Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Karla Mücadelede 2 milyon 500 bin TL harcandı
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 12 Mart 2017 - 22:29:56
Karla Mücadelede 2 milyon 500 bin TL harcandı

Muş İl Özel İdaresi karla mücadele çalışmaları kapsamında 21 bin km yol çalışması yaptı.

Resmi verilere göre Muş´a 4,7 metre kar yağışının olduğunu belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, tipi ve fırtına nedeniyle açılan yolların defalarca yeniden açıldığını belirtti.3 bin kilometre yol ağının olduğunu belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 21 bin kilometre karla mücadele çalışması yaptıklarını belirtti. 1 Kasım 2016 itibari ile yaklaşık 7 defa kar yağdığını belirten Yentür, 367 köy yolunu 7 sefer açtıklarını ve toplamda 21 bin km yolu ulşıma açtıklarını belirtti. 21 km yolun ulaşıma açılması için kullanılan araçların akaryakıt, saf malzeme ve kiralanan araçlarla maliyetin 2 milyon 500 bin TL civarında olduğunu belirten Yentür, bu harcamanın sadece karla mücadele de harcandığını belirtti.

367 köy yolundan şuanda 3 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu belirten Yentür, kapalı olan köylerde yaşayan olmadığı için o köylerin kapalı olduğunu belirtti. Yentür, açıklamasında; “367 köyümüzden şu an itibariyle 364 tanesinin yolları açıktır. Açık olmayan 3 tane köyümüzde bunlar İnarlı, Yörecik, Sağlık ki bu köylerimizde de yaşam yok şu an için kimse yaşamıyor geriye kalan köylerimizin hepsinin, mezralarıyla birlikte yolları açıktır. Yaklaşık 50 tane iş makinesi olmak üzere 85 tane çalışanla karla mücadele çalışması yürüttük, yürütüyoruz. Vatandaşın seyri seferini kolaylaştırmak için bir kişi bile olsa biz planlamamızı yaptık çoktan aza doğru devletimizin şefkatini hizmet olarak onlara götürdük ve kar çalışmasını bu şekilde sonlandırdık. Şu an için kapalı olan köy yollarımız yok, yüksek yerlerde zaman zaman fırtına yapıyor. Fırtına sebebiyle kapanan yerlere de araçlarımız müdahale ediyor ve yollarını açma çalışmalarını yapıyor.”

Mart ayında kar yağışı beklediklerini belirten Yentür, gerekli araç ve ekipmanların hazırda bekletildiğinin belirtti. Yentür, açıklamasında; “Mart ayı içerisinde kar yağışı bekliyoruz, yağış olması durumunda da makine ve ekipmanımız hazırdır. Kar yağışı durumunda derhal müdahale ederek vatandaşa yolla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşatmayacağız. Muş İl Özel İdaresi personeli bu tarz çalışmalarda etkindirler, tecrübelidirler. Bizim arkadaşlarımız bir yola başladıkları zaman kar ve fırtına dindikten sonra il sınırları içerisinde ki bütün köylerin yol ağını biz 2 günde temizliyoruz. Bazen fırtına nedeniyle tekrar kapanıyor” ifadelerini kullandı.

Karla mücadele kapsamında ve yaz mevsiminde yol çalışmalarında kullanılan araç makine parkının yetersiz olduğunu belirten Yentür, araç parkına yeni takviyeler yapacaklarını belirtti. Yentür, açıklamasında; “Az bir makinemiz var makine parkımız yetersizdir. Makine parkımız yorgundur yani araçlarımız artık eskimiş işletme maliyetler yüksektir. Bakım ve onarımla biz bunları yaptırıyoruz inşallah yenileme çalışmaları yapıyoruz, devlet malzeme ofisine siparişlerimizi verdik. Takviye yapacağız bütçemiz imkânlarında biraz daha iyileştirmemiz gerekecek. Personelimiz yetkindir 7/24 çalıştılar diyebilirim bazen 20 saat boyunca araçlarımızın durmadan çalıştığını söyleyebilirim ki çoğu zaman vardiyalı çalıştılar gündüz bir şoför, gece başka bir şoför olarak kar çalışması yaptık. Bu tabi ki zor bir işti ama vatandaşın yolunu açmak bir o kadar sevindirici bir o kadar da mutluluk vericidir. Ben bu zorluğu çeken emektar kardeşlerime teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İl Özel İdaresi´nin çalışmalarını Vali Seddar Yavuz´un yakından takip ettiğini belirten Yentür,  Devletin en ücra köşedeki vatandaşa hizmet götürdüğünü belirtti. “Allah eksikliğini vermesin Sayın Valimiz bire bir takip ediyor. Devletimiz vatandaşına en ücra köşedeki vatandaşına bile hizmet götürme sorumluluğu içinde. Daha önceki anlayışı Sayın Cumhurbaşkanımız ters çevirdi patron olan Devlet anlayışı hizmetkâr olan devlet anlayışına dönüştü. Bizim bu anlamda hizmetin en iyisini vatandaşa götürme zorunluluğumuz olduğunun farkındayız” şeklinde konuştu.

 

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz