HDP Muş Belediye Başkan Adayı: Sırrı Sakık

HDP Muş Belediye Başkan Adayı: Sırrı Sakık

Yargıtay’dan HÜDA PAR yöneticilerine yönelik skandal karar

Yargıtay’dan HÜDA PAR yöneticilerine yönelik skandal karar

“Öğretmenlik ebedi cehennemden can kurtarma mesleğidir”

“Öğretmenlik ebedi cehennemden can kurtarma mesleğidir”

“İslami ahlakı bozan diziler izliyorsanız bilin ki Alileri yetiştiremezsiniz”

“İslami ahlakı bozan diziler izliyorsanız bilin ki Alileri yetiştiremezsiniz”

HÜDA PAR’dan iç gündeme ilişkin önemli değerlendirme

HÜDA PAR’dan iç gündeme ilişkin önemli değerlendirme

Yatırımcılar Muş´a gelmeye devam ediyor
Yatırımcılar Muş´a gelmeye devam ediyor

Muş´ta yatırım kararı alan Özel Makine Tasarım, Test Makineleri, Montaj ve Paketleme Sistemleri (ENFUBO) Yönetim Kurulu Başkanı Yetkin Bozkurt ve ekibi Muşlu işadamları ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.Kahve Kuşağında bir kahvaltı programında işadamları ve gazetecilerle Biyoetanol üretimi paylaşan Yetkin Bozkurt, “Hammaddesi şeker pancarı, mısır, buğday ve odunsular gibi şeker, nişasta veya selüloz özlü tarımsal ürünlerin fermantasyonu ile elde edilen ve benzinle belirli oranlarda harmanlanarak kullanılan alternatif bir yakıttır. Biyoetanol berrak, renksiz ve karakteristik bir kokuya sahip bir sıvıdır. Yüksek oktanlı bir yakıttır (113) olup kaynama noktası 78,5°C, donma noktası -114,1°C dir. Biyoetanol 20 °C de 0,789 gr/ml yoğunluğa sahiptir. İçten yanmalı motorlara herhangi bir modifikasyona ihtiyaç duyulmadan %10 miktarında harmanlanarak kullanılabilir. Biyoetanolün en yaygın iki kullanım şekli,  E-10(%10 Biyoetanol+ %90 Benzin) ve E-85(%85 Biyoetanol+ %15 Benzin)´dir. Biyoetanolün Elde Edilebildiği Hammadde Kaynakları Şeker Pancarı veya Melas, Şeker Kamışı, Mısır, Tatlı Sorgum, Patates, Buğday, Tarımsal Atıklar, Odunsular” dedi.

Biyoetanolün Üretimi hakkında da bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Yetkin Bozkurt şunları ifade etti: “Nişastanın önce şekere, daha sonra da şekerin doğrudan fermente edilmesiyle biyoetanole dönüştürülmesi ile sağlanır. Etanolün Elde Edildiği Bitkiler, Şeker Pancarı, Mısır, Buğday, Şeker Kamışı, Tatlı Sorgum, Patates, Odunsular, Tarımsal Atıklar, Selüloz İçerikli, belediye atıkları Üretim Prosesi; 1-Hazırlama Hazırlama sürecinde biyoetanol üretimi için kullanılacak olan nişasta kaynağı(buğday,mısır,şeker pancarı vb.)çekikçi değirmenden geçirilerek öğütülür ve enzim yardımı ile hücresel yapısı parçalanır(liquefying enzyme).Bu şekilde içindeki nışastanın ortaya çıkması ve biyoetanol üretimi için daha iyi bir verim elde edilmesi sağlanır. Ortaya çıkan bu nişasta bir başka enzim yardımı ile şekere çevrilir.(saccarifaction enzyme).  Üretimin bu noktasında parçalanmış nişasta kaynağı, enzim ve sudan oluşmuş bir bulamaç halindeki sıvı,içine maya konularak bir sonraki işlem olan fermantasyon ünitesine aktarılır. 2-Fermantasyon

Fermantasyon sürecinde eklenen maya bulamaçta bulunan şeker moleküllerini biyoetanol moleküllerine çevirir. Bu işlem 60 – 80 saat arası sürer. Mayanın yüksek verimle çalışması için gereken koşullar bu süre boyunca denetlenir. Fermantasyon sonunda bulamacın içinde %10-12 arası biyoetanol elde edilmesi hedeflenir. Ayrıca fermantasyon süresince açığa çıkan karbondioksit de ayrılmış olur. 3-Distilasyon Fermantasyon sonucu elde edilen bulamaç distile edilerek içindeki biyoetanol ayrıştırılır. Bu ayrıştırma işlemi distilasyon kulelerinde sıvının ısıtılması ile sağlanır. Distilasyon sonucu %95-96 oranında biyoetanol, fermantasyondan gelen bulamaçtan ayrıştırılmış olur. Ayrıştırılan bu biyoetanol içindeki su, moleküler elek teknolojisi yardımı ile süzülerek biyoetanolün saflığını %99,80-99,95 e kadar yükseltilir.”

Muş İli Tarım Arazisi Durumu ve Potansiyelini de araştırdıklarını dile getiren Bozkurt şu bilgileri paylaştı: “100.000 Ton Buğday için; Gerekli alan:410.000dekar

Muş´taki tarım arazisinin 1/3´ü, 100 ile 300 dekar arazisi olan 1000 ile 4000 çiftçiye tekabül eder. 1 dekar alan için 5lt x 410.000=2.050.000 lt. mazot. Kullanım Alanları Ulaştırma Sektörü; Benzin ile karıştırılarak, Dizel motorlarda katkı maddesi olarak, Son teknolojik araçlarda (hibrid, yakıt hücreli), Tarım makinelerinde, Kojenerasyon Ünitelerinde, Fosil yakıtlı tesislerdeki NOx emisyonlarının azaltılması, CO2 ticareti için, Buhar enjeksiyonlu gaz türbinlerinde, Kombine çevrimli güç santrallerinde, Dizel güç jeneratörlerinde, Küçük kojenerasyon (veya soğutma) Stirling sistemleri, Suyun tuzluluğunun giderilmesinde ve Küçük Ev Aletlerinde. Fırınlarda, Aydınlatmada, Isıtma ve soğutma aygıtlarında, Besinlerin saklanmasında (soğutma), Kimyasal Ürün Sektörü, Etilen üretiminde, Hidrojen üretimi, Glikol eterler, Etil akrilat, Asetik asit, Etil asetat, Aset aldehit, Etil eter, Etil+klorür”

tugra-reklam
KÖŞE YAZARLARI
Üzgünüm, anket şu an aktif değil!
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz