Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Kur’an-i Kerim’i güzel okuma yarışması yapıldı
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 21 Aralık 2017 - 20:52:10
Kur’an-i Kerim’i güzel okuma yarışması yapıldı

Muş’ta eğitim veren İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Kuran-ı Kerim yarışmasında hünerlerini sergilediler.

Selahaddin Eyyubi İmam Hatip Lisesinin organizasyonunu üstlendiği, “Genç Nida Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” yarışması çok sayıda öğrencinin katılımıyla yapıldı.

Öğretmen evinde gerçekleşen yarışma programına İl Müftüsü Alettin Bozkurt, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ve ilçe müftülerinin yansıra çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

Yarışmanın açılış konuşmasını Selahaddin Eyyubi İmam Hatip Lisesi Müdürü Nesim Aytepe yaptı.

Konuşmasında Kuran’ı Kerim’in öneminde bahseden Aytepe, “Kur’an, göklerin emaneti, vahyin kaynağı, hayatımızın rehberidir. 1400 yıldır coğrafyalara, zamanlara ve tüm insanlığa tevhid, huzur, adalet, özgürlük ve kulluk bahşeden Kitabı Kerim’dir. Cahiliye asr-ı saadete onunla dönüştü, karanlıklar aydınlığa onunla kavuştu, Bilal’i özgürlüğe, Yasir’i izzete, Sümeyye’yi felaha, Ömer’i adalete taşıyan Kur’an’dı. Neleri vardı ki Kur’an’dan önce, Neleri yoktu ki Kur’an’dan sonra, ihtiyaçları yoktu artık hiç bir şeye, Kur’an mazlumun tesellisi, kimsesizlerin yardımcısı, sesini duyurmak isteyenlerin sesi oldu. Tarihin bir daha göremeyeceği en büyük medeniyet Kur’an’la kuruldu. Kur’an bugün insanlığın son kalesidir, vicdan sahiplerinin dinmeyen çığlığıdır, yeryüzünü parselleyen güçlerin en büyük korkusudur, insanlığın yeniden ayağa kalkması ancak Kur’an’la mümkündür, Müslümanların yeniden dirilmesi Kur’an’la mümkündür. İslam dünyasında bugün; parçalanmış coğrafyalar, yer altı ve yer üstü kaynakları talan edilen topraklar, kaybolan nesiller, hayalleri ve onurları çalınmış gençler görüyoruz, oysa Müslümanlar, insanlığın son umududurlar, Kur’an da Müslümanların yegane umut kaynağıdır. Artık yeniden göğe kulak verme zamanı, yerdekilerin kirlettiği dünyayı gökten gelen haberden başkası düzeltemez, Lebbeyk deme zamanı, Diz çökme, bütün kirli hayalleri ters yüz etme ve “işte geldim” deme zamanı. Biz gönlümüzü açmadıkça, o, bizi hayat bahşeden iklimine almaz. Ön yargılarımızı, kuşkularımızı, riyakarlıklarımızı, menfaat kaygılarımızı bırakarak diz kırma zamanı. Alemlerin Rabbine teslim olma zamanı. Kur’an yol arkadaşımız, sırdaşımız, rehberimiz, öğretmenimiz olmadıkça yaptığımız her şey kendi aleyhimizedir. Bütün kitaplar tek bir kitabı anlamak için okunur ki o da Kur’an’dır. Ama ne gariptir ki bütün kitaplar okunur, ancak sıra bir türlü ona gelmez. Yıllardır kulak verdiklerimizin, izlediklerimizin, gördüklerimizin ve okuduklarımızın bize kazandırdıkları ortada. Şimdi Alemlerin Rabbi olan Allah’a ve O’nun bize hayat vadeden Kur’an’ın çağrısına kulak verme zamanı” şeklinde konuştu.

Programın jürileri arasında yer alan İl Müftüsü Alettin Bozkurt ise, Kuran-ı Kerim okumanın ibadet olduğunu söyleyerek “Öncelikle bu gün burada yarışacak arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Ne mutlu sizlere ki çaba gösterdiniz, gayret gösterdiniz ve bugün yarışmaya girmeye hak kazandınız. Kuranı kerim evrensel kitabımızdır. Yüce rabbimiz in ayet ayet, sure sure peygamberimize gönderdiği kitaptır. Koruyucusu da Allah’tır, kıyamete kadar baki kalacak bir kitap ve Müslümanlar onu kendilerine esas alacaklar. Hz. Muhammet kuranı kerim ya sizin lehinizde ya da aleyhinizde delildir demiştir. Kıyamet gününde hangi kavmin lehinde şahitlik ederse o kavim kurtulur ama Allah korusun ona yüz çeviren ve ona sahip çıkmayanların aleyhinde şahitlik edecek ve Kuran-ı Kerim kimin aleyhin de şahitlik ederse onun kurtuluşu mümkün değildi. İnşallah Kuran kıyamet gününde bizlerin lehinde şahitlik eder. Şahitlik etmesi için de sevgili öğrenciler bu kitaba sahip çıkıp öğreneceğiz, ahkâmlarıyla amel edeceğiz ve inşallah Kuran da bizim lehimizde şahitlik edecektir. Kuran-ı kerimin okunması ibadettir. Kurandan okuyacağınız her harf 10 sevaba bedeldir. Peygamberimiz Kuran-ı Kerim’i sofra gibi insanların önüne sermiş ve herkesin o sofraya icabet etmesini istemiştir. Bize düşen o sofradan faydalanmamızdır” ifadelerini kullandı.

Selahaddin Eyyubi İmam Hatip Lisesinin organizasyonunu üstlendiği, “Genç Nida Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” yarışmasının sonunda Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Süheyl Uzel, jüri üyelerinden aldığı 94 puanla il birincisi olurken, Selahaddin-i Eyyubi İmam Hatip Lisesi öğrencisi Abdulkadir Özbey aldığı 92 puanla il ikincisi ve Yaygın İmam Hatip Lisesi öğrencisi İsmail Işık da aldığı 80 puanla il üçüncüsü oldu. (Ayetullah Tarhan-MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz