Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Medyanın Algı Oluşturması
  • KonukYazar
    • Konuk Yazar
    • konuk.yazar@mushaberajansi.com
    • 9 Şubat 2018 - 13:47:42

HARUN YEDİDAĞ’IN kaleminden…

Bu aralar medyada kadının cinsel istismarı üzerine haberleri çok görmeye başladık. Erken yaşta yapılan evlilikler veya okullardaki cinsel istismarlar vb. durumlar üzerine baya haberler görüyoruz.

Bu yönde olan sıkıntılar elbette gündeme getirilip bu işlerde suçu olanlar gerekli mercilere sevk edilmelidir.

Bu kadar duyarlı olan medyamız keşke her konuda duyarlılığını gösterebilse.Örneğin bazı medya kuruluşlarımız, kendisinin rızasıyla erken yaşta evlenen bir kızı erken yaşta evlendirildi diye ortalığı velveleye verirken, bilmem hangi tatil beldesinde kendisinin yarı yaşında olan bir kızla yakalanan birisi için bilmem kim çıtır sevgilisiyle nerede yakalandı diye servis edebiliyor. Ya da gazetelerinin manşetlerinde sayfa güzeli olarak servis edebiliyorlar.

Bir okulda tesettür günü düzenlendiğinde avazları çıktığı kadar bağırdıklarını ya da günlerce tartışma programlarında konuştuklarını görürsünüz. Fakat bir okulda doğum günü kutlamasında erkeklerle bir arada yapılan dans vb. oyunlardaki istismara karşı nedense bu hassas medyamızın bütün hassasiyetini kaybettiğini görüyoruz.

Bir öğretmen öğrencileriyle cemaatle namaz kıldığında bunun için ortalığı yıkarlar. Diğer taraftan başka bir öğretmen öğrencilerine saçma kıyafetlerle defile yaptırır bunu görmemezlikten gelirler.

Ya şuna ne demeli televizyonlarımızda onlarca kanal var ve bu kanalların onlarca dizileri var. Her dizide oynatılan onlarca çocuk var. Bu çocukların dizilerdeki kendileri gibi çocuk sevgilileri varken acaba bu da çocuk istismarcılığı olmuyor mu? Bu çocuklar üzerinde reyting hesapları yapan medya patronları sizin yapmış olduklarınız nedir acaba? Üzerinde para kazandığınız çocukları istismar etmiyor musunuz?

Yapılan güzellik yarışmalarında katılım şartlarından birisi 16 ila 25 yaş arası (18 yaşını doldurmamış adayların ebeveynlerinden noter onaylı muvafakat belgesi almaları zorunludur) peki buna ne diyeceksiniz on altı yaşında güzellik yarışmalarına katılırken istismar olmuyor da evlenirken mi çocuk istismarı oluyor…

Aslında medyanın yaptığı bir algı yönetimidir. Bunu yıllardır yapıyor. Bizim kadınlarımızı ve çocuklarımızı düşündükleri de yok. Yıllardır aile kurumunu ortadan kaldırmak için verdikleri mücadelelere bakın, yapılan dizilere bakın, televizyonlardaki evlilik programlarına bakın, kimse neden bunlara bir şey demiyor.

Bizim medyadaki algı yönetimlerine karşı dikkatli davranmamız lazım. Her önümüze çıkan habere aldanmamamız lazım.

  • Etiketler
Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz