Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Müslüman liderlere Arakan’a sahip çıkın çağrısı
Müslüman liderlere Arakan’a sahip çıkın çağrısı

Arakan’da Müslümanlara yönelik yapılan saldırı ve boykotlara dair tepkilerini dile getiren vatandaşlar, Müslüman ülkelerin bu gidişata ‘DUR’ demeleri gerektiğini söylediler.

Myanmar yönetimi ve Budist çeteler tarafından Arakan’daki Müslümanlara yönelik saldırı ve boykot uygulamaları devam ediyor.

Gün geçtikçe saldırıların dozu artarken İslam Ümmetinin sessizliğini bozup artık bu duruma ‘DUR’ demeleri gerektiğini aktaran vatandaşlar, İslam Birliği Teşkilatı başta olmak üzere bütün dünya Müslümanlarının bir araya gelerek Budistlerin Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırılarının karşısında durmaları gerektiğini ifade ettiler.

Arakan’da son yılların en büyük zulmünün yaşandığını söyleyen Hasan Ural, “Arakan’da son yılların en büyük zulmü yaşanıyor. Budist çeteler tarafından Müslümanlara çok büyük zulümler yapılıyor. İslam ülkelerinin ve Müslümanların buna sessizliği Budistlerin bu zulmünü daha da arttırıyor. Müslümanlardan ses çıkmadığını gören Budistler zulümlerini daha da arttırıyorlar. Müslümanlara gün geçtikçe daha fazla zulüm ediyorlar. Müslümanların haklarını ellerinden alıyorlar. İslam ülkelerinin böyle yapmamaları gerekir. Gereken tepkiyi ortaya koymalıdır. En büyük tepkiyi bizim ülkemiz vermelidir. Gereken cevap neyse Budistlere verilmelidir. Müslümanların zulüm görmesine ve işkence görmelerine ses çıkarmamaları en büyük hatadır. Yetimler Vakfı’nın daha önce yaptığı çalışmalardan haberdarız ama Arakanla ilgili bir yardım başlattıklarından haberimiz yoktu. Sayenizde haberimiz oldu. Vakfın Arakan’daki yetimlere sahip çıkması çok güzel bir davranıştır” dedi.

Esnaflardan Metin Balkaya ise, televizyondan görüntüleri izlediğinde vicdanı sızladığını belirterek, “Bunları televizyonlarda izliyoruz vicdanen rahatsız oluyoruz. Arakan’da yaşanan bir Müslüman katliamı ve insanlık dramıdır. Bunlara bir el atmamız gerekir. Müslüman bireyler ve insanlar olarak buna dur dememiz gerekiyor.  Maddi ve manevi ne gerekiyorsa desteklememiz gerekiyor. Orada yaşanan bir Müslüman katliamıdır. Buna İslam Birliği teşkilatı olarak bir dur denilmesi lazım. Yardımlar gidiyor fakat ne kadar yeterli geldiğini bilemiyoruz. Televizyonlarda gördüğümüz kadarıyla yardımlar yetersiz kalıyor. İnsanlar açlık sınırı içerisinde ve zulüm görüyorlar. Buna bir el atmamız lazım. İslam liderleri dünya liderleri ile bir araya gelip buna bir çözüm bulmaları gerekir. Bununla ilgili şu anda hiçbir devlet Amerika olsun Fransa, İngiltere bunların umurunda değil. Biz Müslüman devletler olarak bunlara bir el atmamız gerekiyor. İslam teşkilat birliği var. Bunun bir el atması lazım. Bunu çözüme kavuşturmak lazım” diye belirtti.

Muş Alparslan Üniversitesi İslami ilimler Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Habip Yönden, Arakan’ın ümmetin kanayan yarası halini aldığını, İslam devletleri yöneticilerinin buna bir çözüm bulmaları gerektiğini söyleyerek, Arakanlı Müslümanlara her türlü yardımı sağlamak gerektiğini sözlerine ekleyerek, “Arakan gerçekten ümmetin kanayan yarası halini almış. İslam devletlerinin yöneticileri buna bir çözüm bulmaları gerekir. Onlara her türlü yardımı sağlamaları gerekir. Bunun yanında diploması de olmalıdır. Orada yapılan zulümlere maddi manevi yardım yapılarak karşı durması lazım. İslam yöneticilerinin diplomatik yollarla bunlara yardımcı olmaları gerekir. Yetimler Vakfı Arakan’a yardım çalışması başlatmış. Böyle bir yardım yapıyorsa gerçekten çok sevindirici bir şey olur. Böyle yardımların devam etmesini istiyorum. Allah kendilerinden razı olsun” ifadelerini kullandı.

Arakanlı Müslümanların Myanmar yönetimi ve Budist çeteler tarafından zulümlere uğradıklarını ve evlerinin yakıldığını, canlı canlı işkencelere maruz kaldıklarını dile getiren İhsan Dadır, “Arakanlı Müslümanlar Myanmar yönetimi ve Budist çeteler tarafından zulümlere uğramaktadırlar. Evleri yakılmakta ve canlı canlı işkencelere maruz kalmaktadırlar. Bangladeş’e doğru gidiyorlar ancak göç vaktinde çok sıkıntı yaşıyorlar. Görüntülerde görüyoruz ayaklarında ayakkabı yok. Çamurların içinde yürümektedirler. Yağmurların altında çocukların üzerine hiçbir şey olmadığı halde orada yaşamını sürdürmeye çalışıyorlar. İslam ülkeleri buna çok sessiz kalıyorlar. Kimisi ülkenin bireysel menfaatlerine kimisi de diğer menfaatlere bakarak bu zulme sessiz kalmaktadırlar. İslam İşbirliği Teşkilatı diye Müslümanlar arasında yapılan bir teşkilat var. Ama ne yazık ki kınamaktan başka bir şey yapmadılar. Müslümanların yapmaları gereken başka bir şey ise İslam ülkeleri liderlerinin bir araya gelerek buna bir çare bulmaları ve bunu Myanmar hükümetine ekonomik yaptırımlar gibi ve Birleşmiş Milletlerden bazı yaptırımları yaparak buna karşı durulması gerekir. Ama ne yazık ki bu vahşetin tozu artmasına rağmen İslam ülkeleri sessiz kalıyor. Yetimler Vakfı bu konuda Arakan halkına yönelik yardım kampanyaları yapıyor. Allah kendilerinden razı olsun. Bunun Müslümanlar olarak desteklememiz lazım. Elimizden geldiği imkanlar dahilinde bunlara yardım etmemiz gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz