Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Üreticilerin kuyruk çilesi
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 20 Ekim 2017 - 20:02:13
Üreticilerin kuyruk çilesi

İlimizde 20 Eylül’de başlayan pancar alım kampanyası devam ederken pancar alım fabrikalarının önünde pancar yüklü traktörler uzun kuyruklar oluşturuyor.

İlimizde 36. Pancar alım kampanyası 20 Eylül’de protokolün katılımıyla düzenlenen törenle başlamıştı. Başlayan pancar alım kampanyasıyla birlikte vatandaşların pancar alım yerlerine, pancarlarını taşıma seferberliği uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor.

Pancar alım yerlerinin önünde uzun kuyrukların oluştuğu Bulanık ve Malazgirt pancar alım yerlerinde bekleyen çiftçiler, çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını söylediler.

Birkaç gün kuyrukta bekleyen üreticiler genel olarak tuvalet yeri sıkıntısı yaşadıklarını aktardılar. Yıllardır pancar üreticiliği yaptığını kaydeden Bulanıklı çiftçi Resul Özek, sıra bekleyen vatandaşların gelip oturabileceği, yemek yiyebileceği ya da çay içebileceği, ısınabileceği yerlerin olması gerektiğini ve üreticilerin her yıl aynı sıkıntıları yaşadıklarını ve buna bir çözüm beklediklerini söyledi.

Özek, “Burada gerçek manasıyla çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Burada yaşadığımız en büyük sıkıntı özellikle ihtiyaçlarımızı gidermek için tuvalet sıkıntısı yaşıyoruz. Özellikle bu konuda çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Sıkıntının sadece burası ile alakalı olduğunu düşünmüyorum çoğu yerde böyle sıkıntılar olduğunu tahmin ediyorum. Bu nedenle özellikle bu konuda çalışma yapılmalı. Burada gelip sıra bekleyen vatandaşların gelip oturabileceği yemek yiyebileceği ya da çay içebileceği ısınabileceği yerlerin olması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta burası sadece bu sene pancarı almıyor her sene çoğu vatandaş burada bu işi yapıyor ve ektiği pancarları buralara taşıyor burada kalıcı olarak bu çalışmaların yapılması gerekiyor. Az önce de belirttiğim gibi biz bu sıkıntıları sadece bu sene değil her sene yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Yetkililerin sıra işlemlerini kontrol etmesi için bir yetkili atamasını isteyen Özek, son olarak şöyle konuştu: “Bunun dışında özellikle bir yetkilinin gelip burada sıra işlemleri ile uğraşması gerektiğini düşünüyorum çünkü çoğu zaman burada sıra yüzünden tartışmalar çıkabiliyor. Bunun için de burada traktörler kuyrukta beklerken özel bir yer yapılması gerekiyor çünkü kuyruk bekledikleri zaman yolun yarısını traktörler kapatmış oluyor bu nedenle trafikte sıkıntılar oluşuyor. Çoğu zaman burada kuyrukta öne geçme sorunu oluyor, böyle olunca çok fazla tartışma yaşanıyor. Bu sıkıntıların bir an önce önüne geçilmesi gerektiğine inanıyorum inşallah bu sene de böyle geçti gelecek sene bu sıkıntıların hiçbirini yaşamayız ve her şey istediğimiz gibi olur.”

Diğer çiftçiler ise, yaşadıkları sıkıntıları hak etmediklerini ve artık çözüm bulunması gerektiğini dile getirerek şöyle konuştular: “Kesinlikle biz burada bu sorunların hiçbirini hak etmiyoruz. Biz çiftçiyiz sonuçta ve bu ülkenin geçim kaynağının bel kemiğini oluşturuyoruz. Geldiğimiz nokta itibariyle yaşadığımız sıkıtılar anlatmakla bitmez desem abartmış olmam herhalde. Özellikle havaların soğuk olmasından dolayı kuyrukta büyük sorunlar yaşıyoruz. Gördüğünüz gibi bütün traktörler kabineli değil. Açık olan traktörler var, bu traktör sürücüleri çok büyük sıkıntı yaşıyorlar. Sonuçta havalar soğuk ve bu ayazda da durmak kadar kötü bir şey yok. Bu nedenle bunlar için en azıdan oturacak, ihtiyaçlarını giderecek veya bir şeyler yiyip içecek bir yer ayarlamaları lazım. Hepimiz aynı durumdayız ama onlar bizden daha acil durumda.”

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz