Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

MŞÜ jeotermal çalışmalarına devam ediyor
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 26 Ekim 2017 - 20:17:36
MŞÜ jeotermal çalışmalarına devam ediyor

Muş Alparslan Üniversitesinin yürütücüsü olduğu ilimizin Jeotermal Kaynaklarının belirlenmesinde bir etap daha tamamlandı.

Muş Alparslan Üniversitesinin (MŞÜ) yürütücüsü olduğu “Muş İli Jeotermal Kaynaklarının Karakterizasyonu, Potansiyeli ve Kullanım Alanlarının Belirlenmesi” adlı projenin 3. Etap Jeofizik Etüt çalışmaları tamamlandı.

Proje sayesinde ilimizin ekonomisine katkı sağlanacak. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Muş Yatırım Ofisi, Muş Valiliği ve Muş İl Özel İdaresi tarafından desteklenen; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversiteleri ile ortaklaşa yürütülen projenin 10-23 Ekim arasında tamamlanan 3. etabıyla, belli bir derinliğe kadar yerkabuğunun yapısı çıkarılarak rezerv jeotermal bölgeler belirlenmeye çalışılacak.

Çalışmalar kapsamında Jeofizik Yüksek Mühendisi Dr. Özcan Özyıldırım’ın koordinatörlüğünde 70’ten fazla istasyon kurularak veri toplandı. Bu veriler üç boyutlu modellemelerle yorumlanarak sondaj için uygun yerler belirlenecek.

Muş Alparslan Üniversitesinin (MŞÜ) Muş ekonomisine önemli katkı sağlayacak bir proje yürüttüğünü belirten Muş Alparslan Üniversitesi Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. İskender Dölek yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin önemli üniversitelerinden hocaların katılımıyla yürütülen projede kayda değer bir yol alındı ve üçüncü etap çalışmaları tamamlandı” dedi.

Dölek, konuşmasının devamında ülkelerin bağımsızlığının doğrudan enerji ile ilgili olduğunu ve bu manada bu çalışmanın çok önemli olduğunu sözlerine ekleyerek, “Jeotermal enerjisi kent ısıtması, seracılık, balıkçılık, yol ısıtması gibi farklı alanlarda kullanılabilecek. Muş Ovası ciddi anlamda tarım yapılan bir bölgedir. Bu sistemler ilimizde de uygulanabilecek. Jeotermal enerjisi yenilenebilir, ekonomik ve sürdürülebilir bir enerji türüdür. Ülkelerin bağımsızlığı doğrudan enerji ile ilgilidir. Bu manada bu çalışma çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Jeotermal rezerv alanlarının belirlenmesi amaçlanan projede İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünden Prof. Dr. Alper Baba, Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Furkan Şener ve Hacettepe Üniversitesinden Jeoloji Yük. Müh. Taygun Uzelli araştırmacı olarak görev alıyorlar.

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz