Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

MŞÜ’de “Türkiye-Japonya İlişkilerinde Yeni İşbirliği Alanları” paneli
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 9 Mayıs 2018 - 15:10:45
MŞÜ’de “Türkiye-Japonya İlişkilerinde Yeni İşbirliği Alanları” paneli

Muş Alparslan Üniversitesinde, Japan International Cooperation Agency (JICA) Türkiye Ofisi Başkanı Takehiro Yasui bir panel düzenledi.

Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) Japan International Cooperation Agency (JICA) Türkiye Ofisi Başkanı Takehiro Yasui tarafından “Türkiye- Japonya İlişkilerinde Yeni İşbirliği Alanları” başlıklı bir panel düzenledi.

Sebahattin Zaim Konferans Salonunda gerçekleştirilen panele Muş Valisi Aziz Yıldırım, MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, , Rektör Yardımcıları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Takehiro Yasui ile ilk kez Ankara’da bir araya geldiklerinde kendilerine Muş’ta gerçekleştirilecek proje ve yatırımlarla ilgili teklifler sunduğunu ifade etti.

Takehiro Yasui’nin bu tekliflere olumlu yaklaştığını dile getiren Prof. Dr. Polat, “Bu tekliflerimizi değerlendireceklerini söylediler. Bizlere dediler ki Japonların şöyle bir tarzı vardır; siz bir konuyu ne kadar anlatırsanız anlatın, o gelip görmeden karar vermezler. Diğeri ise Japonlarda herhangi bir konuyu diğer Japon’dan dinlemedikçe kolay kolay kabul etmezler. O yüzden Muş’a gelmesi çok önemli, burayı görmesi çok önemli” dedi.

Muş Valisi Aziz Yıldırım ise Japonların hem doğayla, hem meteorolojiyle, hem kendileriyle barışık bir şekilde yaşadıklarını bu açıdan kendilerinden öğrenilecek çok şey olduğunu ifade etti. Yıldırım, “Japon dostlarımızdan öğrenmemiz gereken bir şey var ki, hakikatten yaptığınız işte disiplinli olmak. Yaptığınız işe odaklanıp, o işi en iyi nasıl yaparım, en kolay nasıl yaparım, en kısa sürede nasıl yaparım ya da bir maliyet söz konusuysa en ucuz nasıl yaparım diye bakmak lazım. Tabi ki burada ucuzluk, kaliteden ödün vermedendir. Bunu da özellikle söylememiz lazım. Bu tür disiplinleri, elde ettiğimiz takdirde, Türk insanının yapamayacağı hiçbir şey yoktur” diye konuştu.

JICA Türkiye Ofisi Başkanı Takehiro Yasui, Japonya ve Türkiye arasındaki ilişkilerinin geliştirilmesi için gönüllü elçilik yaptığını belirterek, Türkiye’de Japonya’yı, Japonya’da ise Türkiye’yi anlattığını söyledi.

Yasui, Japonya’nın doğal güzellikleri, ülkenin stratejik konumu ve ülkede yaşanan doğal afetler hakkında çeşitli paylaşımlarda bulundu. Türkiye Japonya arasındaki dostluk ilişkisine de değinen Yausi, bu ilişkinin çok güçlü bir dostluk anlayışına dayandığını aktardı.

JICA faaliyetleri hakkında da bilgi veren Yasui, Türkiye’de JICA olarak tarım ve balıkçılık, mesleki eğitim ve afetlerle ilgili toplam 29 proje gerçekleştirdiklerini aktardı. Yasui, özellikle de Afet yönetimi alanında pek çok kamu personelinin yetiştirilmesi ve Japonya deneyimimin aktarılmasına yönelik eğitimlere odaklandıklarını belirtti.

Panel öncesi Takehiro Yasui’yi ağırlayan Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat kendisine minyatür Sultan Alparslan heykeli hediye etti. (Ayetullah Tarhan-MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz