Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Mckinsey & Company ve Türkiye
  • KonukYazar
    • Konuk Yazar
    • konuk.yazar@mushaberajansi.com
    • 4 Ekim 2018 - 19:35:49

İhsan DADIR’ın kaleminden…

Malumunuz paranın en tepesinde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hükümet ile McKinsey arasındaki anlaşmayı perşembe günü New York’ta açıklamıştı.

Bakan Bey’e göre McKinsey anlaşmalarının nedeni Yeni Ekonomik Program kapsamında maliyetleri düşürmek ve gelirleri artırmak için kurulması öngörülen Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi’nin çalışmalarıdır.

Bakan Bey, “Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek” demişti.

Bakan Bey üzerine basa basa kontrol bizde olacak diyor. Bakan Bey; hangi kontrol, gizli saklı  bütün bilgilerini  düşmanına teslim edeceksin, seni kontrol edecek, seni yönlendirecek ve kontrol sende olacak değil mi bizde inandık?

Bu adımdan sonra IMF melanetidir. IMF’ye borç verecek haldeyken IMF’nin ve CİA’nin arka bahçesi olan McKinsey’e kendimizi ve  bütün bakanlıklarımızı teslim ediyoruz.

Ancak anlaşmanın ayrıntıları henüz bilinmiyor. Yapılan anlaşmanın kapsamı, bedeli ve sunulacak hizmetlerle ilgili taraflardan detaylı bir açıklama yapılmadı. Amma işin içinde büyük şeytan ABD olunca insanın içini, kafasını, beyni kuşkular kaplamaktadır. Bu kesindir Türkiye’nin menfaati bir olsa ABD’nin en az yüzdür bundan sanırım kimsenin itirazı olmaz. İtirazı olan varsa ABD’nin dünyada yaptıklarına baksın her şey ortada…

Yoksa Türkiye büyük şeytan ABD ye karşı pes mi etti. Seni yok etmek için gece gündüz çalışan, ülkenin ekonomik sıkıntılarının baş mimarı, Dolar ile tehdit eden, ek gümrük vergisi uygulayan,  faizin yükselmesi için ekonomiye baskı uygulayan, Türkiye’ye diz çöktürmek isteyen düşmanlarına bedava her türlü yardımı yapan ABD ye,   kendisini teslim etmek için böyle bir kararın alınması tek kelime ile fecaattir.

Bir röportajında HÜDA PAR Genel Başkanı Sayın Mehmet Yavuz Bey’in söylediği gibi Mckinsey ile anlaşmak kendi tezini çürüten adımdan başka bir şey değildir.

Birde bunu sana bedava yapmayacak, muhakkak senden bir kaç yüz milyon Dolar alacak.

81 Milyon nüfuslu Türkiye bunu yapacak kimse yok mu?

Eğer bu yanlışlıktan dönmezse daha önce malum şirketi davet edenlerin söylediği McKinsey, Türkiye Cumhuriyeti hazinesine kayyum olarak atanmıştır” söylemlerini doğrulamış olursunuz.

Bu danışmalık şirketinin icraatlarına geçmeden şirketin kısaca tanıyalım şirket ABD merkezli firma, 1926 yılında James Oscar McKinsey tarafından kuruldu. Şu anki yapısına ise 1939 yılındaki yeniden yapılandırmanın ardından kavuştu. Dünya genelinde 60’tan fazla ülkede ofisi ve toplamda 10 binden fazla çalışanı var. McKinsey’nin Türkiye’de Ankara ve İstanbul’da olmak üzere 2 ofisi bulunuyor.

Amerikalılar bu şirketi ne için kullandıklarını açık bir şekilde açıklıyorlar,  belki bir başkan adayının vaat ettiği bir şey olabilir. Amma ABD menfaati için her şey serbest şu anda yaptıkları gibi ABD’de 2012 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olan Mitt Romney, seçim kampanyası sırasında Wall Street Journal gazetesine verdiği bir röportaj sırasında seçilirse devleti nasıl küçülteceği sorusuna McKinsey’i tutarım yanıtını vermişti.

McKinsey’nin daha önce danışmanlık yaptığı ülkeler arasında Türkiye, Lübnan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Pakistan, Myanmar, Porto Riko ve İngiltere de var.

İlgili şirketin Türkiye’de ve dünyada yaptıklar danışmanlıkların ve ülkelerin durumuna bakalım kısaca…

Bu firmanın daha önce Türkiye ve diğer ülkelerde yapmış oldukları işlere baktığımızda değil çözüm sunmak daha karmaşa hale getirdiğini görüyoruz.  Derdine çere olmadığını ve daha karmaşa hale getirdiğini görüyoruz.

 McKinsey ‘in en büyük skandalı

Şirket ABD’nin bir eyaletinde enerji dağıtıcısı olan Enron’a vadeli opsiyon enerji kontratı satışı fikrini bularak ülkenin en büyük enerji ticareti şirketi haline getirdi. Enron’un başarısının mimarı olarak görülen Jeff Skilling, McKinsey’den Enron’a transfer olduktan sonra da danışmanlık firması ile çalışmaya devam etti. Hisse senetleri 1999 yılında yüzde 56, 2000 yılında da yüzde 87 yükselerek Wall Street’in en değerli şirketi haline geldi. Fakat şirketin muhasebe kayıtlarını değiştirerek borçları gizlemek ve altı boş varlıkları tabloda sağlam varlıklar gibi gösterdiğinin ortaya çıkmasının ardından aralık 2001’de sansasyonel bir şekilde iflas etti.

McKinsey 2003 yılından beri İsviçre’nin Davos kasabasında her yıl yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nun stratejik ortaklığını yapıyor. Danışmanlık şirketi zirvede tartışılacak konu başlıklarından konuşmacı ve katılımcıların belirlenmesine kadar perde arkasından organizasyonun yapılmasında kilit rol oynuyor.

Türkiye’de yaptığı işler

1980’li yılların ortasında Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) başvuru süreci.

1990’ların ortasında özelleştirme.

 2000’lerin başında da el konulan bankaların yeniden yapılandırılması konularında dönemin yönetimlerine danışmanlık hizmetlerini verdi.

2000 yılı içerisinde TRT’nin yeniden yapılandırılması için bir plan geliştiren McKinsey’nin bu hizmeti için 1 milyon dolar aldığına dair bazı haberler basında yer almıştı.

Lübnan: McKinsey, Temmuz ayında 1000 sayfalık bir rapor sundu. McKinsey’nin sunduğu danışmanlık hizmeti karşılığında 1,5 milyon dolar aldığı öne sürülüyor.

Sayfa başına 1500 TL ödenmiş, çok karlı bir ticaret.

Porto Riko:  Dünyanın en borçlu ülkelerinden biri olan Porto Riko’nun bu çalışmanın ardından borçlarının bir kısmını ödeyemeyeceğini ilan etme riski bulunuyor. Amerikan New York Times gazetesine göre, 2016 yılından bu yana danışmanlık yürüten McKinsey’nin verdiği danışmanlık hizmeti karşılığında şu ana kadar 50 milyon dolarlık ödeme aldığı belirtiliyor. Ancak esas tartışma yaratan McKinsey’nin elinde Porto Rico tahvillerinin bulunması. McKinsey’nin yapacağı çalışma tamamlandığında yaklaşık 20 milyon dolar değerindeki bu tahvillerin değerini de doğrudan belirleyecek. Bu nedenle ortada bir çıkar çatışması olduğu tartışmaları yapılıyor.

Sonuç olarak;

 Türkiye bu adımla şu ana kadar yaptığı bütün icraatların yok olması ve bütün emeklerin hiç uğruna gitmesi ile karşı karşıya gelmiş, eğer bu karardan vazgeçmezse ülkemiz için sonucun  hiçi iyi olmayacağı gün gibi aşikardır.

 Selam ve Dua ile Allah’a emanet olunuz…

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz