Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

HÜDA PAR: “3 Aylar tövbe için bir fırsattır”
  • Ana Sayfa » Genel
  • 22 Mart 2018 - 17:43:24
HÜDA PAR: “3 Aylar tövbe için bir fırsattır”

Üç aylar ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan HÜDA PAR Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan, üç ayların bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Üç aylar ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan HÜDA PAR Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan, Müslümanların, üç ayları kendileri için bir fırsat olarak görmesi gerektiğini belirterek, bu aylarda insanların bol bol dua ve tövbe etmesi gerektiğini söyledi.

Peygamber Efendimizin “Ya Rabbi Recep ve Şaban’ı bizler için Mübarek kıl ve bizleri Ramazan’a ulaştır” hadisini okuyarak konuşmasına başlayan Çağlayan, Müslümanlar olarak bizlerinde Hazreti Peygamberin yaptığı bu duayı bu aylarda sık sık yapmamız gerektiğini söyledi.

Çağlayan, “Allaha hamdolsun ki yeniden rahmet, bereket ve mağfiret ayları olan Mübarek üç aylara girmiş bulunmaktayız.  Nasıl ki bir inanın hayatında önemli bazı anlar, bazı zamanlar varsa, üç aylar da, müminler için manevi duyguların kabardığı, müminlerin Allah’a yakınlaştığı, kusurlarını, bağışlayıcı ve rahmeti sonsuz olan Allah’a arz ederek bağışlanma diledikleri önemli ve müstesna zamanlardan bir zaman dilimidir. İşte, bu mübarek Üç Ayların başlangıcı olan ve Peygamber efendimiz (sav)’in ‘Allah’ın Ayı’ diye ifade buyurdukları Recep Ayının içerisine girmiş bulunmaktayız. Bu mübarek ay, yine mübarek gecelerden (kandillerden) olan Regaip kandilini içerisinde barındırır. Kandiller zincirinin ilk halkası olan Regaip Kandilindeki “Regaip” kelimesi, elde edilmesi arzu edilen değerler, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.” ifadelerini kullandı.

Çağlayan, konuşmasının devamında, “Rabbimizin kullarına bahşetmiş olduğu bu gecede, kullarına tövbe etme, günahlarından pişmanlık duyma, kusurlarının bağışlanmasını dileme, kendisine (Allah’a) yakınlaşmayı sağlayacak olan vesileleri temenni etme ve arama fırsatı vermektedir. Yani her anlamda, müminler için rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı bir gece ve bir zaman dilimidir bu gece. Bu gecede özellikle hatırlamamız gereken çok önemli bir hususu hatırlatmak isterim. İslam ümmeti, belki de İslam Tarihi boyunca yaşadığı en sıkıntılı zamanlardan, süreçlerden bir zamanı, bir süreci yaşamaktadır. İslam coğrafyalarının bölündüğü, topraklarının istila edildiği, Müslümanların canlarının, mallarının, kanlarının, namuslarının hiçe sayıldığı, belki en acı olanı ise, ümmetin bölük pörçük olduğu, Müslümanların birbirinin kanlarını döktüğü acı bir tabloyla karşı karşıyayız. İslam Ümmetinin İttihadı için hem sözlü hem de fili duaya en çok ihtiyaç duyulan bir zaman” şeklinde konuştu.

3 Ayların ümmetin üzerindeki kara bulutların dağılmasına vesile olmasını temenni eden Çağlayan, “Günah ve kusurlarımızı Allah’a arz edip bağışlanmayı temenni etme fırsatı bulduğumuz bu anda (bu gecede) Rabbimize yaklaşma, yakınlaşma vesilelerini aramak gerek. Yeryüzünde huzur ve istikrarın hâkim olması, İslam’ın adaletinin hayatın temeline yerleşmesi ve saadet ikliminin yeniden yeryüzünü sarması için dua edelim. Bilhassa İslam Ümmetinin üzerindeki kara bulutların dağılması, Müslümanlar arasında birlik beraberlik, kardeşlik duygularının yeniden tesisi için Rabbimize yalvaralım ve bunun için gayret sarf edelim… Bu dua ve temennileri sadece bir gün veya bir geceye hasretmenin de büyük bir eksiklik olduğunu-olacağını hatırlatmak isterim. Kavli ve fiili dualarımızın bütün hayatımıza yayılması gerektiğini düşünüyorum.” diye belirtti.

Çağlayan, son olarak şöyle konuştu: “Bu duygu ve düşüncelerle; mübarek Üç Ayların ve Regaip Kandilinin tüm İslam Âlemi için Allah’a yakınlaşmaya, İslam Ümmetinin birlik, beraberlik ve kardeşliğinin yeniden tesisine ve tüm yeryüzüne huzur, barış ve istikrarın hâkim olmasına, günah ve kusurlarımızın bağışlanmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Mübarek Üç Aylar ve Regaip kandiliniz mübarek olsun.” (Ayetullah Tarhan-MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz