Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

İŞTE DOSTLAR VE DOSTMUŞ GİBİ YAPANLAR
  • Ana Sayfa » Genel
  • 19 Şubat 2023 - 14:13:15
İŞTE DOSTLAR VE DOSTMUŞ GİBİ YAPANLAR

Asrın felaketi olarak nitelenen depremde çeşitli ülkelerden Türkiye’ye yardımlar gönderildi. bunlarda dikkat çekici olan ise özellikle bir kısım medya tarafından köpürtülen Avrupa ve israil yardımlarının İslam ülkeleri ile karşılaştırılamayacak sayıda olduğu görüldü.

İşte bugüne dek yardım gönderen İslam ülkeleri ve gelen yardımlar…

KATAR

Katar Kızılayı, Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenenler için acil yardım kampanyası başlattı. Ayrıca Dünya kupasının gelirini Türkiye’ye yardım için hibe edeceğini duyuran Katar, ülkenin 5 televizyonunun düzenlediği canlı yayınlarla da, depremzedeler için bağış kampanyası başlattı. Henüz program bitmeden toplanan miktar 92 milyon Katar riyaline, (476 milyon TL’ye) ulaştı. Yardım kampanyasında sadece bir kişinin, 5 milyon dolar bağışta bulunduğu görüldü.

Tüm bunların yanı sıra, Şeyh Temim şahsi servetinden Türkiye’ye 282 milyon TL gönderdi.

AFGANİSTAN

Afganistan İslam Emirliği, içerisinde bulunduğu derin ekonomik krize rağmen, Türkiye ve Suriye’ye 165 bin dolar yardım yapılacağını duyurdu.

İRAN

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran Kızılayı’na ait 6 timden oluşan arama, kurtarma ve ilk yardım ekiplerini Türkiye’ye sevk etti. Tahran yönetimi ayrıca, depremden etkilenen bölgelere içinde çadır ve gıda malzemelerinin bulunduğu bir uçak da gönderdi.

AZERBAYCAN

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatıyla aralarında 4 özel eğitimli köpeğin de yer aldığı 420 personel yardım çalışmalarına katılmak için Türkiye’ye geldi. Ayrıca, Azerbaycan halkı, Türkiye’ye 20 tır insani yardım gönderdi. Yakın günlerde Azerbaycan’dan Türkiye’ye yaklaşık 200 tır yardım malzemesinin daha gönderileceği öngörülüyor.

BOSNA HERSEK

Bosna Hersek Federasyonu, Türkiye’deki depremzedelere yardım için 25 kişilik özel arama kurtarma birliği gönderdi.

PAKİSTAN

Pakistan, 50 kişilik arama kurtarma ekibini ve 25 ton yardım malzemesini Pakistan Uluslararası Havayolları’na (PIA) ait uçakla Türkiye’ye yollandı.

Ayrıca Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in talimatıyla yardım fonu oluşturuldu. Buna göre Bakanlar Kurulu’nun tüm üyelerinin bir aylık maaşları ve tüm devlet çalışanlarının maaşlarının bir günlük kısmı yardım fonuna bağışlanacak.

Pakistan bunlara ek olarak Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım sağlanması için hava, kara ve deniz köprüsü kurduğunu belirtti.

KUVEYT

Türkiye’deki depremzedelere yardım için arama kurtarma ekibi göndermesinin yanı sıra, devlet televizyonunda yapılacak bir canlı yayınla, yardım kampanyası başlatacağını duyurdu. Yardım kampanyasının Dışişleri ve Enformasyon Bakanlıklarının işbirliği ile Kuveyt resmi televizyonunda düzenleneceğini kaydeden bir yetkili, söz konusu kampanyanın 12.00’den 00.00’a kadar devam edeceğini aktardı.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın depremden etkilenen Türkiye ve Suriye’ye 50’şer milyon dolardan toplam 100 milyon dolar’lık yardım yapacağı bildirildi.

ÜRDÜN

Ürdün Kralı II. Abdullah arama kurtarma çalışmalarına destek için ekip ve depremzedelere gıda, ilkyardım ve çadır yardımı gönderilmesi emri verdi.

FİLİSTİN

Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelerin kurtarılması çalışmalarına destek için arama kurtarma ekipleri gönderildiğini duyurdu.

IRAK

Irak Kızılayı, Türkiye’deki enkaz çalışmalarına katılmak üzere bir ekip gönderdi. Yaklaşık 150 kişilik ekip İslahiye’de hem arama yapıyor hem de sağlık hizmeti veriyor. Gönderilen yardım ekibinde yaklaşık 35 ambulans da yer alıyor.

LÜBNAN

Ulusal Birlik Hükümeti, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin deprem bölgelerine teknisyenlerden oluşan 55 kişilik ekip gönderdiğini açıkladı.

BAHREYN

Bahreyn Kralı Hamed İsa Halife, Türkiye ve Suriye’de yaşanan yıkıcı depremden etkilenen depremzedeler için acil insanı yardım emri verdi.

CEZAYİR

Cezayir de arama köpeklerinin de yer aldığı 86 kişilik bir ekibi Türkiye’ye gönderdi. Ekip Adıyaman’daki çalışmalara katıldı.

MISIR

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Erdoğan’ı telefonla arayarak depremler dolayısıyla “geçmiş olsun” dileklerini iletti. Sisi yönetimi, Türkiye ve Suriye’ye destek için 5 yardım uçağı gönderdi.

TUNUS

Tunus İçişleri Bakanı Tevfik Şerafeddin, Türkiye’deki depremzedelere yardım için 14 tonluk acil yardım malzemesi gönderdiklerini belirtti. 41 arama kurtarma personeliyle özel eğitimli 4 köpek de afet bölgelerine gönderildi.

İşte Avrupa’dan gelen yardımları

İsveç

İsveç, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelerin ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 37 milyon kron (yaklaşık 3 milyon 438 bin dolar) yardımda bulunma kararı aldı.

İsveç Sivil Savunma Bakanı Carl Oskar Bohlin, bir gün önce Türkiye ve Suriye’deki depremzedelerin ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 7 milyon kron yardım açıkladıklarını, buna 30 milyon kron daha ekleyerek toplam yardımın 37 milyon krona çıkarıldığını aktardı.

İnşaat ve lojistik uzmanlarını da Türkiye’ye gönderdiklerini dile getiren Bohlin, arama ve kurtarma ekipmanlarını da Türkiye’ye sevk ettiklerini söyledi.

İspanya

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonunun Türkiye ve Suriye’ye yaptığı yardım çağrısı kapsamında 1,5 milyon avronun hemen gönderileceğini açıkladı.

Sosyal medyadan yardımı duyuran Albares, basına yaptığı açıklamada da “İspanyol dayanışması tamamen Türkiye’nin hizmetindedir.” dedi.

Sivil toplum kuruluşları ve özerk yönetimlerin yardımları da devam ediyor. Cantabria özerk hükümeti deprem mağdurlarına yardım için 100 bin avro gönderdiğini açıklarken, İspanya’daki 6 STK de ülke genelinde para yardımı toplamak için kampanya başlattı.

Başkent Madrid’de bazı meydanlarda ve metro çıkışlarında, STK üyeleri, kampanya ile ilgili halkı bilgilendirmeye başladı.

Litvanya

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis de Türkiye’ye 500 bin avro değerinde çadır, battaniye, tıbbi malzeme ve ilaç gönderileceğini duyurdu.

Landsbergis, yardımın bir kısmının da nakit olarak gerçekleşeceğini belirterek, “Ayrıca 40 kişilik kurtarma ekibini de gönderiyoruz. Yardımın ihtiyaç duyulan yere mümkün olan en kısa sürede ulaştırılması için müttefiklerimizle birlikte çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Bosna Hersek

Bosna Hersek Bakanlar Konseyi de düzenlenen olağanüstü oturumunda, merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin oluşturduğu “hasarları onarmak adına” Türkiye’ye 500 bin avroluk yardım kararını onayladı.

Belçika

Belçika Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Türkiye ve Suriye’deki depremler için 5 milyon avroluk insani yardım yapılacağı bildirildi.

Belçika, günde 100 kişiyi tedavi edecek kapasitede 80 doktor ve hemşire ile ekipmandan oluşan sahra hastanesi de kuracağını duyurdu. ​​​​​​​

İngiltere

İngiltere de dün gönderdiği 77 kişilik arama kurtarma ekibinin ardından depremzedelere destek olmak için tekrar ihtiyaç malzemeleri ve tıbbi müdahalede bulunacak bir ekip gönderme kararı aldı.

  • Etiketler
Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz