Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

“Kimse Kendi Adaletini Kendi Tesis Etmeye Çalışmasın”
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 19 Ekim 2017 - 20:25:50
“Kimse Kendi Adaletini Kendi Tesis Etmeye Çalışmasın”

Her yıl kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü programında konuşan Vali Aziz Yıldırım, kimsenin kendi adaletini sağlamaya çalışmaması gerektiğini ifade etti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Öğretmenevinde düzenlenen yemekli programda Vali Aziz Yıldırım köy ve mahalle muhtarlarına hitap etti. Muhtarların merkezi idare arasında bir köprü görevi gördüğünü ifade eden Vali Yıldırım, hükümetin aldığı kararla 19 Ekim’i Muhtarlar Günü olarak kabul ettiğini, ülkemizde ve ilimizde bugünün Muhtarlar Günü olarak kutlandığını belirterek, aile sağlamsa, toplumun sağlıklı olacağını ve muhtarlar sağlam olursa da ülkenin sağlam olacağını söyledi. Vali Yıldırım, “Değerli muhtarlarımız, hükümetimiz aldığı bir kararla 19 Ekim’i Muhtarlar Günü olarak kabul etti. Ülkemizde de İlimizde de bugünü Muhtarlar Günü olarak kutluyoruz. Gününüz kutlu olsun. Hepinizin bildiği gibi aile sağlamsa, toplum sağlıklı olur. Ülke de eğer muhtarlar sağlamsa ülke de sağlıklı olur. Dolayısıyla sizlerin ne kadar büyük görev ifa ettiğinizi, sanıyorum söylememe gerek yok. Çünkü neredeyse bir devlet başkanının, bir kaymakamın bir belediye başkanının, bir valinin tüm görevlerini küçük bir ölçekte de olsa, hepsini üstleniyorsunuz. Özellikle 442 Sayılı Köy Kanunu öylesine bir kanun ki, sizi mülki amir olarak ve devletin temsilcisi olarak tanımlıyor. Elbette oyla, seçimle, milli iradeyle geliyorsunuz. Ama diğer taraftan devletin temsilcisi gibi bir göreviniz var. Dünyada çok hızlı bir değişim ve dönüşüm var. Teknoloji baş döndürür şekilde değişiyor ve elbette görev tanımları da değişiyor, mesleklerden beklentiler değişiyor. Önceden muhtarlarımızdan beklenti şu veya buyken, bugün çok daha farklı beklentilerle sizler ve bizler karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

Muhtarlığın önemli bir müessese olduğunu, gerek şehir merkezimizde gerekse taşra mesafesinde bulunan köylerde görevli olarak merkezi idarenin en büyük yardımcılarının muhtarlar olduğunu sözlerine ekleyen Vali Yıldırım, muhtarların seçimle gelmiş oldukları mahalle ve merkezi idare arasında bir köprü görevi gördüklerine değinerek, “Hepinizin bildiği gibi muhtarlık önemli müessesedir. Gerek şehir merkezimizde gerekse taşra mesafesinde bulunan köylerimizde görevli olarak merkezi idaremizin en büyük yardımcılarısınız. Muhtarlarımız seçimle gelmiş oldukları mahalle ve merkezi idare arasında bir köprü görevi görüyorlar. Kamu kurumları ile kendini seçen insanlar arasında da problemleri çözen çok değerli insanlardır. Muhtarlarımızı önemsiyoruz ve kapılarımızın sizlere her zaman açık olduğunu bir defa daha ifade etmek istiyorum. Muhtarlarımız özellikle köylerde çok büyük görevler üstleniyor. Muhtarlık kendileriyle beraber seçilen ihtiyar heyetleriyle beraber önemli bir fonksiyon icra ediyorlar. Değerli arkadaşlar, muhtar seçilmek sadece mühür sahibi olmak değil, mühür sahibi olmanın yanında bir takım sorumluluklar içerir. Bu asayiş konusu olabilir, adli, yol su sorunu olabilir veya tarım- hayvancılık sorunları olabilir. Bir takım yanlışlar sorunlar varsa biz onları iyileştirmek için buradayız. Ama köydeki muhtarlarımızın da aynı şekilde çözüm odaklı olması gerekir. Bu bölgede özellikle terörü ülkemizin gündeminden çıkarmak gerekiyor. Bunu ancak sizlerle yapabiliriz. Eğer biz bunu temin edersek o zaman buraya gelecek kamu görevlileri aklında soru işareti kalmadan görevlerini ifa edebilirler” dedi.

Devletin yol-köprü yapıp, su getirdiğini, bu tür hizmetlerin maliyetine de hiç bakılmadığını ve bunları korumanın herkesin görevi olduğunu sözlerine ekleyen Vali Yıldırım, “Bir diğer konu da hakkımız olmayan hiçbir şeye el uzatmayacağız. Devletimiz yol-köprü yapıyor, su getiriyor. Bu tür hizmetlerin maliyetine de hiç bakmıyor bunları korumaksa bizlerin görevidir. İçme suyu olarak getirdiğimiz sularımızı tarla sulama da kullanmamalıyız. Sulama suyu konusunda ise zaten devletimiz gereken tesisi yapıyor. İnşallah Alparslan-2 Barajımız tamamlandığında Muş Ovası 780 bin dönüm arazi sulanacaktır. Dün Katı Atık Nakil İstasyonu açılışı ile çöplerin depolanması ve toplanması için de bir tesisin açılışını yaptık. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince de çöp konteynırları köylerimize dağıtılmaktadır. Çöpleri de çöp konteynırların içine atarak çevre temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çöplerin değerlendirildiği konusuna da değinen Sayın Valimiz, bugün çöp diye attıklarımız başka yerlerde başka şekilde yeniden kullanıma hazır hale getiriliyor. Yiyecek içecek ve yemek artıkları ise gübre haline getiriliyor” ifadelerini kullandı.

Köyler arasındaki ufak tefek anlaşmazlıkları birlikte çözme çağrısında bulunun Vali Yıldırım, hiç kimsenin kendi adaletini kendi tesis etmeye çalışmaması gerektiğini ve bunun devlet güçlerinin yerine geçmek anlamına geldiğini kaydederek, “Bazen köyler arasındaki ufak tefek anlaşmazlıkları getirin birlikte çözelim. Hiç kimse kendi adaletini kendi tesis etmeye çalışmasın. Bu devlet güçlerinin yerine geçmek anlamına gelir buna da müsaade etmeyiz. Birbirimizin hakkına riayet edip saygı göstereceğiz. Kul ve kamu hakkına riayet edin. Köyümüz, köylümüz, mahallemiz, insanımız bizim için kıymetlidir. İnsanımızın bütün ihtiyacının gidermek için devletimizin bize verdiği kaynakları adilane bir şekilde kullanmaktayız” diye konuştu.

1829 yılında başlamış bir süreçle bu ülkenin demokrasisini tamamlaması gibi büyük bir öneme sahip olan Muhtarlar Günü kutlayarak sözlerine başlayan Belediye Başkanı Feyat Asya ise, “1829 yılında başlamış bir süreçle bu ülkenin demokrasisini tamamlaması gibi büyük bir öneme sahip Muhtarlarımızın Günü’nü tebrik ederken, bu ortamda bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Bizler bir bütün olarak Muş ailesinin birer fertleri olarak, Muş ailesinin aidiyetini oluşturmak için çalışmalarımıza başladık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Az önce aşağıda yaptığım sunumda, değerli muhtarlarımızın istekleri doğrultusunda baktım ki biz üzerime düşeni yapmış olmanın gururunu yaşadık” dedi.

Nisan 2014 yılından beri her ay mahalle muhtarlarıyla birlikte yaptıkları ve yapacakları istişare etmek suretiyle bir karara bağladıklarını aktaran Başkan Asya, son olarak şöyle konuştu: “Nisan 2014 yılından beri her ay mahalle muhtarlarımızla birlikte yaptıklarımız yapacaklarımızı sizinle birlikte istişare etmek suretiyle bir karara bağlıyorduk. 2015 Ekim’inde Sayın Cumhurbaşkanımızın emriyle muhtarlar Günü ilan edilmesi ile birlikte her yıl 19 Ekim’de sizlerle birlikte yine istişareler yapmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Allah nasip ederse sizler kendi köylerinizde, mahallelerinizde bizler kendi yerimizde ve Sayın Valimiz, milletvekilimiz, meslek odalarımızla birlikte hayal ettiğimiz Muş’u hak ettiği yere getirmek için uğraşmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle gününüzün hepinize, ailenize köylülerimize, mahallelerine hayırlar getirmesini umuyorum.” Yapılan konuşmalardan sonra muhtarlara takdim edilen hediyeler ve çekilen toplu hatıra fotoğrafı ile program sona erdi.

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz