Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Her yıl 150 bin bebek prematüre doğuyor
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 16 Kasım 2017 - 18:37:16
Her yıl 150 bin bebek prematüre doğuyor

Dünya Prematüre Günü nedeniyle yapılan incelemelere göre, her yıl 150 bin bebek prematüre doğuyor.

Gebeliğin 23 ila 37’nci haftaları arasında doğan ve doğum ağırlığı 2 bin 500 gramın altında olan bebekler Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “prematüre” olarak kabul edilirken, Interpress’in Dünya Prematüre Günü nedeniyle medyada yapmış olduğu incelemeye göre her yıl dünyada 13 milyon, Avrupa’da 500 bin, Türkiye’de ise 150 bin bebeğin hayata gözlerini erken açtığı belirlendi.

Medyaya yılbaşından bu yana 10 binin üzerinde prematüre doğumla ilgili haber yansırken dünyada yüzde 10 olan erken doğum oranının Türkiye’de ise yüzde 12 civarında gerçekleştiği tespit edildi.

Türkiye’de yılda 150 bin bebek prematüre olarak dünyaya gözlerini açarken bunların 50 bin kadarının ise bir kilogramın bile altında doğduğu belirlendi. Türkiye’de bebeklerin yüzde 12’sinin 37’inci gebelik haftası tamamlanmadan, yüzde 2’sinin ise 32’nci gebelik haftasından önce yani 2 bin 500 gramın altında dünyaya geldiği tespit edildi.

Stres, obezite, sağlıksız beslenme, ileri ve erken yaş çoğul gebelikler prematüre doğumların artmasına neden olurken, son yıllarda yaşanan gelişmeler sayesinde bin gramın üstünde doğan bebeklerin yüzde 90’ının gerekli tedavi ile yaşama tutundukları tespit edildi. (İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz