Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Muş Umut Kervanından 814 aileye yardım
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 22 Ocak 2018 - 12:53:40
Muş Umut Kervanından 814 aileye yardım

Muş Umut Kervanı 2017 Faaliyet Raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Muş Umut Kervanı 2017 Faaliyet Raporunu kamuoyuyla paylaştı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Umut Kervanı Muş Temsilcisi Başkanı Bülent Balkaya, 2017 yılı içerisinde 814 aileye yardım ulaştırdıklarını söyledi.

Balkaya şöyle konuştu:  “2009 yılında başlattığımız hizmet kervanını Allah’a hamd olsunki günden güne genişleterek devam ettiriyoruz. Yardım çalışmalarımızı 2016 yılı ile karşılaştırdığımızda; aile bazında ulaştırdığımız aile sayısı %78, nakdi bedel üzerinden karşılaştırdığımızda ise % 110 oranında artışla, toplamda 2017 yılında 814 aileye 96.319,- TL ayni ve nakdi yardımlar ulaştırdık.”

“2018’de hedefimiz en az bin aileye ulaşmak”

Her ay yardım faaliyetlerinde bulunduklarını ve 2018 yılı hedeflerinin en az bin aileye ulaşmak olduğunu ifade eden Balkaya; “Yardım çalışmalarımız sadece Ramazan ve Kurban Bayramına mahsus yardımlar değil, yılın 12 Ay’ı her hafta sonu düzenli olarak devam etmektedir. Diyebilirim ki Muş’ta bu çalışmayı sadece Muş Umut Kervanı yapmaktadır. Özellikle kış aylarında iş imkânının bulunmadığı ve 81 vilayet içinde işsizlik oranının en yüksek olduğu, Milli Gelir açısından en yoksul iller arasında neredeyse son sıralarda bulunan Muş’ta, haliyle mağdur ve yoksul aileler oldukça fazladır. Bu çetin geçen kış aylarında bu ailelere umut olmak adına elimizden gelen tüm imkânları kullanarak, bir nebzede olsa sıkıntılarını gidermek istiyoruz. Ancak bizim gücümüzde sınırlı, gönül isterdi ki Muş’ta ulaşılmadık hiçbir yoksul ve yetim aile bırakmayalım. İnşallah 2018 yılında en az bin aileye ulaşıp birçok muhtaç aileye yardımlarımızı ulaştıracağız” dedi.

“İnsani ve İslami sorumluluklarımız bizi yardım yapmaya teşvik ediyor”

Hayırsever ve Muhtaç aile arasında köprü bağı olduklarını ifade eden Balkaya; “Yüce Allah kutsal kitabımızda birçok ayette infak ve zekâtın öneminden bahsetmektedir. “Allah yolunda (sınırsızca) harcayın, kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın. Hiç kuşkusuz Allah iyilik yapanları sever.” Bakara-195 “Mallarını gece ve gündüz, gizlice ve açıkça infak edenler yok mu, işte onların Rableri katında ecir ve mükâfatları vardır. Ve onlara herhangi bir korku yoktur, onlar hiçbir zaman mahzun da olmazlar.” Bakara 274 ve bu ayetlere benzer onlarca ayet hepsi de bize infak etmenin öneminden ve ahirette kurtuluş yolunun tasadduk etmekten geçtiğini ifade etmektedir. Çevremizde yetim, muhtaç ve yoksul bir aile oldu mu, fıtratımız gereği ister istemez bundan rahatsızlık duymaktayız. Hem İslami hemde insani olarak bizi yardım etmeye teşvik ediyor. Elimizde bu imkânlar varken bunu esirgememeli ve bir hurma tanesi ile olsa bile kendimizi ve ailemizi yakıtı insan ve taş olan elem verici azaptan kurtarmalıyız” diye belirtti.

“200 Kur’an-ı Kerim dağıtıp ve 111 yetim çocuğu giydirdik”

Yaptıkları çalışmalara değinen Balkaya, “Muş Hür ekibin düzenlediği Futbol turnuvasına katılan tüm futbolsever kardeşlerimize 200 adet mealli Kuran-ı Kerim hediye ettik. Bu turnuvaya katılan kardeşlerimize Kuran-ı Kerim hediye ederken, ilk defa böyle anlamlı bir hediye aldıklarını ve çok duygulandıklarına şahit olduk. Yine her yıl geleneksel hale getirdiğimiz “Yetim Giydirme Projesi” kapsamında, 111 yetim ve muhtaç çocuğumuzu 100.- TL bedelle seçkin bir mağazada giyim yardımında bulunduk. Kurban bayramında yüzlerce aileye Kurban eti ulaştırdık. Hiçbir beklenti olmadan ekip halinde sadece Allah rızasını gözeterek bu çalışmaları yapıyoruz. Her mahallede ve birçok köyde temsilci kardeşlerimizin gönüllü çalışmalarıyla muhtaç aile tespitinde bulunup yardımlarımızı ulaştırmaktayız. Bu nedenle özellikle emeği geçen tüm kardeşlerime canı gönülden şükranlarımı sunuyorum. Allah kendilerinden razı olsun” diye konuştu

“Çağrımız tüm hayırseverleredir”

Hayırseverlere seslenen Balkaya son olarak şöyle konuştu: “Maddi durumu çokta iyi olmayan bazı hayırsever kardeşlerimiz her ay düzenli olarak, kimisi 5 kg şeker, kimisi çay, kimisi gıda, kimiside temizlik maddeleri getiriyor. Bunları bir araya getirdiğimizde onlarca ailenin bir aylık yiyecek ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Damlaya damlaya göl olur misali. Muş’un oldukça hatırı sayılır hayırsever işadamları var. Gönül isterdi ki çalışmalarımızı yakından takip edip bu hayır kervanına ortak olmalarıdır. Doğrusunu söylemek gerekirse kendilerine gidip muhtaç ve fakir ailelere yardımlarda bulunmalarını söyleyecek cesareti kendimizde bulamıyoruz. İnşallah basın aracılığıyla da olsa görüp bu hayır kervanına dâhil olurlar. Bu vesileyle emeği geçen tespit komisyonumuza, yardımlarını esirgemeyen hayırseverlere, yardım çalışmalarımızı ulaştıran basın görevlilerine teşekkürlerimi sunuyor Allah hepsinden razı olsun diyorum.” (Ayetullah Tarhan-MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz