Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Modaya uyacağım diye sağlığınızdan olmayın
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 3 Ağustos 2018 - 17:44:25
Modaya uyacağım diye sağlığınızdan olmayın

Bel ağrısı ve omurga sağlığı için günlük yaşama dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, sağlıklı bir beden için yatak, yastık ve giyim konusuna dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çektiler.

Çoğumuzun yaşadığı sorunlardan olan bel ağrısı ve omurga sağlığı için günlük yaşamda giyilen kıyafetlerden yatak ve yastık seçimine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk, önemli tavsiyelerde bulundu.

Omurga sağlığını korumanın birinci yolunun, omurgaya aşırı yük binmesine neden olacak kıyafet ve aksesuarlardan uzak durmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Öztürk günlük yaşamda dikkat edilmesi gerekenler hakkında önerilerde bulundu.

Öztürk, “Yüksek topuklu ayakkabılar ayak anatomisini bozarak vücutta ciddi problemlere yol açar. Topuklu ayakkabı giyildiği takdirde vücudun kuvvet merkezinde öne doğru kayma oluşur. Bu da kalça ve omurganın hizasını bozar. Boyundan bağlı giysiler de omuz, sırt ve boyun sağlığını riske atıyor. Oturarak çalışıyorsanız ayaklarınızın yere sağlam basmasını sağlayacak ayakkabılar giyin. Cüzdanınız bile omurganıza ağırlık yapıp dengesini bozabilir. Gülle gibi ağır cüzdanlardan kaçının. Boyna uzun süreli ağır kolyeler takmayın.” dedi.

Dar giyinmenin sağlık sorunlarına neden olabileceğine dikkat çeken Öztürk, “Kalem etekler dizleri birleştirdiği için dengeli yürümeyi zorlaştırır. Hareket kısıtlandığı için disklerde sorunlara yol açabilir. Zayıf görünmek ya da vücudu toparlamak için giyilen korseler çok sıkıysa ve esnemiyorsa omurgaya basın uygulayarak disklerinizi tehlikeye sokabilir.” ifadelerini kullandı.

“Omurga sorunları erkeklere göre kadınlarda daha sık görülüyor.” Diyen Öztürk son olarak şunları kaydetti:

“Bunun nedenini ise genetik ve hormonal faktörler oluşturuyor. Osteoporoz sıklıkla kadınlara özgü bir sorun olarak görülürken, osteoporotik omur kırıklarının kadınlarda görülme sıklığının erkeklere nazaran daha fazla olduğu biliniyor. Kadınların düzenli beslenmesi ve yüzmesi bu sorunu büyük oranda azaltabiliyor.” (İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz