Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Lastikçilerde kar lastiği yoğunluğu
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 26 Kasım 2017 - 15:36:56
Lastikçilerde kar lastiği yoğunluğu

Soğuk havaların yerini kar yağışına bırakmasının ardından oto lastikçilerinde kar lastiği yoğunluğu yaşanıyor.

Soğuk havaların yerini kar yağışına bırakmasının ardından oto lastikçilerinde kar lastiği yoğunluğu yaşanıyor. Ülke genelinde kış lastiği takma zorunluluğunu 1 aralıkta başlayacak.

Teknik uzmanlar, lastiklerin değişimi için kar yağışının beklenilmemesi gerektiğini belirterek, kış lastiklerinin yol güvenliği için hayatî önem taşıdığına dikkat çekti. Muş’taki oto lastikçileri ve oto bakım uzmanları, zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 aralıkta başlayacağı hatırlatmasında bulunarak bir an önce kış lastiklerinin tedarik edilmesi gerektiğini söyledi.

Oto lastik satımı ve değişimi yapan Tuncay Avcioğulları, vatandaşlarda kar lastiği takma bilincinin oluştuğunu belirterek, “Vatandaşlarda kış lastiği takma bilinci oluştu. Artık ticari-binek ayrımı yapmaksızın herkes lastiklerini değiştiriyor. Satışlarımız yoğun devam ediyor. Hem sıfır lastik satıyoruz hem de yazlık lastik değişimi yapıyoruz. Kış lastiğinin faydaları halk arasında bilinen kar lastiği değil, kışla alakalı bir şeydir. 7 derecenin altında, bu lastiklerdeki silikon yapı donmayı engelliyor. Bu da fren mesafesini kısaltıyor, güvenliğimiz için iyi bir şey kış lastiği. Sadece çeker lastiklere değil dört lastiği takmak gerekiyor. Bunun nedeni ön tutuyor, arka kayıyor, arka tutuyor ön kayıyor. Bunu engellemek güvenliğimizi şansa bırakmamak için kış lastiğini öneriyoruz. Şu anda burada ortalama günlük 35-40 lastik değiştiriyoruz ve yoğunluk çok fazla neredeyse bu yoğunluğa yetişmiyoruz. 4 kişilik ekiple çalışıyoruz. Kış boyunca bu yoğunluk devam edecek gibi. Şu anda kış mevsimsinin başındayız ve hafif bir kar yağışı bu şekilde arttırdı işleri. Aslında az öncede belirttiğim gibi 1 Aralık itibariyle kışlık lastik takma zorunluluğu olacak bu nedenle şimdiden vatandaşlar takmak istiyor, yoğunluğa kalmak istemiyor. Lastik değişimi için vatandaştan 30 TL alıyoruz. Şu an için işler oldukça iyi gidiyor. Kış lastiği hayat kurtarıyor önümüzde uzun bir kış var malumunuz çok soğuk ve karlı geçiyor burası bu nedenle şimdiden herkes lastiklerini değiştirsin ve herhangi bir kazaya meyil vermesin” şeklinde konuştu.

Oto lastikçisi Ali Doyar, kış lastiğinin daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltarak hayat kurtardığını belirterek, “Kış koşullarında gerekli önlemler alınmazsa trafikte risk artar. Kış koşullarında karlı ve buzlu yola göre özel olarak hazırlanan kışın lastiği, daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır. Kış lastiği trafiğin akıcı ve güvenli olmasına katkı sağlar. Mecburi olsun olmasın günlük trafiğe çıkan bütün araçlara kış lastiği takılmasını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Doyar, kış lastiğinin soğuk hava koşullarına uygun olarak tasarlandığını belirterek, ‘’Hiç unutulmamalı ki, lastik, bir araçta bizi hayata bağlayan en önemli parçalardan biridir. Doğru olmayan lastik seçimi ve kullanımı trafik kazalarına yol açabilir. Doğru lastik araca ve mevsime uygun lastiktir. Doğru lastik güvenli sürüşün baş şartıdır” şeklinde konuştu.

Doyar, son olarak kış lastiğinin başlıca özellikleri ve avantajlarını şöyle sıraladı: “Kış lastiklerinin diş derinliği, yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır. Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur. Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı vardır. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar. İçeriğindeki yüksek silikon oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini arttırır.”

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz