Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

HÜDA PAR Muş İl Teşkilatı 2’nci Olağan Kongresi yapıldı
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 19 Mart 2018 - 11:51:51
HÜDA PAR Muş İl Teşkilatı 2’nci Olağan Kongresi yapıldı

HÜDA PAR Muş İl Teşkilatı 2’nci Olağan Kongresi, HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hüseyin Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

​HÜDA PAR Muş İl Teşkilatı 2’nci Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Kongre Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hüseyin Yılmaz’ın yanı sıra GİK üyeleri Vedat Turgut, Serkan Ramallı, İnan Sur ile İstişare Kurulu Üyesi Zeynelabidin Gülsever’in katılımıyla gerçekleşti.

Muş Öğretmenevi Konferans Salonu’nda Muhammed Ali Çağlayan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan kongre, sinevizyon gösterimi ile devam etti. Kongrede yapılan yoklamanın ardından divan seçimi yapıldı. Divanın oluşturulmasının ardından faaliyet ve mali raporlar okundu.

Katılımcılara hitap eden İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan, insanlığın huzurlu bir hayat yaşamaları için adaleti öncelediklerini belirterek, “Bu hizmeti icra ederken, ‘Önce İnsan Öncelik Adalet’ sloganıyla yola çıktık. Yine bu şiarla yolumuza devam ediyoruz. Bütün mahlûkat içerisinde insan denen varlık en şerefli varlık olarak yaratılmıştır. Belki insan olmazsa var oluşunda bir ehemmiyeti, bir anlamı olmazdı. Dolayısıyla bütün mahlûkat içerisinde en değerli varlık olan insanı öncelemek ve insanı öncelerken insanın huzurlu bir hayat yaşaması için de adaleti tesis etmek, adaleti yaşamın temeline koymak ve  hayatı bunun üzerine bina etmek gerekiyor. Bu iki unsuru bir araya getirerek yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

“Adaletin yerine gelmesi için önce insanca bir yaşam gerekir”

Daha sonra bir konuşma yapan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hüseyin Yılmaz ise, adaletin birçok yönü olduğunu ve adaletin yerine gelmesi için insanca bir yaşam gerektiğini söyledi.

Yılmaz, “Adaletin farklı yönleri vardır. Siyasi yönü vardır. Ekonomiye bakan, vatandaşa bakan, hak ve hürriyetlere bakan yönü vardır. Dış politikaya bakan yönü vardır. Adaletin yerine gelmesi için önce insanca bir yaşam gerekir. Bir toplumda yaşayan insanların adil bir şekilde idare edilmesi ve bütün haklarına kavuşması gerekir. Alın terlerinin sömürülmemesi gerekir. Emekçinin hakkını alabilmesi gerekir. Bunun için diyoruz ki ekonomide, yani gelir dağılımında, vergilendirmede adaletin olması gerekir.” diye konuştu.

“Laikliğin kaldırılması gerekir”

HÜDA PAR’ın referansını inancından aldığını ve laikliğin kaldırılması gerektiğini belirten Yılmaz, Şöyle konuştu: “Biz referansını inancından alan bir partiyiz. Biz bunu her yerde söylüyoruz. İnancınızı siyasete alet etmiyoruz. Bilakis siyaseti inancımızın hizmetine sokmak istiyoruz. Toplumda İslami bir yaşantının hakim olmazsı ve yaşanılır olması, toplumun İslamileşmesi için çaba gösteriyoruz. Biz laiklik diye bir şeyi kabul etmiyoruz. Bütün partilerin hepsi laikliği kabul ediyor. Laikliğin kaldırılmasını savunan tek parti HÜDA PAR’dır. Laiklik toplumu laik olan ve laik olmayan şeklinde ikiye ayırıyor. Bunu söyleyen tek partiyiz. Laikliğin kaldırılması gerekir. Bunu açık ve net söylüyoruz.”

“Eğer bir Türk kendi diliyle eğitim alıyorsa bir Kürdün de anadilde eğitim alabilmesi gerektiğini söylüyoruz”

Kürt meselesine de değinen Yılmaz, Türklerin sahip olduğu tüm haklara Kürtlerinde sahip olması gerektiğini ve Kürtlerin anadilde eğimin alması gerektiğini söyleyerek, “Kürt meselesinin çözümü ile ilgili açık ve net bir şekilde Kürtlerin bütün meşhuru haklarına kavuşması gerektiğini, Türkçülüğün anayasadan çıkarılması gerektiğini, anayasanın Türk’e de Kürt’e de eşit olması gerektiğini, Türkler bu toplumda hangi haklara sahip ise bir Kürdün de o haklara sahip olması gerektiğini açık ve net söylüyoruz. Eğer bir Türk kendi diliyle eğitim alıyorsa bir Kürdün de anadilde eğitim alabilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu ülkede eğer Türkçe resmi dilse, 25 milyon nüfusa sahip olan Kürdün de dili resmi dil olabilmelidir. Türkçe’nin yanında Kürtçe’nin resmi dil olması gerektiğini ve bunun parti programını alan tek parti HÜDA PAR’dır.” İfadelerini kullandı.

Tek listeyle gidilen kongrede mevcut İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan, güven tazeleyerek yeniden başkanlığa seçilirken, kongre, il yönetiminin çektiği hatıra fotoğrafıyla sona erdi. (Ayetullah Tarhan-MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz