Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

“Yeni hicri yılı bir fırsat telakki etmeliyiz”
  • Ana Sayfa » Genel
  • 11 Eylül 2018 - 13:39:09
“Yeni hicri yılı bir fırsat telakki etmeliyiz”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hicri yeni yılın, hataların gözden geçirilip yeni kararlar almak ve hayatımızda yeni bir beyaz sayfa açmak için fırsat telakki edilmesi gerektiğini vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hicri Yeni Yıl dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Ömür sermayemizden bir yılı daha geride bıraktığımız şu günlerde yeni hicri yılı, hatalarımızı gözden geçirip yeni kararlar almak ve hayatımızda yeni bir beyaz sayfa açmak için fırsat telakki etmeliyiz.” dedi.

Mesajında, İslam âlemi olarak Hicri 1440’ıncı yıla girmiş bulunduğumuzu belirten Erbaş, Cenâb-ı Hakk’ın, zamana anlam katan, tarihin seyrine yön veren manalar taşıyan bu başlangıcı hayırlara vesile kılması temennisinde bulundu.

Erbaş, “İnsanlık tarihinin en önemli olaylarından olan ve Müslümanlar için bir milat kabul edilen hicretle beraber İslam’ın esenlik ilkeleri Medine’den bütün yeryüzüne dalga dalga yayılmış, bu ilkeleri yaşamak ve yaşatmak uğruna yurtlarını terk edenlere yeryüzü vatan kılınmıştır. Bu meyanda hicret; şiddetten merhamete, esaretten özgürlüğe, kula kulluktan yalnızca Allah’a kul olmaya, küfürden imana gidişin adıdır. Hicret; tevhidin bilinmesi, güzel ahlakın yaygınlaşması, merhametin yaşanması adına verilen mücadelede en büyük fedakârlığı göstermektir.” dedi.

“Hayatımızda yeni bir beyaz sayfa açmak için fırsat telakki etmeliyiz”

Erbaş, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Hicret; sosyal sorunların, metafizik bunalımların hayatı bütün yönleriyle etkisi altına aldığı bir zamanda, nereden gelip nereye gittiğimiz hakkında bize ışık tutarak geçmişin, hâlin ve geleceğin idrakine varmamızı sağlayan önemli bir ahlak ve mesajdır.

Bu sebeple, ömür sermayemizden bir yılı daha geride bıraktığımız şu günlerde yeni hicri yılı, hatalarımızı gözden geçirip yeni kararlar almak ve hayatımızda yeni bir beyaz sayfa açmak için fırsat telakki etmeliyiz. Bu yönüyle şükür ve şuur vesilesi olan yeni yıl bizler için eşsiz bir nimet, önemli bir imkândır.”

Diğer taraftan yeni bir yıla girerken, İslam’ın evrensel hakikat ve değerlerinin makes bulmadığı; acı, hüzün ve gözyaşının her geçen gün etrafı kuşattığı bir dünyanın, insanlık ve İslam adına bizler için imtihan olduğunun akıldan çıkarılmaması gerektiğini vurgulayan Erbaş, “Bu itibarla barış, mutluluk, huzur, birlik ve beraberliğin yeryüzünün her yerine hâkim olduğu bir dünyanın inşası için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmek, bu yeni yılda bir Müslüman olarak en önemli vazifelerimizin başında gelmektedir.” diye belirtti.

Erbaş, mesajının sonunda, “Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin hicri yılını tebrik ediyor; yeni yılın yeryüzünün sekinetine, İslam âleminin inkişafına, birlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, ümmetin vahdet ve selameti, bütün insanlığın huzuru ve iyiliği için daha büyük bir azim, özveri ve fedakârlıkla çalışmamıza vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” dua ve temennilerinde bulundu. (İLKHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz