Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

“Kadın ve erkek arasında yaratılış gayesi açısından hiçbir fark yoktur”
  • Ana Sayfa » Genel
  • 26 Kasım 2018 - 19:15:13
“Kadın ve erkek arasında yaratılış gayesi açısından hiçbir fark yoktur”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İslam, insanın temel haklarını dokunulmaz kılmış ve bu konuda hiçbir şekilde cinsiyet farkı gözetmemiştir. Kadın ve erkek arasında yaratılış gayesi açısından hiçbir fark yoktur.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, kadına yönelik şiddetin fiziksel, duygusal ve ekonomik boyutlarıyla büyük bir insanlık suçu olduğunu belirtti.

Erbaş, mesajında, “Yüce dinimiz İslam, yeryüzünün öznesi olarak yaratılan insanın temel haklarını dokunulmaz kılmış ve bu konuda hiçbir şekilde cinsiyet farkı gözetmemiştir. Buna göre, kadın ve erkek arasında yaratılış gayesi, kulluk ve yeryüzü sorumluluğu açısından hiçbir fark yoktur. Bu sebeple varlığı, birikimi ve saygınlığıyla toplumu eğiten, geliştiren, güçlendiren ve şekillendiren kadın, söz konusu değerli niteliklerinin ötesinde, öncelikle insan olma vasfıyla doğuştan getirdiği en temel hak ve hürriyetlere sahiptir. Nitekim Hz. Âdem’den itibaren hak-hakikat yolunda insanlığa rehberlik eden bütün peygamberler ve onların kutlu yolunu takip edenler, kadını erkek üzerinden tanımlayan, ikinci sınıf sayan, değersizleştiren, olumsuz yorumlara konu eden; onun hak, onur ve iffetini ihlal eden bütün tavır, davranış, tutum, düşünce ve yaklaşımlarla mücadele etmiştir.” dedi.

Son zamanlarda din, dil, ırk, coğrafya ve sosyal statü gözetmeksizin tüm insanlığı tehdit edecek bir boyuta ulaşan şiddetin, maalesef en çok kadınları etkilediğini vurgulayan Erbaş, “Bu noktada vurgulamak gerekir ki, dinimizin rahmet ve merhamet ikliminden uzaklaşmanın neticesinde tezahür eden kadına yönelik şiddet; fiziksel, duygusal ve ekonomik boyutlarıyla büyük bir insanlık suçudur. Bu açıdan tasvip edilir hiçbir yanı, yönü ve mazereti bulunmayan kadına dönük şiddet merkezli eylem ve söylemin, rahmet ve esenlik dini olan İslam’dan dayanak bulabilmesi asla mümkün değildir. Dolayısıyla şiddete meşruiyet sağlayan, merhameti öteleyen, insan onurunu zedeleyen ve kadını rencide eden bütün gelenek, örf ve inanışlar reddedilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Erbaş, şu ifadeleri kullandı: “Günümüzde cahiliye anlayışının bir zihniyet ve yaşam tarzına işaret eden boyutunu resmeden kadın sorunları konusunda bulunduğumuz nokta tefekküre muhtaçtır. Bu meyanda, onurlu yaşamı idealize eden bir dinin mensupları olarak kadına karşı merhameti merkeze alan bir anlayışı kuşanıp öfkemizin aklımızı ve vicdanımızı esir almasına mani olmalıyız. Bunun için de kadınları zihin ve gönül dünyamıza Allah’ın birer emaneti olarak yerleştiren nebevi ölçüden asla uzaklaşmamalıyız. Unutulmamalıdır ki, ailenin sağlık ve mutluluğu, toplumun huzur ve güveni ancak kadınlarımızın sevgi ve saygı görmesiyle mümkündür.” (İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz