Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

MUŞ’TA KAPYA BİBER HASADINA BAŞLANDI
  • Ana Sayfa » Genel
  • 6 Eylül 2018 - 13:49:56
MUŞ’TA KAPYA BİBER HASADINA BAŞLANDI

Muş Ovasında alternatif ürün arayışları çerçevesinde dağıtılan 561 bin adet kapya biberin hasadına başlandı.

Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Muş Ovasında alternatif ürün arayışları çerçevesinde, ekonomiyi canlandırmak ve insanlarının iş gücünü değerlendirmeye yönelik çilekle başlayıp salçalık kapya biberle devam eden Muş İl Özel İdaresinin “Sebzeciliği Geliştirme Projesi” kapsamında Muş’ta sebze üretimi yapan çiftçilere 2018 yılında dağıtılan 561 bin adet kapya biberin hasadına başlandı.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Muş İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, bin 200 çiftçiye 561 bin fidenin ücretsi dağıtıldığını belirterek,  “Muş’ta sebzeciliği geliştirmek için çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl yaklaşık bin 200 çiftçimize 561 bin kapya biber fidesini ücretsiz olarak dağıttık. İlimizde alışılmış ürünlerin dışında alternatif ürünlerin de yetiştirilmeye başlanması bizleri mutlu ediyor. Bu tür projelerin hayata geçirilmesinde çiftçi ve üreticilerimize her türlü desteği kurum olarak vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Aydın, konuşmasının devamında, “Sebze üretimi yapan çiftçilerimize 2016 yılında dağıtmış olduğumuz 95 bin adet kapya biberden yaklaşık 180 ton biber üretiminin gerçekleştirilmesi neticesinde ilimiz bütçesine yaklaşık 540 bin TL’lik katkı sağlanmıştı. Bu üretim ve geliri gören çiftçilerimizin kapya biber yetiştiriciliğine yoğun talep göstermesi üzerine 2017 yılında 450 çiftçiye 150 dekar alanda üretim yapmak için 240 bin adet kapya biber fidesi dağıtılmış olup bundan da yaklaşık 450 ton biber üretimi gerçekleştirilmesi neticesinde yaklaşık 1.350.000 TL’lik katkı sağlanmıştı. Bu yılda 100 m² ile 1000 m² lik olmak üzere, 1200 çiftçimize üretim yapmak için 561 bin adet kapya biber fidesi ücretsiz olarak dağıttık bundan da yaklaşık olarak 900 ton biber üretimi bekliyoruz. Bu üretimin ilimiz bütçesine 2.000.000 TL’lik katkı sağlanması hedeflenmektedir “dedi.

Merkeze bağlı Çöğürlü köyünde kapya biber üretimi yapan Necla Yeşilyayla Tarım ve Orman Müdürlüğünden aldığı 3 bin 600 fideyi 2 dönümlük alana diktiğini söyledi. Muş Ovası’nda yetiştirilen biberlerin toprak ve hava özelliklerinden dolayı daha lezzetli olduğunu ayrıca dekardan 3,5-4 ton biber elde edeceğini belirten Yeşilyayla, Kapya biberin kilogramını toptan 2 liraya sattığını ve hasadın kasım ayına kadar devam edeceğini ifade etti. (Ayetullah Tarhan-MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz