Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

“Hafızanızda güzel hatıralar kalmış olacak”
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 11 Mayıs 2018 - 14:13:32
“Hafızanızda güzel hatıralar kalmış olacak”

“Biz Anadolu’yuz” projesi kapsamında Muş’a gelen öğrencileri ilk gün makamında kabul eden Vali Aziz Yıldırım, gezi sonucunda öğrencilerin aklında çok güzel hatıralar kalacağını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın öğrenciler arasında kardeşlik köprüsünün kurulmasını amaçlayan ‘Biz Anadolu’yuz Projesi’ kapsamında Muş’a gelen öğrenci ve öğretmenleri Vali Aziz Yıldırım makamında kabul etti.

 Adıyaman, Afyon, Ağrı, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkâri, Iğdır, İstanbul, İzmir, Karabük, Kars, Kilis, Kocaeli, Konya, Mardin, Muğla, Manisa, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illeri olmak üzere 45 ilden 270 öğrenci ilimize geldi.

10-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında bir dizi gezi ve ziyarette bulunacak öğrenciler ilk gün havaalanında karşılandıktan sonra kalacakları otellere yerleştirildiler. Öğrenci ve öğretmenlerden oluşan bir grup heyet ilk olarak Valilik ziyareti ile başladılar.

Tüm öğrenci ve öğretmenlerle ilgilenen Vali Yıldırım, yaptığı konuşmasında gezi sonucunda öğrencilerin aklında çok güzel hatıralar kalacağını söyledi.

Vali Yıldırım, “Bu cennet vatanımızın doğusunda bulunan Muş ilimizde buradaki arkadaşınızla, kardeşlerinizle tanışıp hem Muş’u tanımak hem de Muş’un çevresindeki illerimizden ziyaret programı çerçevesinde ziyaret edeceğiniz Bitlis ilini de görme imkânına sahip olacaksınız. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nü görme şansınız olacak tarih kitaplarında okuduğunuz pek çok olayın geçtiği yerleri yine bu ziyaretleriniz sayesinde buralarda görme fırsatınız olacak. Daha sonrasında derslerimizde bahsedildiği zaman Malazgirt nerede? diye hemen hep beraber el kaldırabileceksiniz. ‘Ben Malazgirt Ovasını gördüm’ diye bileceksiniz. ‘Sultan Alparslan’ın Bizans İmparatoru Romen Diyojen’i yendiği ovayı, savaşın geçtiği yerleri gördüm’ diye bileceksiniz. Ahlat’ı ve Van Gölü’nü göreceksiniz.  Buraların kültürünü tanıyacaksınız. Malazgirt’e gidince Süphan Dağı’nı göreceksiniz. Murat nehrini göreceksiniz Sultan Murat’ın adını taşıyan köprüyü göreceksiniz. Bunlar sizler için büyük kazançlar olacak. Muş’un ovalarla kaplı olduğunu göreceksiniz. Muş Ovası, Malazgirt Ovası ve Liz Ovası bu ovaların h toplamda 2 milyon 800 bin dönüm arazi olduğunu öğreneceksiniz. Böylece sizde buraları görmüş tanımış olacaksınız. Döndüğünüzde güzel dostluklar, hafızanızda güzel hatıralar kalmış olacak ve bir daha gelmeyi inşallah arzu edeceksiniz. Bizde sizleri bir daha ağırlamayı arzu edeceğiz. Böylece kültürler arasında gençler arasında bölgeler arasında şehirlerarasında, okullar arasında bir takım kardeşlikler oluşacak ve birbirimizi daha iyi tanımış olacağız hatta varsa ön yargılarımızı kaldırmış olacağız.  Tekrar hepiniz hoş geldiniz, iyi ki varsınız, şeref verdiniz. Sizleri buralarda görmekten hakikaten çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. İnşallah memnun kalır memnun dönersiniz.” dedi.

Öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Vali Yıldırım, onlara çok kitap okumaları ve kendilerini geliştirmeleri tavsiyelerinde bulundu. Ziyaret sonunda Vali Yıldırım öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Projenin Muş koordinatörlüğünü yapan Vali Yardımcısı Abdulkadir Okay, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Kültür ve Turizm İl Müdürü Mevlüt Doğan da öğrencilere eşlik ettiler. Valilik ziyaretinin ardından öğrenciler ilk gün akşamı Şehit Yücel Kurtoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan müzik dinletisi ile eğlenceli bir akşam geçirdiler.

Öğrenciler ikinci gün ziyaretlerine Malazgirt ilçesi ile başlayacaklar, Malazgirt Kalesi ve Alparslan Abidesi gezisi yapılacak. Malazgirt ziyaretlerinin ardından tekrar Muş’a gelecek öğrenciler, Tarihi Murat Köprüsü gezisi ile bu mekânda akşam yemeklerinin tadını çıkaracaklar.

Üçüncü gün programı Bitlis iline hareket ile başlayacak ve Ahlat gezisi yapılacak ardından Tatvan gezisi yapacak öğrenciler buradaki akşam yemeğinin ardından Muş’a dönerek kaldıkları otellerde günün yorgunluğunu atacaklar.

Son gün sabah kahvaltısının ardından Muş Kalesi, Tarihi Camiler, Muştak Baba Türbesi ziyareti, Yıldızlı Han ziyaretleri ile Muş turu atacaklar. Ziyaretlerin ardından ‘Biz Anadolu’yuz Projesi’ kapsamında Muş’a gelen öğrenciler uğurlanacaklar.

Bu proje ile Muş’a gelen öğrenciler ilimizi tanımış ve görmüş olmalarının yanında projenin iller arasında kardeşlik köprüsünün kurulması ve kardeşlik ruhunun geliştirilmesi, gençlerin terör örgütlerinin istismarından ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulması, kardeşlik ve huzura katkı sunulması, iller arasında kültürel ve ortak değerlerin paylaşılması hedeflerinden de istifade etmiş olacaklar. (MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz