Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

MŞÜ’de Hacivat-Karagöz tasvirleri yapılıyor
MŞÜ’de Hacivat-Karagöz tasvirleri yapılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES 2017 Projeleri kapsamında yürütülen “Türk Gölge Oyunu (Karagöz-Hacivat) Çocukların Ellerinde Hayat Buluyor” adlı proje MŞÜ´de meyvelerini vermeye başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel Türk Tiyatrosu Sanatçısı ve Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdinç Öcal ile Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Demir´in sundukları, “Türk Gölge Oyunu (Karagöz-Hacivat) Çocukların Ellerinde Hayat Buluyor” adlı projenin atölye çalışmaları, MŞÜ Eğitim Fakültesinde haftada beş gün devam ediyor.

Geleneksel Türk Tiyatrosu öğelerinden Karagöz-Hacivat’ın okul öncesi öğretmen adaylarına tanıtımı amacını taşıyan proje kapsamında eğitimlere katılan öğrencilerin kendi Karagöz-Hacivat tasvirlerini üretebilmeleri ve oyunun senaryolarını perdede sergileyebilmeleri hedeflenirken projenin meyveleri alınmaya başlandı.

Projenin atölye sürecinin tamamlanmasının ardından öğrencilerin dana derisinden ürettikleri Karagöz-Hacivat tasvirleriyle bir sergi düzenleyeceklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Öcal, “Okul Öncesi Eğitimi bölümümüzde öğrenim gören 23 öğretmen adayına geleneksel tiyatromuzu ve Karagöz-Hacivat´ı tanıtan bir sunum yaptık. Bu sunumda Karagöz-Hacivat´ın kültürümüz için önemli olmasına rağmen unutulmaya yüz tutmuş bir sanat ögemiz olduğunu vurguladık. Yine proje kapsamında öğretmen adayı öğrencilerimizin geleneksel tiyatromuz ile ilgili tutumlarını ve görüşlerini belirlemek amacıyla bir tutum ölçeği, bilgi ölçeği ve görüş anketi uygulandı. Projemizde her öğretmen adayı iki adet tasvir yapıyor. Öğrencilerimiz atölye çalışmalarının ilk aşamasında tabaklanmış dana derisi kalıplarına Karagöz-Hacivat ve oyunlarda geçen diğer tipleri çizdiler. İkinci aşamada nevregan isimli özel bıçaklarla çizdikleri tasvirleri işlemeye başladılar. Üçüncü aşamada bu tasvirleri zımparalayacak ve dördüncü aşamada özel deri boyalarıyla boyayacaklar. Beşinci aşamada oluşturdukları tasvirleri bağlayacak ve perdede oynatıma hazır hâle getirecekler. Altıncı aşamada ise ürettikleri tasvirlerle Kongre ve Kültür Merkezimizde bir Karagöz-Hacivat sergisi düzenlenecek. Son olarak da bu tasvirler ve senaryolarıyla okullarda gösteri yapacaklar” ifadelerini kullandı.

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz