Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

“İslam’da modernleşme olmaz İslam dünyasında modernleşme olur”
  • Ana Sayfa » Genel
  • 2 Kasım 2018 - 15:00:51
“İslam’da modernleşme olmaz İslam dünyasında modernleşme olur”

“Reform ile Aydınlanma Arasında İslam” konferansında konuşan Prof. Dr. Bedri Gencer, “İslam’da modernleşme olmaz İslam dünyasında modernleşme olur.” dedi.

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOSPOL) tarafından “Reform ile Aydınlanma Arasında İslam” temalı konferans düzenlendi.

MŞÜ İslami İlimler Fakültesi Vali Erdoğan Bektaş Amfisi’nde düzenlenen konferansa akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bedri Gencer, İslam’ın kendisinde modernleşmenin olamayacağını, modernleşmenin ancak İslam dünyasında olabileceğini söyledi.

Modernleşmenin nasıl olduğuna değinen Gencer, “İslam’da modernleşme olmaz İslam dünyasında modernleşme olur. Müslümanların zihniyetinde modernleşme olur. İslam dünyasındaki modernleşme 2 çeşittir. Müslümanların yaşantısındaki modernleşme ki asıl modernleşme budur. Bir de bunun inanç sahasına nasıl yansıdığı konusudur ki buna da sekülerleşme diyoruz. Yani kısaca bizim ülkede, inandığı gibi yaşamayan yaşadığı gibi inanır olarak ifade edilen gerçek modernleşme ve sekülerleşme ilişkisidir. Dolayısıyla İslam da modernleşme Müslümanların dünyaya bakış açısının değişmesi demektir. Bu açıdan modernleşme arızi bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

Müslümanların neye inandığını ve nasıl yaşaması gerektiği bilinmeden bu değişimi kavramanın mümkün olmadığını belirten Gencer, “Kısaca sünnet bilinmeden bidat bilinmez. Yani olmalı yani norm bilinmeden olan yani olgu bilinmez. Bu İslam’ı bilmeden İslam’daki değişimi anlayamayız demektir. Dolayısıyla modern İslam yani Muhammed Abduh ve Cemalettin Afgani ile başlatılan bu İslam’da modernleşme akımı ki bu süreç günümüze kadar devam ediyor, bunu anlayabilmek için hemen asrı saadetten sonrasına bakmak gerekiyor. Çünkü tarih bir süreçtir. Örneğin Tanzimat bir günde başlamış ve bitmemiştir. Biz halen Tanzimatı yaşıyoruz veya halen Asrı Saadet’in hemen sonrasındaki olayları yaşıyoruz. Biz daha dün Muhsin Yazıcıoğlu ve Turgut Özal cinayetlerini aydınlatılmamış bir toplumken kalkıp Cemel ve Sıffin Savaşı’nda Hz Ali ile Hz Muaviye arasında hakem olmaya kalkıyoruz. Önce 5 yıl önceki olayı aydınlatalım.” ifadelerini kullandı.

Konferans hediye takdiminden sonra son buldu. (Ayetullah Tarhan-MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz