Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

Yabani armutlara yoğun ilgi
  • Ana Sayfa » Yerel
  • 10 Ekim 2017 - 22:23:40
Yabani armutlara yoğun ilgi

İlimizde kırsal alanlarda yetişen “yabani dağ armudu” her yıl sonbahar ayında köylüler tarafında kış ayında yenilmek üzere toplanıyor.

Merkeze bağlı bazı köylerde dağlık alanda yetişen yabani armut, köylüler tarafından kış aylarında tüketilmek üzere ağaçlardan toplanıyor.

Köylüler ve yoldan geçen yolcular her gün bu ağaçlara çıkarak kış aylarında tüketmek üzere torbalar dolusu dağ armudu topluyor.

Genellikle sonbahar aylarında olgunlaşan ve lezzetli bir tadı olan yaban armutlarına, halk tarafından yoğun ilgi gösteriliyor.

Soğuk kış aylarında tüketmek üzere armut toplamaya giden vatandaşlar, dağlık alanlarda uzun bir yol yürüyerek, torbalar halinde armut topluyorlar.

Topladıkları yaban armutlarını evlerine getiren köylüler, bir kısmını turşu yaparak bir kısmını ise kış ayları için saklarken, bazı köylüler ise yaban armutlarını ticarete dönüştürerek yetişmeyen ilçelere götürerek satıyorlar.

Yabani armut toplamaya geldiğini belirten Kasım Çamtosun, “Yabani armut dediğimiz bu armutlar genellikle sonbaharda olgunlaşıyor ve çok güzel bir tadı var. Halk yoğun ilgi gösteriyor. Topladığımız bu armutları batıda yaşayan akrabalarımıza gönderiyoruz. Kışlık için turşu yapıyoruz ve serin yerde saklıyoruz. Kış ayında çıkardığımızda daha da çok olgunlaşıyor. Batıda yaşayan gurbetçiler özellikle tatilini armut sezonuna denk getiriyor. Çevre il ve ilçelere götürüp satan köylüler bile var, çünkü yetişmeyen yerlerde bu armutlar iyi satılıyor” ifadelerini kullandı.

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz