Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

“Keten tohumlu tarçınlı süt enerji ve zindelik veriyor”
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 17 Mayıs 2018 - 13:58:26
“Keten tohumlu tarçınlı süt enerji ve zindelik veriyor”

Sütün faydalarını anlatan uzmanlar, keten tohumlu tarçınlı sütün enerji ve zindelik verdiğini belirtiyor.

Çocuklar başta olmak üzere bütün yaş grupları için gerekli mikrobesinleri içeren süt, dengeli beslenmenin temel basamaklarından birini oluşturuyor. Vücudun fazlaca ihtiyaç duyduğu mineral olan kalsiyumun en güçlü kaynağı olan süt, hayati fonksiyonların devamlılığında da önemli rol oynuyor.

Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Diyetisyen Ezgi Mumcu, “21 Mayıs Dünya Süt Günü” kapsamında sütün faydaları ve tüketim şekli konusunda önerilerde bulundu.

Mumcu, “Yüzde 80’den fazlası su olan süt; protein, karbonhidrat, mineraller ve vitaminlerden oluşur. Süt ve süt ürünleri kalsiyum, potasyum, fosfor, B2, B12, A ve D vitaminlerini içerir. Dolayısıyla tüm bu besin öğeleri, çocukların kemik ve diş oluşumlarının tamamlanmasında, ileri yaşlarda kemik yoğunluğunun azalması ve gebelik ile emzirme döneminde artan ihtiyaca bağlı depolardaki azalmayı önlemede olmazsa olmazlar arasında yer alır. Normal yetişkinlerde ihtiyaç 2 porsiyon süt veya yoğurt ile karşılanabilmekte ancak ihtiyaçların arttığı gebelik, emzirme, büyüme, gelişme dönemlerinde bu ihtiyaç 3-4 porsiyona çıkmaktadır. Normalde 8 yaş altındaki çocuklar günde en az 2 bardak süt, 8 yaş üstü çocuklar ise 3 bardak süt içmelidir. Sade bir süt hayranı değilseniz yoğurt, süzme peynir gibi diğer süt ürünleri de tercih edebilirsiniz.” dedi.

Süte kakao atmanın çocuklara süt içirmek için önemli bir çözüm yolu olabildiğini anlatan Mumcu, şunları kaydetti: “Gebeliğinde düzenli olarak süt tüketen annelerin bebekleri tamamlayıcı gıdaya geçişle birlikte süt ve süt ürünlerini tattığında garipsemeyecektir. Dolayısıyla bu çocukların süt tüketimi de kolay olacaktır. Bir yaş itibariyle günlük 500 mililitreyi geçmemek koşuluyla çocuklara süt verilebilir. Demir eksikliği ve kansızlık riskini önleme açısından da önemlidir. Anne babanın düzenli olarak süt tüketmesi, mutlaka çocuğu da etkileyecek ve o da süt içecektir. Pipet kullanımına çok hevesli olan çocuklarda renkli pipetler yardımıyla süt tüketimi kolaylaştırılabilir. Renkli ve eğlenceli bardaklar da süt tüketimi konusunda etkilidir. Çocuk süt tüketiminde anne babanın tüm çabalarına rağmen zorlanıyorsa sevdiği meyvelerden yardım alınabilir. Örneğin en sevdiği meyve püre haline getirilerek süte eklenebilir, bir top dondurma özellikle yaz aylarında süt tüketimini kolaylaştırabilir. Süte kakao katmak da çocuklara süt içirmek için önemli bir çözüm yolu olabilir.”

Keten tohumlu tarçınlı sütün enerji ve zindelik verdiğini sözlerine ekleyen Mumcu, “Sütle hazırlanabilecek lezzetli ve pratik tarifler sıcak yaz aylarında ferahlık ve zindelik vermektedir. Enerji deposu keten tohumlu smoothie: Bir muzu soyup dilimledikten sonra bir buçuk su bardağı laktozsuz süt ile birlikte blendera ekleyin. İçerisine bir yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı keten tohumu, bir tutam toz zencefil ve tarçın ekledikten sonra blenderdan geçirip, içebilirsiniz. Metabolizma hızlandırıcı avokadolu-muzlu smoothie: Küp küp doğranmış bir avokado, 2 dondurulmuş ve doğranmış muzu 400 mililitre süt ile blenderdan geçirip, tüketebilirsiniz.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz