıkçı, “Bedenim benim ordum gibidir. Ordumun her birimi benim emrimde hareket eder. O sebeple iradesi olmak gibi bir acziyet söz konusu olamaz. Ordumun bir parçasını kaybetmem, diğerlerini de kaybetmem anlamına gelmez.” dedi.

Bacağını kaybettiğinde ne için yaşadığı sorusunun cevabı üzerinde çok düşündüğünü söyleyen Balıkçı, bulduğu cevabın şükür vesilesi olmak olduğunu ifade etti. Gençlik döneminde herkesin maddi imkânsızlıklar gibi, hastalıklar ve sakatlıklar gibi dezavantajlarını aklına getirdiğini, bunları problem edindiğini, ‘Neden ben?’ diyebildiğini ifade eden Balıkçı, “Benim bu hâlimle ve yaptıklarımla asıl başardığıma inandığım şey, şükür vesilesi olabilmektir.” diye konuştu.

Tolga Murat Balıkçı kimdir?

1981 Muş doğumlu Tolga Murat Balıkçı’nın sol bacağı 17 yaşındayken geçirdiği trafik kazasında koptu. Balıkçı, hayata küsmek yerine daha sıkı sarıldı. Vücut geliştirme dalında engeli olmayan arkadaşlarının kaldıramadığı ağırlıklarla çalıştı. Tolga Murat Balıkçı, sporun yanı sıra eğitimini de sürdürdü ve Adnan Menderes Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi.

Balıkçı, ilk olarak 21 Kasım 2009’da Estonya’nın başkenti Tallin’de düzenlenen Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda Engelli Sporcu kategorisinde şampiyon oldu. 8 Mayıs 2010’da Litvanya’nın Kaunas şehrinde Avrupa Vücut Geliştirme Şampiyonu, Slovakya’da yapılan Mr. Universe Kâinat Şampiyonası’nda şampiyonluk aldı. Aynı yıl Antalya Kemer’de düzenlenen, Dünya Tekerlekli Sandalye Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda da şampiyonluğu kimseye bırakmadı. Budapeşte’de, 14-17 Aralık 2012 tarihleri arasında düzenlenen IFBB Dünya Masterler ve Gençler Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda engelliler kategorisinde birincilik kürsüsüne çıkarak üçüncü kez Dünya Şampiyonu olan Balıkçı, ağırlık kaldırmada 2013 Guinness Dünya Rekortmenidir.

  • Etiketler
Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz