Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Her yıl 7 milyon kişi sigaradan ölüyor
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 9 Şubat 2018 - 13:59:47
Her yıl 7 milyon kişi sigaradan ölüyor

Dünyada bir milyardan fazla kişi sigara kullanırken her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybettiği belirlendi.

Yapılan araştırmalara göre, dünyada hâlen bir milyardan fazla kişi sigara kullanırken her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin ise sigara kaynaklı nedenlerle hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle medyada inceleme yapan Interpress’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden derlediği bilgilere göre, sigara kaynaklı ölümlerin 6 milyonunun doğrudan sigara kullanan kişiler olduğu belirlenirken, bir milyona yakın ölümün ise içmediği halde sigara dumanına maruz kalınması sonucu meydana gelen ölümler olduğu tespit edildi.

WHO göre, sigara içenlerin ekonomiye maliyetinin sigaraya ödenen paranın yanında, tedavi masrafları ve iş kayıpları da dahil 950 milyar Euro’yu geçtiği görüldü. Dünya genelinde her 6 saniyede bir insanın sigara kaynaklı sebeplerle hayatını kaybettiği belirlenirken buna göre günde ortalama 300’den fazla insanın sigara yüzünden öldüğü anlaşıldı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı Tütün Atlası’na göre, Türkiye’de her 10 kişiden 3’ü sigara içerken bir dönem 15 milyona düşen sigara bağımlısı sayısının günümüzde 17 milyon seviyelerine yükseldiği belirlendi.

Türkiye’deki erkeklerin yüzde 31’i tütün kaynaklı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybederken, bu oranın Kuzey Kore’nin ardından dünyada en yüksek ikinci oran olduğu saptandı. Kadınlarda ise bu oran yüzde 12 olarak tespit edildi.

Yapılan araştırmalara göre, gençlerde sigaraya başlama yaşı her geçen yıl düşerken, Türkiye’de 10-15 yaş arası çocuklarda sigara içme oranının yüzde 30’lar düzeyinde olduğu tespit edildi. (MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz