Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Kışlık peynir hazırlıkları devam ediyor
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 30 Ekim 2017 - 21:04:20
Kışlık peynir hazırlıkları devam ediyor

Tıpkı tandır ekmeği gibi ilimize has tatlardan olan Muş peyniri ilgi görmeye devam ediyor.

Tıpkı tandır ekmeği gibi ilimize has tatlardan olan Muş peyniri ilgi görmeye devam ediyor.

Farklı illerde ikamet eden Muşluların da en çok tercih ettiği ürünlerden olan Muş peynirinin kışın tüketilmek üzere siparişleri verilmeye devam ediyor.

Birçoğumuzun özellikle kahvaltı sofralarından eksik olmayan Muş peynirinin yapımı genellikle kırsal kesimlerde eylül ayının başlarına kadar yapılıyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda sonbahar ile birlikte sipariş vermek üzere peynircilere akın eden vatandaşlar, aile nüfuslarına göre alacakları peynirleri serin bir yerde muhafaza edip kışın yemek üzere hazırlayacaklar.

Tarım ve hayvancılık temelli ekonomiye sahip olan ilimizde elde edilen sütün neredeyse tamamı peynir yapımında kullanıldı. İlimiz ve çevre illerde yaşayan hemşerilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için tonlarca Muş peyniri hazırlandı. Peynirler, 5 ila 35 kilo arasındaki bidonlara doldurulup satışa sunulurken piyasaya çıktığı ilk günden itibaren büyük ilgi görüyor.

Uzun yıllardır peynir imalatı ve satışı ile uğraşan ilimiz esnaflarından Nizamettin Göçmen, “Uzun yıllardır hem peynir imalatı hem de satışı ile uğraşmaktayım. Kışlık Muş peyniri hazırlıklarını yaklaşık bir aydır bitirdik. İlk günkü gibi rağbet devam ediyor. Vatandaşlardan şu sıralar yoğun bir talep var. Muş peynirinin tadını bilen vatandaşlar asla başka peynir tüketmezler. Hem sağlıklıdır, yani katkı maddesi yoktur hem de çok lezzetlidir” dedi.

Muş peynirini satmakta Pazar sorunu yaşamadıklarını vurgulayan Göçmen, “Benim 2 bin 500 rakımlı Kurtik Yayla’sında beslediğim hayvanlarım var. Hayvanlarımızın etinin olduğu gibi sütü de çok lezzetlidir. Biraz yağlı olduğu için Muş peyniri yağlı olur. Bu hayvanlarımızdan elde ettiğimiz süt ile yaptığımız peynir gerçekten çok talep görüyor. Sadece Muş’tan değil İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Kocaeli ve daha birçok ilden peynir siparişi alıyoruz. Farklı illerde yaşayan hemşerilerimiz bu lezzetten vazgeçmiyorlar. Burada bulunan insanlar da hem kendilerine hem de dışarıda yaşayan akrabalarına peynir gönderirler. Muş peyniri çok tercih edilen bir peynir çeşidi olduğu için siparişler yoğun. Bizde yoğunluk dönemini geride bıraktık. Artık son rütüşlerimiz bunlar. Pazar konusunda bu kadar talep varken hiç sıkıntı yaşamıyoruz. Muş peyniri Mayıs ayında da tutulur. Bu yapım süreci eylül ayına kadar devam eder. O zaman peynirin kilosu 8 TL civarında oluyor, şimdi ise kilosunu 13 TL’den veriyoruz” şeklinde konuştu.

35 yıllık peynir imalatçı ve satıcısı Sadullah Çağlayan ise Muş peynirinin Kasım ayından itibaren tüketilmeye başlandığını ifade ederek, “Bizim halkımızın büyük bir çoğunluğu Muş peyniri tüketir. Biz de işyerimizde Muş peynirini çokça bulunduruyoruz. Bunun yanı sıra lor peynir de var o da lezzetlidir. Bizim en güzel peynirimiz yaylalardan gelen peynirdir. Bu yaylalardan gelen peynirleri 5 ila 35 kilo arasında değişen kilolardaki bidonlara dolduruyoruz. Ardından üzerine taş koyup ağzını kapatıyoruz. Peynirin hava almaması içim bidonun ağız kısmını iyiye bantlayıp kapatıyoruz. Bu peynir artık kış mevsiminde tüketilmek üzere serin bir yerde muhafaza edilir. Vatandaşlar Muş peynirini Kasım ayından itibaren tüketmeye başlarlar ancak daha geç zamanda yemek isteyende olur” ifadelerini kullandı.

Muş’ta perakende peynir satışının fazla olmadığını da ifade eden Çağlayan, “İlimizde vatandaşlar perakende olarak peynir pek almazlar. Herkes ailesinin nüfusuna göre çeşitli ebatlardaki bidonlara doldurulmuş peynirleri tercih eder. Bu peynir ilk olarak Mayıs ayı gibi tüketilir. Mayıs ayında bir de taze peynir olduğu için vatandaş onu tercih eder. Ancak artık önümüz kış olduğu için vatandaşlar kışlık peynir almaya başladı. Şu an siparişler iyi durumda” şeklinde konuştu.

Evlerinde sürekli olarak Muş peyniri bulunduğunu ve başka bir peynir tüketmediklerini belirten Adem Alan adlı vatandaş ise, “Bizde sürekli Muş peyniri bulunur. Özellikle sabah kahvaltısında bazen sadece peynir ve tandır ekmeği yeriz. Tadı çok güzel, ayrıca katkı maddesi yok. Tamamen ilimize özgü bir tat. Bizim peynirlerimiz koyun, keçi ve inek sütünden yapılır ama en çok koyun peyniri tercih edilir. Koyun peyniri keçi peynirine göre biraz daha yumuşak olur ama tabi bu kişinin beğenisine bağlı” dedi.

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz