Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

TKDK’dan ‘Kırsal Kalkınmada Kadın Eli’ buluşması
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 2 Mayıs 2018 - 16:22:09
TKDK’dan ‘Kırsal Kalkınmada Kadın Eli’ buluşması

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen ‘Kırsal Kalkınmada Kadın Eli’ kahvaltı programında, kurum tarafından kadın girişimcilere sağlanan pozitif ayrımcılık ve hayata geçirilen yatırımlara verilen desteklere değinildi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), kadın girişimcilere sağladığı pozitif ayrımcılıkla birçok kadının ekonomiye katılıp iş sahibi olmasına büyük desteklerde bulundu. Hayata geçen yatırımlarda kadınların önemli bir rol üstlenmesini sağlayan TKDK, vermiş olduğu geri dönüşümsüz desteklerle ülkemizin tarım ve hayvancılık ekonomisinin büyümesinde etkin rol oynamayı sürdürüyor.

Bu amaçla çalışmalarını sürdüren TKDK Muş İl Koordinatörlüğü de kadın girişimcilere IPARD I sürecinde verdiği destekleri IPARD II ile devam ettiriyor. Kadın girişimciler tarafından İl Koordinatörlüğüne sunulan projelerin önemli bir bölümü, yapılan incelemeler sonucunda uygun görülerek sözleşmeye hak kazandı. Yatırımların hayata geçirilmesi sonrasında verilen hibe destekleriyle kadın girişimciler hem iş sahibi oldu hem de tarım ve hayvancılık ekonomisine önemli katkılar sundular.

TKDK Muş İl Koordinatörlüğü’nce düzenlenen kahvaltı programında kadın girişimcilere verilen hibe destekleri ve ekonomiye kazandırılan yatırımlarla ilgili bilgilendirme tanıtımı yapıldı. TKDK Muş İl Koordinatörü Beytullah Uygur’un ev sahipliği yaptığı programa; Vali Aziz Yıldırım ile Eşi Selma Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve eşi, İl Defterdarı Mustafa Bakır, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, İş Kur İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, paydaş kurumların idareci ve temsilcileri, kadın girişimciler ve eşleri, basın mensupları ve TKDK personelleri katıldı.

Yapılan kahvaltının ardından bir konuşma yapan TKDK Muş İl Koordinatörü Beytullah Uygur, kurumun kırsalda yatırımların ve istihdamın artırılması yanında, kadınların ekonomik hayata katılımını da kendisine amaç edindiğini vurguladı.

Uygur, konuşmasında; “Bu amacını projelerin değerlendirilmesinde ciddi önem arz eden sıralama kriterlerinde 100 puan üzerinden 101 tedbirinde 10 puan, 302 tedbirinde 15 puan vermek suretiyle genç ve kadın girişimcilerin projesini öne çıkarmakta ve pozitif ayrımcılık sağlamaktadır. Gerçekleştirilen tanıtım toplantılarında ve programlarda da kadın girişimcilere sağlanan avantajların üzerinde ehemmiyetle durularak kadın yatırımcılar bilgilendirilmiş ve proje sunmaya teşvik edilmiştir” dedi. Konuşmasının devamında IPARD I süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Uygur; “TKDK Muş İl koordinatörlüğü olarak toplamda 2013 yılından 2016 sonuna kadar uyguladığımız IPARD I programı boyunca desteklediği 89 projede 138 Milyon 234 bin 374,88 TL yatırım gerçekleştirilmiştir. Bu yatırımlarda 82 Milyon 571 Bin 152,87 TL hibe desteği yatırımcılarımızın hesabına yatırılmıştır. Bu proje sahiplerinden 11 tanesi kadın girişimcidir. 18 Milyon 449 Bin 78,97 TL toplam yatırım tutarlı bu 12 projeye 11 Milyon 20 Bin 617,81 TL tutarında hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından bir kadın girişimci tarafından Vali Yıldırım’a doğal bal hediye edildi. Toplu fotoğraf çekiminin yapılmasıyla kahvaltı programı sona erdi. (Ayetullah Tarhan-MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz