Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

HÜDA PAR: Yetkilileri göreve davet ediyoruz
HÜDA PAR: Yetkilileri göreve davet ediyoruz

Muş’ta yaşanan sıkıntılara ilişkin değerlendirmelerde bulunan HÜDA PAR Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan, iş yapamayan Muş esnafının belini bir türlü doğrultamadığını belirterek idarecilere çağrıda bulundu.

HÜDA PAR Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan, Muş’ta devam eden sıkıntılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Muş esnafının yaşadıkları sıkıntıların bir türlü bitmek bilmediğini belirten Çağlayan, iş yapamayan Muş esnafının belini bir türlü doğrultamadığını söyleyerek yetkililere çağrıda bulundu.

Esnafın bu yıl iş yapamadığını sözlerine ekleyen Çağlayan, esnafın yaşadığı ekonomik sıkıntılardan belediyenin de kısmen payidar olduğunu belirterek, “Bu yıl Muş esnafının durumu bir türlü düzelmek bilmedi. Sene başından beri işleri açılamayan, iş yapamayan esnaf belini bir türlü doğrultamadı. Her yıl, yaz aylarındaki kazandıklarıyla (birikimiyle) kışı atlatmaya çalışan esnaf, bu yıl o şansını da kaybetti. Çünkü esnaf bu yıl iş yapamadı. Esnafımızın yaşadığı bu ekonomik sıkıntılardan belediye de kısmen payidar oldu. Belediyenin şehrin merkezinde başlattığı altyapı çalışmaları aynı düzensizliği ve yaşattığı mağduriyetleriyle devam ediyor. İşyerini açamayan esnaf isyan ediyor. Fakat sesini kimseye duyuramıyor maalesef. HÜDA PAR olarak her hafta düzenli olarak esnafımızı ziyaret ediyoruz. Sorun ve sıkıntılarını dinliyoruz. Halkımızın kanaatkârlığı bir tarafa, maalesef gülen bir yüze rastlamıyoruz. Tüm esnafımızın dillendirdiği ortak bir söylem var o da, Muş’un idareciler tarafından sahipsiz bırakıldığı, Muşun sahipsiz olduğudur. İdare derken, esnafımızın ifadesiyle; mecliste temsilci konumunda olalar, Valilik, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve ilgili diğer tüm kurum ve kuruluşlar… Esnafımızın her birine dair ayrı şikâyetleri var. Fakat sıkıntıları, gelen tepkileri görmezlikten, duymazlıktan gelerek başını kuma gömenlerin dikkatlerini çekerim ki, başlarını kuma gömenlerin gövdeleri topa tutulmuş durumda” dedi.

“Esnafımızın diliyle belediyeye sesleniyoruz”

İdarecilerin toplumun dert ve sıkıntılarına ortak olmaları gerektiğini ifade eden Çağlayan, “Masa başında idarecilik olmaz. İdareci, bir babanın şefkatiyle idaresi, mahiyetinde olan insanların, toplumun dert ve sıkıntılarına ortak olmalı, sıkıntılarını yüklenmelidir. Ailesinin sıkıntılarına karşı lakayt kalan, fakirini doyurmayan, hastasına şifa aramayan, darda olanın imdadına koşmayan babanın evlatları isyan bayrağını çektiklerinde baba için artık çok geç olabilir diye düşünüyoruz. Buradan halkımızın, esnafımızın diliyle belediyeye sesleniyoruz. Belediyenin başlatmış olduğu altyapı çalışmaları yerinde ve hayata geçirilmesinde geç kalınmış bir çalışma olmakla beraber, bu düzensiz ve kenti harabeye çeviren altyapı çalışmalarına bir düzen getirilmelidir. Aylardan beri kazınan yol ve sokakların halkımıza yaşattığı mağduriyetin boyutu gözler önündedir. İlimizin, içinde bulunduğu bu durumdan olumsuz olarak en çok esnafımız etkilenmiştir. Kışa giriyoruz. Bu şekilde kışa girildiği takdirde yaşanacak olan sıkıntıların boyutunu düşünmek bile istemiyoruz. Yaşanan sıkıntıların müsebbibi ise Belediye olarak görülmektedir. Belediye Kazıdığı yol ve sokaklara asfalt çekerek bu mağduriyetlere bir an önce son vermelidir. Halkımız aylardan beridir su sıkıntısı çekiyor. Yaşanan su sıkıntısı giderilmelidir. Özellikle Cuma günleri, Cuma namazı saatlerinde su kesintilerinin yaşanması nasıl izah edilir bilemiyoruz. Cuma günleri birçok yerde insanlar abdest alacak su bulamıyor, abdest almak için cami cami gezmek zorunda kalıyor. Bu sıkıntı ne zamana kadar devam edecek?” şeklinde konuştu.

“Bir diğer önemli konulardan biri ise, işsizlik”

Muş’ta yaşanan işsizlik sorununa da değinen Çağlayan, insanların batıya göç ettiklerini ve Muş Organize Sanayi Bölgesinin harabeye döndüğünü sözlerine ekleyerek, “Bir diğer önemli konulardan biri ise, işsizlik… İlimizde iş imkânı bulamayan insanımız il dışına göç etmek zorunda kalıyor. Muş Organize sanayimiz harabeye dönmüş durumda. Muş Organize Sanayindeki 14 işletmeden sadece 6 tanesi çalışıyor. İlgililerin dikkatini buraya (Organize Sanayi) çekmek adına bu konuyu daha önce de gündeme getirmiştik. Fakat şimdiye kadar Organize Sanayinin asıl fonksiyonuna kavuşturulması adına ne yapılacağına dair herhangi somut bir adım atılmadı ve bir açıklama yapılmadı. Organize Sanayimizin organizesizlikten kurtarılıp asıl fonksiyonuna kavuşturulması, fabrikalarımızın işler hale getirilip halkımıza istihdam sağlayabilen alanlara dönüştürülmesi için Muş Ticaret ve Sanayi Odasının bir an önce harekete geçmesini, ayrıca Organize sanayinin akıbetinin de ne olacağı ile ilgili bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Esnafımızın durumuyla ilgili olarak zaman zaman yaptığımız açıklamalarla, ilgililerin dikkatini esnafımızın yaşadığı sıkıntılara çekmeye çalıştık. Yaptığımız esnaf ziyaretlerinde, esnafımız sahipsiz olduklarını, kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini söylüyor. Bu konuda Esnaf ve Sanatkârlar Odamızın sorumluluklarını kendilerine hatırlatmak adına esnafımızın durumuna dikkat çekmek istiyoruz. Esnaf ve Sanatkârlar odası esnafımızın sıkıntılarıyla ne kadar ilgileniyor? Esnafımızın ekonomik sıkıntıları ve yaşadığı mağduriyetlerden ne kadar haberdardır? Yaşanan ekonomik sıkıntı ve kayıpların telafisi nasıl olacak? Değim yerindeyse beli kırılan, felç olan esnaf belini tekrar nasıl doğrultacak vs… esnafımız bu sorulara cevap bekliyor” İfadelerini kullandı.

Çağlayan, son olarak şöyle konuştu: “Halkımız-Esnafımız yaşanan sıkıntı ve mağduriyetlerin yerel idareden kaynaklı olduğunu söylüyor ve ilgili kurum ve kuruluşların, genel anlamda kentin sıkıntılarıyla ilgilenmelerini istiyor. Biz de halkımızın tepki ve taleplerinde son derece haklı olduklarını deklare ederek diyoruz ki; Siyasi oluşumlarıyla, STK’larıyla toplumun tüm dinamikleriyle Muş’ta yaşıyoruz, Muş hepimizindir. İlimizin madden ve manen gelişimini sağlamak için İl idaresinden tutun ilimizin her ferdine kadar, Muş’a Sahip çıkmak hepimizin görev ve sorumluluğudur. HÜDA PAR olarak her zaman halkımızın, özellikle esnafımızın yanında olduk-olacağız. Sıkıntılarıyla ilgilendik ve ilgilenmeye devam edeceğiz inşallah.”

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz