Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Güneydoğu’dan 187 ülkeye ihracat
Güneydoğu’dan 187 ülkeye ihracat

Güneydoğu’dan ve Gaziantep’ten 2017 yılının ilk on aylık sürecinde gerçekleştirilen ihracat rakamlarını değerlendiren GAİB Başkanı, Güneydoğu’dan 187 ülkeye ihracat yapıldığını söyledi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Güneydoğu’dan ve Gaziantep’ten 2017 yılının ilk on aylık sürecinde gerçekleştirilen ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Ekim ayında gerçekleştirilen ihracat rakamları ile ilgili bilgi veren Çıkmaz, Gaziantep’ten ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3’lük artışla toplam 593 milyon 756 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.

Yürütülen çalışmaların sonuçlarının hızla artan ihracat rakamlarıyla elde edildiğini belirten Çıkmaz, 2017 yılının son iki ayında daha çok çalışacaklarını ifade etti.

Çıkmaz, “Güneydoğu Anadolu Bölgesinden de ekim ayında bir önceki yıla oranla 2,3’lük bir artışla 775 milyon 239 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilirken Ocak-Ekim 2017 tarihleri arasında ise 2016 yılının aynı dönemine oranla yüzde 3,2’lik artışla toplam 6 milyar 624 milyon 796 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Aynı dönemde, diğer İhracatçı Birlikleri adına ise toplam 330 milyon 69 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece Birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi ilk on ayda yüzde 1,9’luk artışla 6 milyar 954 milyon 865 bin dolar olmuştur.” dedi.

2017 yılının ilk on aylık sürecinde gerçekleştirilen ihracat rakamlarının bölgelere göre dağılımını da yapan Çıkmaz, ilk sırada Ortadoğu ülkelerinin olduğunu belirterek, “Bölgemiz ihracatında Orta Doğu ülkeleri yüzde 53,8 pay ile ilk sırada yer almakta. AB ülkeleri yüzde 18,6 pay ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 10,3 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Güneydoğu Anadolu bölgesinden 187 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini belirten Çıkmaz, “2017 yılının ilk on aylık döneminde 187 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden İran, Irak, Suriye, Suudi Arabistan, İtalya, Almanya, İngiltere, ABD, İsrail ve Belçika bölgemizin ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ürün bazında bakıldığında en fazla ihraç edilen ürünlerin başında da halı, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, demir çelik mamulleri, dış giyim ile diğer gıda müstahzarları gelmektedir.” şeklinde konuştu.

Gaziantep’ten ilk on aylık süre içerisinde gerçekleştirilen ihracatla ilgili bilgiler veren Çıkmaz, şunları söyledi: “Güneydoğu Anadolu Bölgesinin lokomotif ili olan Gaziantep 2017 yılı ocak-ekim döneminde 5 milyar 379 milyon 816 bin dolar ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan beşinci ili konumundaki yerini de korumaktadır. Halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve ham maddeleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir.”

2017 hedeflerinin yakalanması ve 2018 yılıyla ilgili yol haritasının belirlenmesi için mevcut pazarların geliştirilerek korunması ve yeni pazar arayışlarının süreceğini de ifade eden Çıkmaz, yurt dışı fuarlar yanında hedef ülkelerde tanıtım çalışmalarının da sürdürüleceğini sözlerine ekledi. (İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz