Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Vali Yıldırım’dan yatırımcılara çağrı
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 3 Nisan 2018 - 18:28:46
Vali Yıldırım’dan yatırımcılara çağrı

Muş Valisi Aziz Yıldırım, Türk idare Genel Yayın Yönetmeni ve Diriliş Postası yazarı Hüseyin Akkaş’a verdiği röportajında, yatırımcıları kente davet ederek gerçekleşecek projelere bürokratik açıdan destek vereceklerini belirtti.

Muş Valisi Aziz Yıldırım açıklamasına, “Nüfusun %69’u 30 yaş altında, Türkiye nüfus artış oranı binde 13 iken Muş’ta binde 19 civarındadır. Genç iş gücü ve nüfus artış hızının yüksek olması işgücü potansiyeli açısından diğer illere göre rekabet üstünlüğü sağlamakta. O nedenle ilimize yatırım yapmayı planlayanlar gelsin bürokrasi anlamında destekleriz” sözleriyle başladı.

Yapılan röportajın tamamı şöyle:

Muş hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz?

İlimizin sanayisi ağırlıklı olarak orta ve küçük işletmelerden oluşurken Sanayi Sicil Belgesi alan firma sayısı 150 civarındadır. Sektörde çalışan kişi sayısı 3 binden fazla. Orta ölçekli işletme olarak tarım makineleri imal eden işletmeler, mermer fabrikası, tekstil atölyeleri, plastik fabrikası ve muhtelif gıda metal eşya imalatı yapan işletmelerden oluşuyor. 8 adet tekstil atölyesi yaklaşık 1000 kişiyi istihdam etmektedir. Muş Türkiye’nin en önemli sosyo-ekonomik gelişme alanlarında olan DAP Bölgesi’nde yer alırken Erzurum, Ağrı, Bitlis, Batman, Diyarbakır ve Bingöl illeri ile komşudur.

Peki, Nüfus konusundan bahsederken ciddi bir veriden bahsettiniz, Nüfus artışı nedir Muş’ta?

2015 nüfus sayımına göre 408,725 bin nüfusa sahip olan ilimiz ön planda. Ülkemizin ortalaması %30 iken Muş’ta toplam %40. 6’sı yani 189 bini 0-17 yaş arasında. Nüfusun %69’u 30 yaş altındadır. Yine Türkiye nüfus artış oranı binde 13 iken, Muş’ta binde 19 civarındadır. Genç iş gücü ve nüfus artış hızının yüksek olması işgücü potansiyeli açısından diğer illere göre rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Bu şu demektir, yatırım planlayan yatırımcılarımız acaba, fakat, lakin gibi cümle ve sorularla zaman kaybetmek yerine bir an evvel yatırım planlarını yapmalılar. Burada bürokrasi anlamında yapılacak her ne varsa arkalarındayız demiyorum, önlerindeyiz kendilerine yol açarız. Buyursun gelsinler, yasal mevzuatta ne gerekiyorsa taşın altına elimizi koyar tutarız.

Destek paketleri konusunda Muş hangi bölgede yer alıyor?

Muş teşvik kapsamındaki bütün destek unsurlarından (sigorta primi işçi hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, Kurumlar Vergisi indirimi, sigorta primi işveren hissesi, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti ve faiz desteklerinden) faydalanıyor. Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenen alanlarda minimum 500.000 TL’nin altında kalmamak kaydıyla yatırımcılara bölgesel teşvik imkânımız var. Kısaca en geniş teşviklerin bulunduğu 6. Bölge sınıflandırılmasında yer alıyoruz.

Muş’tan önce Afyonkarahisar ilimizde valilik yaptınız, iki ilimiz arasındaki farklar…

Afyonkarahisar ilimiz Afyonkarahisar’dır. Muş ilimiz Muş’tur. Yani iki ilimiz de ayrı bir maden, ayrı sosyal ve ekonomik yapıya sahiptir. Afyonkarahisar’ı belki Kütahya veya Eskişehir ile kıyas edebiliriz. Muş’u da ancak ilimize komşu olan iller ile kıyaslayabiliriz.

Bugün Hollanda küçük bir alanda 94 milyar Euro’luk bitkisel ve hayvansal ürün ihracatı yapıyor. Bizim ovalarımız ve meralarımız gibi bir alana sahip olsa bu ihracatını belki de ikiye katlar. Biz bu alanda kendimizi geliştirip hem Muş ekonomisine hem ülkemiz ekonomisine çok büyük katkılarda bulunabiliriz. Muş Alparslan Üniversitemizde yeni kurulan Fakültelerimizle inşallah bunu yapacağız.

(MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz