HDP Muş Belediye Başkan Adayı: Sırrı Sakık

HDP Muş Belediye Başkan Adayı: Sırrı Sakık

Yargıtay’dan HÜDA PAR yöneticilerine yönelik skandal karar

Yargıtay’dan HÜDA PAR yöneticilerine yönelik skandal karar

“Öğretmenlik ebedi cehennemden can kurtarma mesleğidir”

“Öğretmenlik ebedi cehennemden can kurtarma mesleğidir”

“İslami ahlakı bozan diziler izliyorsanız bilin ki Alileri yetiştiremezsiniz”

“İslami ahlakı bozan diziler izliyorsanız bilin ki Alileri yetiştiremezsiniz”

HÜDA PAR’dan iç gündeme ilişkin önemli değerlendirme

HÜDA PAR’dan iç gündeme ilişkin önemli değerlendirme

“Çobanlık sabır isteyen bir meslektir”
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 12 Mart 2017 - 23:28:46
“Çobanlık sabır isteyen bir meslektir”

Bölgenin önemli geçim kaynağı olan ve büyük emek isteyen hayvancılığın ana aktörü konumundaki çobanlar, mesleklerinin zorluğuyla beraber zevkli, güzel ve sabır isteyen bir iş olduğunu belirtiyor.

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde bağlı Keklik köyünde 13 yıldır çobanlık yapan Mücahit Ekici, sürekli arazide olmalarından dolayı sağlık açısından avantajları olduklarını söyledi.

Peygamber Efendimizin de çobanlık yaptığını hatırlatan Ekici, çobanlığın sabır isteyen bir meslek dalı olduğunu ifade etti.

Maddi imkânsızlıktan dolayı okulu 8’inci sınıfta bıraktığını dile getiren Ekici, “13 yıldır bu mesleği yapıyorum. Çobanlık mesleği güzeldir ama bu zamanda çobanlık yapan pek fazla kimse yok. İnsanlar genelde gurbete gidip çalışıyorlar. Bu meslek güzel bir meslektir. Peygamber Efendimizin mesleğidir. Aynı zamanda bu meslek bize antrenman oluyor. Sağlık açısında da iyiyiz. Her iş gibi bu iş de sabır istiyor. Sabır her şeyden daha iyidir. Çünkü koyun yaramaz bir hayvandır. Bu mesleğinin en güzel vakti bahardır. Çünkü kuzular doğuyor, koyunların sütü var, peynir yapıp satıyoruz.” dedi.

Sabahın erken saatlerinde koyunları alıp yaylaya götürdüğünü söyleyen Ekici, “Biz sabah 07.00’de koyunlara saman veriyoruz. Saat 09.00 gibi yaylaya bırakıyoruz, öğlen saman vermiyoruz. Saat 17.00 ila 18.00 sıralarında da koyunları kuzuların yanına bırakıyoruz. Koyunlardan süt alınmasının ardından samanlarını verip ağıla bırakıyoruz. Kışın çobanlık zordur. Kışın koyunlar genelde ağıldadır. Yemi olsun, samanı olsun koyunlara fazla bakamıyoruz. Ayrıca buğday ve arpa fiyatı da yükseldi. Buğday ve arpa fiyatı bir lira, saman yerinde 30 kuruş olmuş. Arpa, yem ve saman fiyatlarının yükselmesi nedeniyle kimse hayvancılığa yönelmiyor. Devlet koyunun çiftine 40 lira veriyor. Bu desteğin daha da fazla olması lazım. Çünkü koyun bakması zordur ve herkes yapamıyor. Onun için devlet küçükbaş hayvancılığa desteği artırsın.” ifadelerini kullandı.

Yayladayken yemek ve su ihtiyacının evden karşılandığını dile getiren Ekici, sözlerine şöyle devam etti: “Ben öğleye kadar koyunlara bakıyorum. Yemek ve suyum evden geliyor. Su olmadığı vakit de teyemmüm abdesti alıyorum. Bazen de barajımız var, baraj suyundan da abdest aldığımız oluyor. Hayvanlarımızı seviyoruz. Bazılarına isim de koymuşum. Onları isimleriyle çağırdığımızda hemen yanımıza geliyorlar. Bizim Halep keçilerimiz de var. Kulakları uzun ve akıllıdırlar. O keçiler buradaki keçilere benzemiyor. Hem çift çift kuzu doğuruyorlar, hem de çok süt veriyorlar. Aynı zamanda koyunların yününden de istifade ediyoruz. Mayıs ayında koyunları kırpıyoruz. Elde ettiğimiz yünü ise eve lazımsa evde kullanıyoruz, eve lazım değil ise eş-dosta veriyor ya da satıyoruz.”

Son olarak koyunlar da hastalığın artığını söyleyen Ekici, “Koyunun bakımı ilaç ve yemdir. Eğer koyuna bakarsan o koyundan kuzu alırsın, bakmazsan koyun da kuzu da gider. Son dönemlerde artan hastalık verimi azalttı. Özellikle bu Suriye savaşı başladığından beri hastalıklar çok olmuş. Eskiden hastalıklar fazla değildi. Koyunlar kuzuları ya atıyor ya da kuzular hastalıklı doğuruyor. Kıl kurdu yayılmış, kıl kurdu koyunu bitiriyor, biz de ilaç veriyoruz, bu ilaç yan etki yaparsa koyun ölüyor. Onun ilacını da dozajlı vermek gerekiyor. Bu sene koyunlarımız çok öldü. Bazen arpa alıyoruz o arpa koyunu zehirliyor, bunun için de ilaç alıyoruz. Verdiğimiz ilaç yan etki yapınca koyun da ölüyor.” dedi.

 

tugra-reklam
KÖŞE YAZARLARI
Üzgünüm, anket şu an aktif değil!
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz