Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Muş Ovasında buğday bereketi
  • Ana Sayfa » Genel
  • 13 Temmuz 2018 - 21:35:35
Muş Ovasında buğday bereketi

Muş Ovasında her yıl temmuz ayının ortalarında başlayan buğday hasadı bereketli bir şekilde başladı.

Muş Ovasının büyük çoğunluğunu oluşturan hububat ekim alanlarında biçerdöverlerle hasat dönemi başladı. Ekili arazilerin büyük çoğunluğunu oluşturan buğday ve arpayı hasat etmek için tarlalarına gelen çiftçiler mahsulün bereketli olduğunu söylediler.

Kurak geçen kız mevsimine rağmen bahar mevsiminin basında yağan yağmurla ekinlerin geliştiğini belirten çiftçiler üretim giderlerinin pahalı olduğunu ve devlet desteklerinin arttırılması gerektiğini ifade ettiler.

Buğday hasadı için tarlasına gelen çiftçilerden Mehmetcan Demir, bereketli bir hasat dönemi olduğunu ancak giderlerinin daha fazla olduğunu belirterek, “Yaklaşık bir haftadır Muş Ovasında buğday ve arpa hasadı başladı. Bu bölgede genel olarak elde ettiğimiz mahsülden memnunuz. Biliyorsunuz kurak bir kış geçirdik. Bundan dolayı hububat hasadında zarar edeceğimizi düşünüyorduk. Bahar mevsiminin başında yağan yağmurlarla ekinlerimiz gelişti. Bereketli bir hasat dönemi yaşıyoruz. Bizim köyde herkes kendi ihtiyacı kadar buğday ve arpa ekimi yapar. Yalnız elde ettiğimiz mahsul bereketli olduğu için fazlasını satıp masraflarını karşılayacağız.” şeklinde konuştu.

Üretim giderlerinin yüksek olduğunu ve devletten destek beklediklerini söyleyen Efrail Tarhan ise, “Biz her sene buğday ekimi yapıyoruz. Verimli bir ovamız var. Elimizden geldiğince arazileri boş bırakmak istemiyoruz. Biz istiyoruz ki tüm arazimizde ekim yapalım ama masraflar haddinden fazla olduğundan yapamıyoruz. Üretim masrafları almış başını gidiyor. Mazot ve gübre fiyatları çok yüksek. Böyle olunca da çiftçi kar etmiyor. Mahsülden kazandığımızı masraflara harcıyoruz. Gelen para olduğu gibi gidiyor. Çok geniş bir ovamız var. Eğer devlet desteklerini artırırsa bizler tüm arazimizde ekim yapabiliriz. Çiftçi arazisini boş bırakmadığında kendisi kazanacağı gibi devlette kazanır. Ben kardeşimle beraber buğday ektim. Masrafları ortak karşılıyoruz ancak altından kalabiliyoruz. Yine bereketli bir sene oldu. İnşallah gelirlerimiz giderlerimizi karşılar.” ifadelerini kullandı. (Ayetullah Tarhan-MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz