Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Sebze kurutarak kışa hazırlık yapıyorlar
  • Ana Sayfa » Genel
  • 17 Eylül 2018 - 14:11:37
Sebze kurutarak kışa hazırlık yapıyorlar

Ağustos ve eylül aylarında ev hanımları tarafından yapılan kış hazırlığı geleneği devam ediyor.

Yöresel lezzetleri ve geleneksel yemekleri kış aylarında da mutfaklarından eksik etmek istemeyen kadınlar, bunun için yoğun çabalarla ciddi bir hazırlık dönemi geçiriyor.

Birçok ev kadını evlerinin damında patlıcan ve biber gibi sebzeleri kurutup, kışa hazırlık yapıyor. Yaz aylarının sonunda birçok ev hanımı, kışa hazırlık için patlıcan biber alarak komşu kadınlarla imece usulü dolma yaparak onları damlarda kurutuyor. Kadınlar, sonbaharda hazırladıkları yemeklikleri daha sonra kış aylarında dolma yaparak tüketiyor.

Yaptıkları hazırlıklarla ilgili konuşan Ayşette Yılmaz, “Her sene biz Batmanlı kadınlar dolma yapıyoruz. Hale gidip patlıcan, biber alıyoruz. Daha sonra aldığımız patlıcan ve biberleri eve getirip mahalledeki kadınları çağırıyoruz ve birlikte yapıyoruz. Biber ve patlıcanların içini çıkarıp damda asıyoruz. Bunlar kuruduktan sonra kışın dolma yapıp yiyoruz. Bu biz kadınlar arasında gelenek oldu, her sene yapıyoruz.” dedi.

Yaptıkları hazırlığın geçmişten bu yana devam ettiğini vurgulayan Hediye Yılmaz, “Biz kadınlar her sene biber, patlıcanlarımızı kışa hazırlık için hazırlıyoruz. Bu bizler için bir gelenek haline geldi. Her sene pazara gidiyoruz, biber ve patlıcan alıyoruz. Eve geldiğimizde komşularımızı çağırıp birlikte hazırlık yapıyoruz, keyifli geçiyor. Biber ve patlıcanların içini açıp damda kurutuyoruz, kışında dolma yaparak yiyoruz. Bu âdeti ninelerimiz, annelerimize öğretti; annelerimizde bize öğretti ve bizde çocuklarımıza öğreteceğiz. Bu geleneği sürdüreceğiz inşallah.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz