Dünyada En Çok Okunan Kitap

Dünyada En Çok Okunan Kitap

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Seçim Çalışmaları Tam Gaz

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

Nur Talebelerinden Seçim Mesajı

YÜZYILIN MİTİNGİ

YÜZYILIN MİTİNGİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

REKTÖR POLAT’A VEDA YEMEĞİ

YKS’ye giren üniversite adayları duygularını paylaştı
  • Ana Sayfa » Eğitim
  • 30 Haziran 2018 - 11:54:17
YKS’ye giren üniversite adayları duygularını paylaştı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren üniversite adayları duygularını paylaştı.

23-24 Haziran 2018 tarihlerinde yapılması planlanan ancak Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri nedeniyle bir hafta sonraya ertelenip bu gün ilk defa yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren üniversite adayları duygularını paylaştı.

Sınava saatler kala kimi öğrenciler şehir içi minibüs duraklarında araçlara binerek okula giderken, kimileri ise aileleriyle birlikte özel araçlarıyla sınava girecekleri okullara gittiler. Yolda trafiğe takılmamak ve sınava gireceği okula erken varmak isteyen bazı öğrenciler ise ticari taksileri tercih ettiler.

Sınav saatinden önce aileleriyle beraber okul bahçesine gelen üniversite adayları sınav saatini heyecanla beklediler.

Üniversite sınavına 2. defa gireceğini söyleyen İlhan Yıldız, sürekli değişen sınav sisteminden sitem ederek şöyle konuştu: “Bu sene sınava 2. girişim. Geçen seneye göre az ama yinede heyecan var. Geçen sene YGS’ye girip sonra LYS’ye çalışmak için vaktimiz vardı. Bu sene ise 2 gün üst üste sınava giriyoruz. Bu gün sınav kötü geçerse yarın hiç kimse iyi yapamaz. Sınav sisteminin değişmesi herkesi etkiledi. Biz sınav sistemine odaklanırken sınav sisteminin değişmesi hepimizi hayal kırıklığına uğrattı. Şimdi yeni bir sınava gireceğiz. Allah hayırlara vesile kılsın. 12 yıl okuyup 2 saatte insan kendisini gösteremez. Bu yanlış bir şey ama Türkiye’nin sistemi budur. Bizde mecburen buna uyacağız.”

Oğlunu sınava getiren Selehattin Yıldız ise zor şartlarda 5 öğrenci okuttuğunu belirterek, “Allah kimsenin emeğini boşa çıkarmasın. Yaklaşık 25 yıl okuyorlar. Bu süreden sonra atanamasalar başka bir işte de çalışamıyorlar. Bizde burada bekliyoruz. İnşallah emekleri boşa çıkmaz kurtulurlar. Sınav için 2 saat çok az. Bu sürenin daha fazla olması gerekir. 2 saat gibi kısa bir sürede heyecan da yapsa zaten hiçbir şey yapamazlar. Bir yıl boyunca hazırlanıyorlar. Eğer sınavda yapamazlarsa emekleri boşa gidiyor. Ben yılın 12 ayı çalışıyorum. 5 öğrenci okuttum. Şimdi birini sınavca getirdim. Allah emeklerini boşa çıkarmasın.” şeklinde konuştu.

Daha önce ayağı kırıldığı için ayağındaki alçıyla sınava gelen ancak doktor raporuna rağmen ayağındaki alçının çıkarıldığını belirten Oktay Yıldırım ise bunun adil olmadığını söyledi.

Yıldırım, “Ayağımdaki alçıyı açtırmaları saçmalıktır. Kırık ayağımdaki alçıyla sınava girince kopma mı çekeceğim? Alçıyı çıkarmamaları gerekirdi ama dinlemediler. Doktorun verdiği rapor vardı. Raporu da kabul etmediler. Bizimde yapacağımız bir şey yok. 2 yıldır hazırlanıyorduk. Mecbur bu şekilde gireceğim. Hayırlısıyla önümüze ne çıkarsa onu yapacağız. Öğrencileri çok zorluyorlar. Bildiğimiz şeye hazırlanıyoruz ama dönemin ortasında sistemi değiştiriyorlar. Böyle olunca kafamız çok karışıyor. Belli bir sistem yapsınlar.” dedi.

Cihat Cemiloğlu da sistem değişikliliğinin kendileri için sürekli sürpriz olduğunu ve sabit bir sistemin getirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Ben 3 senedir sınava giriyorum. Sistemin sürekli değişmesi bizim için sürpriz oluyor. Öğrenciler motivasyon sağlayamıyorlar. Öğrenciler sistem değişikliğiyle altüst oluyorlar. Sınav süresinin 2 saat olması adil değildir. Sınav sisteminin kalkması değil ama sistem her sene değişmesin. Geçen seneye göre daha değişik bir çalıma sistemimiz oldu. Eğitim alanında batı ile doğu arasında eşit şartlar değil. Doğudaki insanların maddi durumları ortadadır. Özel ders alma konusunda da eşitlik yok.” ifadelerini kullandı. (Ayetullah Tarhan-MHA)

Muş nöbetçi eczaneleri
Weather for the Following Location: Mus map, Turkey
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz