Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Tesettür ve Özgürlük
  • KonukYazar
    • Konuk Yazar
    • konuk.yazar@mushaberajansi.com
    • 3 Ocak 2018 - 18:52:15

Harun Yedidağ’ın kaleminden…

Batının İslam toplumuyla tarih boyunca mücadele yöntemlerinden biride tesettür üzerinden olmuştur. Özellikle son dönemlerde tesettür kadının özgürlüğünü kısıtlamakta, sosyal alanda kadını çekmekte, iş hayatında kadını alıkoymaktadır gibi bir sürü propagandalar yapılmaktadır. Peki, bu tutumlarıyla haklılar mı?

Batıda kadına verilen değere baktığımızda kadının kapitalist düzenin devamını sağlamada sadece bir araç olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu düzenin devam etmesinde kadını bir portre olarak kullanmaktalar. Kadının güzelliği olduğu sürece kadın onlar için bir değerdir güzellik gitti mi kadının değeri de bitiyor. Batı toplumunun içine düştüğü bataklığa baktığımızda daha iyi anlıyoruz bunu. Aile varlığının kalkması, evlilik dışı ilişkilerin yayılması ve babasız bir sürü çocuğun olması bunlardan sadece birkaçı.

Batı toplumu içine düşmüş olduğu bu bataklığa kadının özgürlüğü adı altında biz Müslümanları da çekmeye çalışıyor. Müslümanların özgürlüklerini ellerinde alma yöntemlerinin birinde kadını tesettürsüzleştirme olduğunu biz Fransa’nın Cezayir’i işgalinde, Fransızların Cezayir uygulamalarında görüyoruz. Fransız sömürgeciliği için psikiyatrist olarak gittiği Cezayir’de, kurtuluş hareketi saflarına katılan yazar Frantz Fanon, Cezayir Devriminin Beşinci Yılı adlı kitabında Fransızların Cezayir’de tesettüre karşı verdiği savaşı şöyle anlatıyor: “Cezayir’de çalışan Fransız görevliler, bir milletin asaletini yok etme vazifesini üstlenmişlerdi. Cezayir halkının yaşam şekillerini ve asaletini hatırlatacak her şeyi yok etmeyi tasarlıyorlardı. Uzun araştırmalar neticesinde Cezayir kadınlarının üzerindeki çarşafın sömürgeciliklerinin önünde büyük bir set oluşturduğunu anlamışlardı. Çarşafıyla kültürünü yaşayan Cezayirli kadın, Batı kültürünün oyunlarından uzak kalabilmekteydi.
Cezayirli kadınların mücadelede önemli roller üstlendiği de anlaşılınca kadınlara hükmetme ve onları kontrol altına alma üzerine iyice yoğunlaştılar.
Cezayir kadınlarının çarşafını çalışmalarının odağına aldılar. Çarşafı Cezayir kadınının özel durumu ve asaletinin koruyucusu olarak gördüler. Çarşafa yönelik büyük bir mücadele başlatan sömürgeciler, Cezayir kadınının hayatından çarşafı çıkarmak için büyük yatırımlara giriştiler.”

Frantz Fanon, kitabının başka bir yerinde ise şunlara yer veriyor: “Şu anda içinde bulunduğumuz 1959 yılında örtüsüz kadınların yardımıyla -ki bunlar işgalcilerin suç ortaklarıdır- Cezayir toplumuna boyun eğdirme rüyaları, işgalcilerin zihnindeki yerini canlı olarak korumaktadır.” Demektedir.

Rabbimiz Ahzab suresinin 59 ayetinde “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir” demektedir. Müslüman kadın Allah’ın kendisine vermiş olduğu şerefin farkına vardığında ve bu bilinçle tesettüre büründüğünde işte o zaman özgür olur.

Evet, İslam düşmanları kadınlarımızın tesettürlerinin üzerinde yapacakları oyunlarla hem kadınlarımızın hem de bizlerin özgürlüklerini ellerimizden almaya çalışıyorlar. Peki, Müslümanlar olarak bizler ne yapmaktayız…..

  • Etiketler
Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz