Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Muhtarlar Günü kutlandı
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 19 Ekim 2017 - 20:27:53
Muhtarlar Günü kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü için düzenlenen kutlama programında konuşan Muş Ovası Muhtarlar Derneği Başkanı Turan Süme, Türkiye’de 50 bin 373 muhtarın görev yaptığını söyledi.

29507 sayılı Başbakanlık Genelgesiyle 19 Ekim 2015 tarihinde kabul edilen “19 Ekim Muhtarlar Günü” ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen program ile kutlandı.

Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan program saygı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra muhtarlar Vali Aziz Yıldırım’ı makamında ziyaret etti.

Muş Öğretmenevi Toplantı Salonu’nda bir araya gelen muhtarlar burada Vali Yıldırım’ın başkanlığında basına kapalı muhtarlar toplantısı gerçekleştirdiler. Kutlama programa; Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Alpay İsmail Şahin, Vali Yardımcıları, kamu kurumu müdürleri, Muş Ovası Muhtarlar Derneği Başkanı Turan Süme ve çok sayıda köy ve mahalle muhtarları katıldı.

Verilen yemekten sonra Muş Ovası Muhtarlar Derneği Başkanı Turan Süme, günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Muhtarlık müessesinin kuruluş günü olan 19 Ekim tarihi, 19 Ekim 2015 tarihinde çıkarılan genelge ile “Muhtarlar günü” olarak kutlanmasına karar verildiğini dolayısıyla bu yıl Muhtarlar Günü’nün üçüncü yılının kutlanıldığını belirten Süme, konuşmasına şöyle başladı: “Muhtarlık müessesinin kuruluş günü olan 19 Ekim tarihi, 19 Ekim 2015 tarihinde çıkarılan genelge ile “Muhtarlar günü” olarak kutlanmasına karar verilmişti. Dolayısıyla bu yıl Muhtarlar Günü’nün üçüncü yılını kutluyoruz. Bugünün “Muhtarlar Günü” ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Gazi Meclisimize, İçişleri Bakanlığımıza ve genelgenin yayınlanmasında emeği geçen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonumuza şükranlarımızı sunuyoruz. Yerel yönetimler, gerek demokratik hayatta oynadıkları roller, gerekse kamu hizmetlerinin halka sunulmasında ve erişiminde yüklendikleri fonksiyonlar sebebiyle yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşamasıdır. Yerel yönetimlerin en küçük birimi köy ve mahalle yönetimleridir. Muhtar kelime anlamı itibariyle; Türk toplumunun tarihsel-geleneksel nitelikleri ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Başka bir deyişle; söz sahibi, seçilmiş, eren, ihtiyar anlamı da taşımaktadır. Nasıl siyasi partilerimiz demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarıysa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Muhtar da demokrasinin temel taşıdır.’ Muhtarlık müessesesi 1829’dan günümüze 188 yıllık bir tarihe sahiptir. Genel ve yerel sorunların ilgili kuruluşlara iletilmesinden köprü rolü oynayan muhtarlık Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan önemli bir yerel yönetim birimidir.”

Muhtarların bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynadığını, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirdiklerini belirten Süme, “Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. Muhtarlara mevcut 81 değişik kanunda, toplam 332 madde de görev verilmektedir. Görev ve sorumluluğu olan muhtarların hiç yetkisi olmaması düşündürücüdür. Bugün bakıldığında 93 yılık köy kanunu ve 73 yıllık mahalle kanunu ile sorunlara çözüm üretmeye çalışan bir muhtarlık müessesi görüyoruz. Mevcut köy kanunu ve mahalle kanunu ile sorunlara aracılık yapmamız mümkün gözükmüyor” dedi.

Yerel yönetimlerin görev ve yetkileri hizmet bütünlüğü açısından birbirine entegre edilerek kamu hizmetlerinin idari ve mali özerklikleri içinde sunulmasının sağlandığına dikkat çeken Süme, “Yerel yönetimlerin görev ve yetkileri hizmet bütünlüğü açısından birbirine entegre edilerek kamu hizmetlerinin idari ve mali özerklikleri içinde sunulması sağlanmalıdır. Mahalle muhtarları kendi mahalleleriyle ilgili, belediyelerin stratejik plan yapım süreçlerinde, ihtisas komisyonlarında (İmar ve bayındırlık, çevre ve sağlık, plân ve bütçe, eğitim, kültür, gençlik ve spor), meclis toplantılarında, mahallelerine ilişkin görüş ve yaklaşımları iletebilmeleri ve belediyenin, mahalleleri ilgilendiren konularda, ilgili mahalle yönetimlerini muhatap alma zorunluluğu yasal hale getirilebilir. Belediye Meclisi kararlarının mahalle muhtarlıklarında ilan edilmesi, meclis gündeminin önceden mahalle halkına duyurulması ve sakinlerin toplantıları izlemeye davet edilmesi, kent yönetimine ve yaşamına bilinçli katılım imkânı sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

Demokrasinin kılcal damarları olan muhtarların bu özel gününde kısa da olsa bazı çerçevesinde muhtarlık seçimlerine adaylık usulü getirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Süme, “Demokrasinin kılcal damarları olan muhtarların bu özel gününde kısa da olsa bazı çerçevesinde muhtarlık seçimlerine adaylık usulü getirilmelidir. 5393 Sayılı Belediye kanunun 9. Maddesinde değişikliğe gidilmeli, maddedeki muğlak ifadelerin yerine daha somut ifadeler konulmalıdır. Muhtarın mahalleyi ilgilendiren konuların görüşüldüğü ihtisas komisyonlarına katılması sağlanmalı ve bu komisyon kararlarında muhtarlara oy hakkı tanınmalıdır. 5490 sayılı Nüfus hizmetleri kanununda değişiklik yapılarak Muhtarlar tarafından düzenlenecek bir belge ile adres kayıt işlemlerinin yapılması sağlanmalıdır. Köy ve mahalle kanunu yenilenmelidir. Muhtarların sağlıklı örgütlü yapıya kavuşturulması için Türkiye Muhtarlar Birliği kurulmalıdır. Bu saydığımız sorunlar, bugün muhtarlık müessesinin içinde bulunduğu ciddi sorunlardır. Çağdaş muhtarlık anlayışının benimsenmesi bu sorunların ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Muhtarlığın 188 yıllık Merkezi/Yerel idareyi temsil eden kurumlan arasında siyasal barışın sağlandığı tek müessese olduğu unutulmamalıdır Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyetindeki Mühründen alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir. Bu nedendir ki; seçmen muhtarının 24 saat kapısını çalabileceği, ‘’siyasal” değil çözüm merkezi olduğunu bildiği bu kurumu kendisine daima yakın hissetmektedir. Keza bizlere göre dünyada örneği olmayan en önemli işlevi de, genel/yerel idare arasındaki, iş yükünü çoğaltacak ve zaman zaman çatışma yaratacak ortamlardan uzak, vatandaşla devlet kurumlarını karşı karşıya getirmeyen aracı kurum olarak bu sistemde yerini almıştır” şeklinde konuştu.

Süme, son olarak şöyle konuştu: “Türkiye’nin getirdiği yenilikler, sosyo-ekonomik ve teknolojik gelişmeler, hızlı şehirleşme ve yerinden yönetim ilkesinin içinde değerlendirilmesi gerektiğinde vatandaşa en yakın birimlerce sunulacak hizmetlerin katılımcı, çağdaş ve eğitimli bir şekilde mahalle sakinini sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve kültürel değerlerin korunması yönünde muhtarlar yeni vasıfları yakalamanın ve kendi kabuğunu kırmanın gelişimini yaratmak zorundadırlar. Bu duygu ve düşüncelerle bu müessesede görev yapmış arkadaşlarımızı,ayrıca bugün aramızda olmayan, bu müesseseye hizmet etmiş ebediyete göç eden muhtarlarımızı da rahmet ve minnetle anıyorum.”

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz