Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

MŞÜ’de E-kitap devri
MŞÜ’de E-kitap devri

Muş Alparslan Üniversitesi kütüphanesine 335 E-kitap alınarak kullanıma sunuldu.

MŞÜ’nün genişleyen akademik kadrosunun ve öğrencilerin bilimsel yayın ihtiyacını karşılamak ve bilgiye erişimini kolaylaştırmak amacıyla Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı dijital kütüphane odaklı çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda koleksiyonunu zenginleştirmek için akademik birimlerin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda e-kitap satın alınmaya devam ediliyor. Son olarak kütüphaneye 335 adet e-kitap alınarak kullanıcıların hizmetine sunuldu.
E-kitaplara Külliyedeki bilgisayarlardan ya da eduroam ile bağlanılan akıllı cihazlardan Kütüphanenin web sayfasındaki E-Kitap bağlantısına tıklayarak erişebilir.

E-kitap nedir?

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Mumtaz Aras, E-kitap teknolojisi hakkında şu açıklamaları yaptı: “E-kitap, bilgisayar veya elektronik ortamlarda okunmak için tasarlanan, basılı olmayan ama basılı kitapların bütün özelliklerini taşıyan; ses, görüntü, video, çoklu ortam ögeleri ile etkileşimli bağlantıları içeren taşınabilir kitap biçimidir. Tablet bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve e-kitap okuyucular ile kullanılabilen; metin, imaj, görüntü ve ilişim yapısı ile zenginleştirilmiş içeriğe sahip e-kitaplar, basılı bir kitabın elektronik yeniden sunumu olabileceği gibi doğrudan doğruya dijital ortamda yararlanılması amacıyla üretilmiş de olabilirler. Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren, okurlar için büyük kolaylıklar sağlayan e-kitap, her ortamda kitap okumayı sağlar. Dijital ortamda biriken kitapların yer kaplaması ve yıpranması ortadan kalktığı için e-kitap sayesinde yüzlerce kitabı arşivinizde bulundurabilirsiniz. Gittiğiniz her yere, yer kaplamadan götürebilirsiniz. Üstelik kitaplar, istenilen ekran boyutuna getirilmekte; not alınan bölümlere işaret konulmakta ve detaylı aramalar yapılabilmektedir. İstediğiniz kitapları sipariş verip günlerce beklemek, oldukça yüksek kargo ücretleri vermek yerine e-kitapları dakikalar içinde indirebilir ve hemen okumaya başlayabilirsiniz. Üstelik e-kitapların üretim ve dağıtım maliyeti matbu kitaplara göre çok daha düşüktür.”

Kütüphane personel ve öğrencilerin hizmetinde

Muş Alparslan Üniversitesi Kütüphanesi, 2009 yılında Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu binasında hizmet vermeye başlamıştır. 2013 yılında külliyede bulunan bugünkü yerine taşınarak hizmet vermeye devam etmektedir. İkinci kütüphane ise 2016 yılından Malazgirt Meslek Yüksekokulu bünyesinde şube kütüphanesi olarak kurulmuştur. Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı, üniversitenin eğitim ve öğretim faaliyetlerini desteklemek amacıyla gerekli basılı ve elektronik bilgi kaynaklarını sağlama, derleme ve kullanıcısına sunma görevlerini sürdürüyor.

Muş Alparslan Üniversitesinde 10 binin üstünde öğrenci, 541 akademik personelle çok çeşitli konularda eğitim veren geniş bir eğitim yelpazesi mevcuttur. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda üniversite kütüphanesi yeni kurulan ve bölge kütüphaneleri içinde fiziki ortam ve sahip olduğu koleksiyon bakımından iyi konumdaki kütüphanelerden biridir.
Çağdaş dünyada üniversitelerin kalitesini belirleyen kriterlerden biri de sahip oldukları kütüphanelerin gücü ve bu gücün sürdürülebilir olması ile ölçülmektedir. Bilimsel yayınlara ulaşım, üniversitelerin stratejik önceliğidir. Üniversitelerin yayın ihtiyaçlarının temini, eğitim-öğretim ve araştırma ihtiyaçlarıyla doğrudan ilişkilidir ve asli görevleridir. Haftanın 5 günü 08:00 – 19:00 saatleri arasında hizmet sunmakta olan kütüphanenin hedefi, her geçen gün, bir önceki günden daha fazla öğrenci ve personelin rahat ve konforlu bir çalışma ortamında kütüphaneden yararlanmasına imkân sağlamaktır.

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz