Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Kalp çarpıntısını tetikleyen faktörlere dikkat
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 2 Mayıs 2018 - 15:51:26
Kalp çarpıntısını tetikleyen faktörlere dikkat

Çarpıntı olarak isimlendirilen, kalp atışlarının rahatsız edici şekilde hissedilmesi hakkında bilgi veren Doktor Alyan, durumun önemli bir hastalığın göstergesi olabileceği uyarısında bulundu.

Kalp atışlarının, rahatsız edici bir şekilde hissedilmesinin halk arasında “çarpıntı” olarak isimlendirildiğini ve bu durumun, atım hızının yükselmesi ya da normal dışı fark edilen bir “vuru” olarak kendini gösterebildiğini belirten Memorial Dicle Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doçent Doktor Ömer Alyan, toplumda sık rastlanan bu sağlık sorununun, genellikle basit nedenlerden kaynaklandığını, ancak çarpıntıya göğüs ağrısı, nefes darlığı ya da bayılmanın eşlik etmesi durumunda bunun önemli bir hastalığın göstergesi olabileceğini söyledi.

Doçent Alyan, kalp çarpıntısı ile ilgili olarak şu hususlara dikkat çekti:

Kalbiniz aniden hızlanıyorsa dikkat!

Kalp, sağlıklı bir insanda 60-100 kez arasında atmakta ve bu durum, kişinin efor durumuna göre değişmektedir. Kalpte ani hızlanmalar ve yavaşlamalar oluyorsa, kalp yerinden çıkacakmış gibi hissediliyorsa ve kişi bu süreçte kendini rahatsız hissediyorsa “kalp ritim bozukluğu” denilen “aritmi” üzerinde durulabilir. Kişi koşarken, heyecanlanırken, duygusal travma yaşarken veya stres altındayken kalp atışları normal olarak hızlanır. Ancak hiçbir sebep yokken aniden kalp atışının hızlandığı hissediliyorsa, mutlaka uzman görüşü alınmalıdır.

Kalp çarpıntısının nedeni araştırılmalı

Çarpıntı şikâyeti olan kişilere aritmi tanısı koymak mümkündür. Bu yüzden aritmi şikâyeti olan hastaların ayrıntılı bir kalp muayenesinden geçmeleri önerilir. İlk aşamada EKG (elektrokardiyografi) çekilerek ritim bozukluğuna ilişkin bir işaret olup olmadığı incelenir. Ardından tiroit hastalıklarında da ritim bozukluğu görülebileceğinden hastaya kan tahlilleri uygulanır. EKO ile de kalbin ve kapaklarının yapısında bir hastalık olup olmadığı kontrol edilir. Sürekli çarpıntısı olmayan ancak ara ara şikayetleri olan hastalar, 24 saatlik EKG kaydını alan holter cihazı ile takip edilebilir. Bununla günün herhangi bir saatinde olan ritim bozukluğu kaydedilerek ritim bozukluğu tanısı konulabilir.

Kalp çarpıntısına sebep olan faktörlere dikkat!

1.Fazla miktarda kahve, kolalı içecek veya çay tüketimi

2.Kansızlık

3.Kalp damarlarında tıkanıklıklar

4.Kalp kapaklarında problemler

5.Tiroit problemleri

6.Düzensiz ve doktor kontrolünde olmayan ilaç kullanımları

7.Kadınlarda menopoz öncesi dönem

8.Vitamin eksiklikleri

9.Kan şekerinde düzensizlik

Girişimsel tedaviler ile sorun ortadan kaldırılabiliyor

Kalp çarpıntısını kontrol altına almak için yaşam tarzı değişiklikleri önemlidir. Stresi yönetmek, çay ve kahve tüketimini sınırlamak ve düzenli uyku bu önemler arasında sayılabilir.

Çarpıntıya bayılma gibi şikayetler eşlik ediyorsa…

Çarpıntıya bayılma gibi şikayetlerin eşlik etmesi durumunda, yaşamı tehdit edici ritim bozukluklarının varlığı gündeme gelebilir. Bu durumda ilaç tedavilerinin yanı sıra EPS (elektrofizyolojik çalışma) ve ablasyon tedavileri uygulanır. EPS işlemi, kasık bölgesindeki damardan girilerek kalbin içine yerleştirilen kablolar aracılığı ile kalbin elektriksel aktivitesi hakkında bilgi edinmek için yapılan girişimsel bir yöntemdir. Ablasyon ise EPS’nin ileri aşaması olarak farklı bir yöntemle radyofrekans (RF) dalgalarını kullanarak oluşan ısıyla kalp ritim bozukluğunun kaynaklandığı dokuları ortadan kaldırır. Diğer bir yöntem olan kriyoablasyon da kalpte ritim bozukluğuna neden olan odakları dondurarak, sorunun ortadan kaldırılması için uygulanan bir işlemdir. (İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz